Јеромонах Силуан Светогорац: Долазак Вучића на Хиландар велики догађај, лидери православних држава треба да се угледају
Најрадоснији хришћански празник Божић Света Гора и стара српска царска лавра Хиландар ове године су дочекали у посебном празничном расположењу, с обзиром на то да се обнова манастира ближи свом завршетку.
Како је истакао и председник Србије Александар Вучић приликом божићне посете овој великој светињи Светосавља, али и свеукупног православља, цео српски народ и српска држава су дали допринос овој обнови, јер како је навео, "на Хиландару сваки Србин добије охрабрење и снагу, и ја знам да ћу се вратити јачи да гурамо нашу земљу још снажније напред. Без обзира на силину притисака и напада".
О светости и обнови манастира Хиландара, али и о животу на Светој Гори и погледу на отаџбину са тог центра православља из перспективе српског светогорског монаха, за Euronews Србија је говорио сабрат манастира Григоријат јеромонах Силуан Поповић.
"У Хиландару на Божић је исказано јединство Цркве, државе и народа српског"
Он је упоредивши страдање манастира Хиландара у великом пожару 3. и 4. марта 2004. године са Погромом који је српски народ на Косову и Метохији доживео само две недеље после тога, 17. марта, истакао како и српски народ доживљава духовну обнову какву је манастир Хиландар дочекао у физичком смислу, чији се коначан завршетак очекује ове године.
"Ја сам овде већ 25 година, милошћу Божјом. Пресвета Богородица ме је удостојила да овде дођем као младић, а пре тога сам долазио и до Хиландара више пута још у време када сам као богослов учио у Призренској богословији. Сећам се и тог Хиландара пре него што се десио пожар и братства, пре него што је игуман постао наш драги отац високопреподобни архимандрит Методије. Велике су разлике у братству, тада кад сам ја долазио '96, '97. и '98. године као млад ђак богословије, да помажем око певнице, односно у црквеним службама. По месец дана сам проводио у Хиландару, а тада је било можда десетак монаха, на прсте су могли да се наброје. А данас, као што видимо, хвала Богу и Мајци Божијој, и заслугом нашег игумана Методија и његовим трудом, имамо око педесетак монаха", истиче јеромонах Силуан и додаје:
"Видимо да је манастир доста напредовао. У то могу сви да се увере и сви то и кажу, јер се општежиће (прим. аут. манастирска заједница) обновило, за разлику од раније, када су монаси били у мањем броју и није могло све да функционише као што данас функционише. Није било ни толико посетилаца тада, јер су биле друге околности, друга ситуација, требала је виза и тако даље. Међутим, данас имамо, хвала Богу и Мајци Божијој, част да видимо Хиландар у свом пуном сјају", истиче он.
Братија манастира Хиландара је за празник рођења Господа Исуса Христа била домаћин председнику Србије Вучићу, а јеромонах Силуан преноси утиске тог духовног сабрања српске цркве и представника српске државе на једном од најсветијих места нашег народа.
"На први дан Божића и ја сам ујутру после наше службе, после бденија у Григоријату, отишао чамцем до Хиландара да и њима честитам празник и да будем на Божићној Светој Литургији. Хвала Богу, свеноћном бденију у Хиландару и Светој Литургији је присуствовао и наш председник Александар Вучић са господином министром Ненадом Поповићем и заиста је то био један велики догађај. Било је лепо видети да је црква испуњена монасима, игуман је ту, дошао је и важан гост за Хиландар, али и Свету Гору, а за мене је то једна лепа слика, једна икона како би требало и свака друга држава да буде удостојена да њен председник на Божић остави породицу и све оно што је традиција нашег српског народа и да са монасима, у лаври Светог Симеона, Стефана Немање, и Светог Саве, прослави најрадоснији хришћански празник", сматра јеромонах Силуан Поповић.
Он истиче и то да на Светој Гори не постоји гордост, не постоји претварање, већ да се сва људска срца отварају на том месту у молитви која се узноси Господу за спас целог човечанства.
"Сматрам да би сваки лидер православне државе требало да се угледа на овај пример, јер тако треба да изгледа заправо однос државе и цркве, и у реалности и у суштини. Моје искуство је такво да су овде на Светој Гори монаси онакви какви јесу, тј. све како изгледа, то и јесте тако, а председник Србије нас је уважио све, скромношћу и приступом, поздравивши све монахе, од најстаријег до најмлађег са радошћу и братском љубављу. На Светој Гори се одмах види ко је дошао од срца и колико смирено долази", каже он и додаје:
"Света Гора има то да неке ствари које су у свету можда толико вредне и јаке овде то нема велики значај, али зато значај има то што су људи оставили све и дошли да овде прославе празник. То има духовну вредност, то је обогаћење душе, благослов и традиција, која чува нашу историју, а то је у овом случају што се тиче Хиландара, светонемањићка традиција и успомена на Светог Саву који је из Хиландара отишао и основао српску Цркву, а његов отац српску државу и сви други Немањићи после њега".
