MOŽE LI SE DETE UPISATI U ŠKOLU AKO NIJE VAKCINISANO?! Ovo je prava ISTINA!
Tema o kojoj bruji Srbija
Sve veća polemika se stvara u vezi sa time da li treba ili ne treba vakcinisati decu. Ipak, vakcinacija je u Srbiji obavezna po zakonu o Zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, koji je usvojen marta prošle godine. Za roditelje ili staratelje koji ne vakcinišu svoju decu predviđene su kazne od 30.000 do 150.000 dinara.
UPOZORENJE: Sastavljaju se spiskovi roditelja koji ne vakcinišu decu, a onda STIŽU PRIJAVE
S obzirom na to da uskoro kreće nova školska godina, postavlja se pitanje, može li dete upisati školu ukoliko nije vakcinisano, kao i kako se to reguliše u školama?
DA LI VOLITE SVOJU DECU: Istorijski primer kako je vakcina spasila živote!
Direktor Osnovne škole „Jovan Dučić“ na Novom Beogradu Slobodan Marinković za portal SrbijaDanas.com kaže da je sve regulisano Zakonom, a zakon kaže da svako dete može da se upiše ako ima potvrdu iz zdravstvene ustanove da je završio potrebne lekarske preglede.
- Na toj potvrdi ne piše da li je dete vakcinisano, da li je slepo, ili ne daj Bože nešto drugo, već samo ukoliko roditelji donesu tu potvrdu, ja sa njom upisujem dete. Dakle, škola upiše svako dete koje donese završnu potvrdu iz Doma zdravlja – kaže Marinković.
Epidemiolog Nenad Janjić za naš sajt kaže da Zakon propisuje da dete ne može da se upiše ukoliko nije vakcinisano, ali s druge strane, zakon propisuje i da dete mora da ide u školu.
- Po zakonu ne može dete da ide u školu ako ne dobije vakcinu, a opet s druge strane, mora da ide, tako da imamo čudnu situaciju koja je potpuno kontradiktorna, jer mora i da se vakciniše i u školu po zakonu i onda tu su kazne. To je problem, jer dete svakako mora ići u školu, jedino će roditelj platiti kaznu.
Epidemiolog kaže da ukoliko roditelj ne želi da vakciniše dete onda ne može da dobije potvrdu za upis u školu.
- Onda se ide na kaznene mere za roditelje, a u međuvremenu ga upišu u školu, jer ne mogu da izbace dete, već kazne roditelje. To je jedno zatvoreno kolo – kaže doktor Janjić.
Jedina konsekvenca u ovom slučaju je novčana kazna koju će takav roditelj morati da plati i do 150.000 dinara, te praktično ne postoje instrumenti koji će na vakcinaciju dece naterati roditelje koji to odbijaju.
Ipak, tu se javlja i drugi problem, a to je mogućnost da nevakcinisana deca zaraze one koja su vakcinisana.
- Ukoliko se ne vakciniše veći broj, onda postoji opasnost da se probije imunološka barijera. Najpametnije je vakcinisati dete, jer ne postoji nijedan razlog zašto to ne bi trebalo uraditi. Ali, takođe, potrebno je vakcinisati zdravo dete, a ne bolesno, jer potpuno zdravo dete treba kontrolisati, pa mu neće biti ništa – završava doktor Janjić.
Institut "Batut" saopštio je da je cilj sprovođenja obavezne imunizacije da se dostigne i održi 95 odsto i viši obuhvat na nivou celokupne populacije dece. Kako je saopšteno, obezbeđen je kontinuitet u snabdevanju vakcinama u 2016. godini uprkos problemima koje imaju pojedini proizvođači vakcina na globalnom nivou. Saopšteno je i da je obuhvat vakcinacije u 2015. bio u visokom procentu, i do 95 odsto.