ЈЕДИНИ СУПЕРКОМПЈУТЕР У РЕГИОНУ СЕ НАЛАЗИ У СРБИЈИ! Премијерка Брнабић: Вештачка интелигенција ће побољшати живот грађана
Премијерка Србије Ана Брнабић истакла је током гостовања на ТВ Пинк да је изузетно задовољна што је у Крагујецвцу отворен Државни дата центар, први суперкомпјутер у Србји и једини у региону.
Како је премијерка истакла да је Србија још 2016. године Влада Србије препознала да је четврта индустријска револуција шанса за нашу државу.
- Кренули смо тада 2016. године у дигитализацију свих аспеката живота. Кренули смо у улагање у технологије, и ту смо ухватили корак са свим дешавманима у четвртој индустријској револуцији. Те ствари се мењај свакодневно и ми смо гледали како да идемо даље, и то је већ сада разлог због чега имамо Државни дата центар, први суперкомпјутер у Србји и једини у региону - рекла је она.
"КАДА МУ КАЖУ ДА НЕ СМЕ НЕГДЕ, ОН ПРВО ОДЕ ТАМО" Премијерка открила изврсну тактику председника Вучића (ВИДЕО)
МАРИНИКА ПОКОПАЛА И СЕБЕ И ЦЕЛУ ОПОЗИЦИЈУ! У емисији на телевизији Нова С оповргнула све своје досадашње тврдње! (ВИДЕО)
ЛАЖНИ ЕКОЛОЗИ НАПАЛИ И УДРУЖЕЊЕ БОРАЦА: "Срамно је изазивати сукобе и провоцирати недужне" (ФОТО)
Како је указала премијерка, 1.800.000.000 евра Србија добија од извоза технологије.
- Вештачка интелигенција је наша стратегија за даљи развој. Ми смо 26 земља у свету која је усвојила агенду за развој вештачке интелигенције, и прва у овом делу света. Без овог суперкомјутера не можемо имати вештачку интелигенцију, јер ниједан други компјутер не може да обради толику количину података - наводи премијерка.
Прмеијерка додаје да је за наше здравство изузетно велики допринос ове нове генерације суперкомјутера и вештачке интелигенције коју Србија данас поседује.
- Када имате овај суперкомјутер ви му практично дате милон снимака раидолошких или мамографа или ЦТ плућа које он потом обрађује. И за практично један дан ти снимци су прегледани и укаже на мане које се на њима налазе. Тиме у ствари ми не искључујемо начин на који ова технологија може да убрза посао, да се скрате листе чекања за неоходно лечење и слично. На тај начин се брже и ефикасније помаже лекарима да што пре поставе дијагнозу - истиче она.
Осврнула се и на утицај који ће ова технологија имати на пољопривреду.
- Нама је циљ да до 2030. године имамо у Србији персонализовану медицину. Тако ће наши грађани знати да ли су предодређени за неке болести, јер је превентива један од најбољих начина лечења свих болести. Наши људи су се и на остале технолошке иновације навикли и прихватили те добре промене. Људи у Швајцарксој и Немачкој су изненеђени колико је наша држава напредовала и на овом пољу. Вештачка интелигенција ће нама побољшати економију и квлаитет живота грађана - навела је премијерка.
Говорећи о такозваним еколошким демонстрациајама премијерка је потврдила да се под окриљем екологије спроводи друга политичка агенда.
- То је ужасно изгледало, иако се међу тим људима налази значајан број људи који се заиста брине за екологију. Ивпак је воа Влад апоставила животну средину као један од главних приоритета у Србији. Ниједна друга Влада то није урадила јер није имала доовољно новца. Ми сада имамо довољно новца да улажемо у животну средину и већ смо доста урадили. Депонија Станојево у Пријепољу је један од изузетно важних пројеката који смо реализовали. Тада смо уместо те депоније, која се стално палила и сурвавала налази зелена површина. Имамо и даље планове како да широм Србије правимо рециклажен центере. У квлаитет ваздуха инвестирали смо више од 600. милиона евра у системе за одсумпоравање за фабрике и електране - рекла је она.