"Држава много учинила на духовном уздизању српског народа"
Манастир Хиландар је кроз страдање у пожару 2004. године добрим делом уништен, а јеромонах Силуан истиче да је обнова Хиландара заправо сила Васкрсења којег не бива без смрти и страдања, али и да кроз васкрсење Хиландара - васкрсава и цео српски народ, који, обнављајући манастир, заправо обнавља себе.
"Као што је Господ распет на крсту и положен у гроб, па је после тога још већу силу дао људској природи, а то је васкрсење и сила васкрсења, тако је и Хиландар васкрсао из пепела и тиме је показана велика љубав, како народа Србије и целог православног народа, али највише српског православног народа, тако је показано и јединство наше државе Србије са Светом Гором и са Хиландаром и заиста, мени је драго када дођем у Србију, благословом нашег игумана, и наравно нашег српског патријарха Порфирија, и видим да су цркве пуне. Хвала Богу, увек то може и боље, али за разлику од периода када је манастир Хиландар изгорео, храмови у Србији нису били тако пуни као данас. Ипак, заслугама и молитвама, како свештенства наше православне цркве, тако и заслугама и доброчинством свих људи, као и наше државе, храмови се данас граде и обнављају, али су и све пунији верујућих који се моле за јединство, како цркве и државе, тако и за јединство српског народа", каже он и додаје:
Он истиче и то да га радује што државу поклања пажњу веронауци, која је један од школских предмета и што се теми духовности и духовног узрастања поклања пажња и у српским школама, где се такође пројављује јединство цркве и државе.
"Разлике су доста велике када се узме период моје младости и ово данас, посебно у напретку интелигенције код младих људи. Чини ми се да су данас млади људи кад дођу овде доста интелигентни, лепо се школују, имају доста зрелости, и јако добро је то што је веронаука присутна у нашим школама, захваљујући опет, морам то да кажем, нашој држави. Овде у Грчкој некада је била веронаука у школама, а иако Грчка није прошла кроз комунизам, веронаука је искључена из школа пре десетак година, па ни у Русији нема веронауке, него су ту васкрсне, тј. недељне школе, а код нас постоји, што је велика ствар. Наравно, родитељи би требало увек да са својом децом и изаберу веронауку, јер ту деца уче о миру, заједништву и љубави, као основним вредностима човека".
"Здраво јединство Цркве и државе се пројављује кроз простор који је дат Цркви да проповеда мир и љубав"
На крају, јеромонах Силуан Поповић истиче и то да га радује што српска црква и вера уопште у јавном простору у Србији добијају све више простора, који је након тешких деценија комунизма био потребан, како сматра он.
"Црква и вера, а у Србији има много верујућих људи, су коначно добиле место које заслужују у српском друштву. Радује ме то, а радује и све људе у Цркви, па и на Светој Гори. Говорим као православни монах, неописиво ме радује што и премијер Србије Милош Вучевић присуствује црквеним светковинама, празницима, које прославља са свештенством, монаштвом и својим народом. Често срећемо и министра Ненада Поповића, који је присутан у Цркви. Радује ме то што и државни великодостојници коначно показују приврженост вери и духовност као вредности човека у друштву. У јавности је дато цркви више простора, онако како треба да буде, како треба да изгледа једно здраво јединство цркве и државе, несебично од државе према цркви, по мени је то за сваку похвалу", истиче јеромонах Силуан.
Поред манастира Хиландара чија се обнова довршава, завршена је и изградња Храма Светог Саве, што је био 100-годишњи сан целог српског народа, а јеромонах Силуан истиче да су то вредности на којима почива цео наш народ.
"Ја знам из приче да је за време тадашњих безбожних власти Храм Светог Саве био гаража у једном периоду, па онда са великим напорима тадашњих патријараха и црквених великодостојника дошли смо до неког степена да се храм барем мало подигне и то је све тешко ишло. Међутим, ево прошле године видели смо да је храм заблистао. То је заслуга нашег народа и братских народа, али на првом месту наше државе и свих оних који су могли да помогну и дали све од себе да се тај посао приведе крају", истиче он.
На крају, јеромонах Силуан Поповић шаље поруку мира и љубави српском народу у време најрадоснијих празника који управо ту поруку носе.
"Како је Господ дао мир и оставио мир да буде на земљи и дао га својим ученицима, ми се тако молимо, трудимо, за мир свима, јер како каже молитва: 'У миру се Господу помолимо, за вишњи мир'. Нама је потребан прво духовни мир, душевни мир, па онда и тај мир за живот на овој земљи, да би могли да угодимо и Богу, а и да волимо своје ближње. Новорођени Христос је донео мир, због чега су анђели певали 'Slava на висини Богу, на земљи мир, међу људима добра воља'. Свим вашим читаоцима желим од новорођеног Господа мира, љубави, слоге. Мир Божји, Христос се роди", закључио је јеромонах Силуан Поповић.
Србија Данас/Euronews