ХРВАТСКИ ВОЈНИ АНАЛИТИЧАР ПРИЗНАО: "Србија је спремнија и боље наоружана од Хрватске"
Тврди да је служење обавезног војног рока неопходно за Хрватску
Изјава француског председника Емануела Макрона о слању војске у Украјину, као и идеја да се у Хрватску врати војни рок, и то на три месеца за младиће, отворила је тему борбене спремности Хрватске. Војни аналитичар Маринко Огорец каже да обавезни војни рок обавезно треба вратити, чак и за жене, и да је Србија тренутно војно спремнија од Хрватске.
(УЖИВО) ПРЕДСЕДНИК СРБИЈЕ У ТИРАНИ: Вучић се обратио на самиту Украјина - Југоисточна Европа (ФОТО/ВИДЕО)
"ВУЧИЋ ДОМИНИРАО КАМПАЊОМ..." Брутална порука премијерке опозицији: Хтели су да искористе мајске трагедије како би се дочепали власти
БРНАБИЋКА РАСКРИНКАЛА ЂИЛАСОВЕ МЕДИЈЕ: Објавили извештај ОДИХР-а док још није био ФИНАЛНИ
- Враћање обавезног војног рока? Мој одговор је кратак и јасан - да. Колико би он требао да траје, зависи од тога шта се жели и каква би то обука била. У три месеца која се спомињу, могла би да се направи добра темељна обука, и то ако се она добро испрограмира и структурира. Тада она може да буде делотворна и успешна. Младићи би у том периоду научили да рукују основним наоружањем, да изврше почетна гађања, науче самозаштиту и како да се понашају у кризним ситуацијама и како да се заштите на бојном пољу - рекао је Огорец за Данас.хр.
"Радни стаж за обвезни војни рок"
- По мени, заправо, није требало ни суспендовати процес војне обуке, али је можда било потребно другачије све организовати, другачије спроводити војну обуку - каже он.
С обзиром на то да је Хрватска суспендовала служење обавезног војног рока, на питање хоће ли могуће његово враћање изазвати отпор у јавности па и бунт, пре свега млађих генерација, Огорец сматра да се зато војним обвезницима треба нешто понудити.
- Могуће је да се појави став да је то губитак времена, а он то не би требао да буде ако се држава за то побрине. На пример, војни рок би могао да се призна као радни стаж чак и дужи од три месеца јер је војник на располагању 24 сата. Тада одлазак на обвезно служење војног рока више није губитак времена, нешто се добија. Може да се понуди и стипендирање, потом могућност запошљавања у Оружаним снагама или државној служби по повлашћеним условима - наводи Огорец.
- Ја се залажем за то да жене равноправно служе обвезни војни рок, и то под истим околностима и условима. Пракса је показала да су жене далеко делотворније од мушкараца у војсци. То је једноставно тако. Оне раније нису ишле у војску јер је ратовање захтевало сирову физичку снагу па су мушкарци били у предности. Данас ратовање то не захтева и жене су оперативније од мушкараца.
Ко је војно спремнији - Хрватска или Србија?
Коментарисао је и стање наоружаности Хрватске и Србије.
- Истина је да се Србија интензивно наоружава и у теорији политике то се сад назива - безбедносна дилема која се изазива код комшија. Наиме, поставља се јасно питање - зашто се Србија наоружава? Али свака земља има право на то и нико јој то не може оспорити. Хрватска је истовремено у одређеној мери занемарила своје Оружане снаге, то се сад осећа и види. Ревитализација наших Оружаних снага биће знатно скупља, интензивнија и оптерећенија него да смо то радили у континуитету 20 година - каже Огорец за Данас.хр.
- Србија је војно спремнија. Србија је тренутно више наоружана од нас. Још немају обвезни војни рок, али размишљају о враћању. Хрватска по том питању прати трендове, Немачка такође размишља о истом, Шведска га је вратила - каже.
Наставља да то питање не би требало да изазива нелагоду у јавном мњењу јер "ситуација није ружичаста" и наводи да не треба забијати главу у песак јер се ружне ствари догађају па их не треба гурати под тепих.