Још нема разлога за панику, али за опрез да: Епидемија напредује, вакцине спремне
У Румунији, Македонији и Италији, такође се бележи раст броја оболелих
Све вакцине које долазе на српско тржиште су доброг квалитета што потврђују дозволе за лек и сертификати анализа сваке серије вакцина, изјавио је данас Павле Зелић из Агенције за лекове и медицинска средства Србије.
Само ви не вакцинишите децу: Стручњак упозорио на ширење епидемије малих богиња у ЦЕЛОЈ СРБИЈИ
МОЖЕ ЛИ СЕ ДЕТЕ УПИСАТИ У ШКОЛУ АКО НИЈЕ ВАКЦИНИСАНО?! Ово је права ИСТИНА!
Гостујући у Дневнику РТС-а Зелић је рекао вакцине долазе из западне Европе и да се свака вакцина контеролише у лабораторији.
- Имамо национално тело које додатно проверава све и стоји иза одлука - објаснио је Зелић.
Он је навео да су вакцине неког произвођача истог састава и квалитета за сва тржишта и да нема бојазни да су оне које долазе на наше тржиште лошијег квалитета.
Зелић је рекао и да Национални центар за праћење нежељених реакција на вакцине има податке о реакцијама и да ниједна није била забрињавајућа.
- Ради се о благим и очекиваним реакцијама, то су црвенило, висока температура, оток, ништа што би изазвало забринутост - напоменуо је Зелић.
УПОЗОРЕЊЕ: Састављају се спискови родитеља који не вакцинишу децу, а онда СТИЖУ ПРИЈАВЕ
У делу земље северно од Косова регистровано је девет случајева оболевања од малих богиња, а тамо је за само недељу дана оболело више од две стотине људи, док је епидемија је однела два живота.
Епидемија малих богиња влада у Румунији и Македонији, у Италији се бележи повећан број оболелих, ипак, у нашој земљи надлежни тврде да још нема разлога за панику, али за опрез да.
У нашим домовима здравља има свих вакцина, па и MMR која штити од малих богиња, а коју према статистици, родитељи и најчешће одбијају да дају деци.
Стигле прве казне: Ако нисте вакцинисали децу мораћете да платите 150.000 динара
Због тога је обухват вакцинисаних никад мањи и забрњавајући. Наиме, у првих девет месеци у Београду је вакцинисано тек 45 одсто деце, у Нишу 59 одсто. Смањен је обухват вакцинисане деце и у другим већим градовима, док се за колективни имунитет сматра неопходним да више од 95 одсто становништва буде вакцинисано.
Ванредна имунизација се још не спроводи, али је почела вакцинација невакцинисане и непотпуно вакцинисане деце у српским енклавама на Косову, као и на југу Србије.