Када би се сада расписали избори, ко би победио? Ово су најновија истраживања, једна странка има убедљиву подршку грађана
Владимир Пејић о најновијем истраживању "Фактор плус".
Владимир Пејић, директор агенције "Фактор плус", говорио је у емисији "Блиц уживо" на Блиц телевизији о најновијим резултатима истраживања јавног мњења Србије у децембру, према којима СНС и даље има највећу подршку грађана. Пејић је гледаоцима Блиц ТВ открио и које две речи се у истраживањима појављују као посебно важне за грађане Србије.
Владимир Пејић је на почетку нагласио да су у истраживању учествовали људи који су се изјаснили да би изашли на изборе.
- Добар део њих је неодлучан (за кога ће гласати), али то је негде нормално у овој фази. Што се тиче подршке Српске напредне странке, она је доста слична у неком претходном периоду и то не треба да чуди, у смислу да СНС има лојално и хомогенизовано бирачко тело. Највећи број људи који подржава владајућу коалицију подржава Српску напредну странку, уз наравно Социјалистичку партију Србије, за разлику од оних који су против власти, који су врло хетерогени - рекао је Пејић.
"Варају се они који мисле да могу да дођу на власт, а да не узму гласове СНС и СПС"
Према истраживању агенције "Фактор плус", објављеном јуче на њиховом сајту, резултати су следећи:
- за СНС би гласало 47,7 одсто грађана,
- за ССП Драгана Ђиласа 7,3 одсто,
- за Социјалистичку партију Србије 7,1 одсто,
- за Народни покрет Србије - Мирослав Алексић 3,8 одсто,
- док би НАДА - Нови ДСС и ПОКС добили 3,5 одсто гласова.
Што се тиче трке Ђиласове ССП и Дачићеве СПС, Пејић је рекао да друга странка после дуго времена нису социјалисти, него ССП, додуше без промена набоље у рејтингу.
- Није то табела фудбалског првенства, па ко је трећи или други или четврти. Више су битни проценти, а ту није било неких промена. Појединачно је то и даље слабо, не мислим само на њих, него и на остале опозиционе партије. То указује на то да или морају да се уједине, или морају појединачно да јачају, али не на рачун других опозиционих партија, него на рачун владајућих странака. Варају се они који мисле да могу да дођу на власт, а да не узму гласове напредњака и социјалиста - рекао је Пејић.
Пејић је навео да је тешко пронаћи неког ко може да парира Вучићу по броју гласова и популарности.
- Мени је тешко да замислим, гледајући са становишта моје струке, да се неко појави ту, не само од напредњака, него и од других, а да би имао ту снагу. Мислим да би напредњаци били у озбиљном проблему ако би се он заиста дистанцирао од политике, али тешко је поверовати да ће до тога доћи - рекао је Пејић.
Бирачи највише цене ове две кључне речи
На питање када ће престати протести, Пејић је рекао да не зна, али и да сматра да су "студенти добро организовани, или која год организација да руководи овим протестима".
- Ја мислим да је то добро, то мисле и грађани, али грађани ће увек на крају, без обзира на то шта се дешава, колико год ово било интересантно, колико год неко био незадовољан, увек ценити оног ко доприноси стабилности и нормализацији живота. И раније смо у истраживању имали доминантну реч "стабилност", јер је то људима битно, а у последње време нам се јако често јавља реч "нормалност". Једноставно, људи желе и треба да имају нормалан живот - рекао је Пејић.
У којим областима грађани желе да виде напредак
Упитани у истраживању у којој области би Влада требало највише да ради у наредном периоду, више од половине испитаника је рекло да је то образовање:
- економија 35 одсто
- образовање 54
- здравство 25
- инфраструктура 27
- правосуђе 47
- заштита животне средине 36
- нешто друго 16 одсто
- Ово се не односи на министре и министарства у административном смислу. То се односи на области у којима мора влада више да ради, односно то су приоритети за грађане. И то можете да чујете у свакодневном животу, мислим на образовање. Правосуђе имамо пуно контрадикторних случајева и ситуација. Оно што грађане увек највише занима када радимо истраживања јесте економија, али очигледно да у доброј мери мисле да је доста већ урађено, али да је потребно још и више - рекао је Пејић.
О рејтингу СНС
На питање да ли је угрожен рејтинг СНС због трагедије у Новом Саду, Пејић је рекао да се не може рећи да грађани не саосећају са трагедијом и да сматрају да нико није одговоран.
- Да ли ће се одразити на рејтинг владајуће странке и владајуће коалиције, то ћемо тек видети. Морам да кажем да смо имали страшну трагедију и у школи "Рибникар" и у Младеновцу, да је било ствари које су изазвале такође протесте, да смо имали можда не већу пажњу, али у најмању руку исту међубирачку и међуграђанску узнемиреност као што је сада... Па кад је била корона били су неки избори и није било промена... Па смо онда имали, нажалост, читав низ догађаја које смо већ споменули, па опет није било неких промена. Чак ми је мало и ружно да се нужно везују неки лоши догађаји за рејтинг странака. Једноставно мислим да је рејтинг странака пре свега такмичење у политици у ономе што се ради. Наравно да неко ко носи власт има одговорност за те лоше ствари које се дешавају - рекао је Пејић.
Пејић је рекао да људи који подржавају Вучића, напредњаке и социјалисте, уопште све који припадају владајућој коалицији, у великој мери подржавају оно што они раде и говоре.
- Наравно, они сматрају да и хапшења која су била, и оставке, и све оно што се дешавало након тога, да је то адекватна реакција. С друге стране, имате људе који апсолутно сматрају да то није довољно, него да је то малтене катастрофално. Зато имамо овакве блокаде и протесте. Али ми када правимо истраживање не можемо да ставимо као алтернативу студенте, на пример. Немају они своју странку. (...) Ове несрећа није моја област деловања, али као грађанин очекујем да неко има одговорност. Исто тако и за друге ствари мора да постоји одговорност. Не можемо да се кријемо и за неких групних одлука, иза групне кривице, иза групних заслуга. Мора да се зна ко је за шта одговоран - рекао је Пејић.
Где греши опозиција
Пејић је рекао да је владајућа коалиција веома хомогена и да, када је реч о напредњацима, грађани највише верују Вучићу, зато што сматрају да је оно што ради за Србију изузетно добро.
- С друге стране, мислим да је опозиција пре свега нејединствена и да постоји један недостатак политике. Чак мислим да су грађани који подржавају опозицију често неправедни према тој опозицији. Стављају им на плећа један терет који они не би требало у сваком тренутку да носе. Мислим да би их растеретили и помогли опозицији кад би пустили оне који имају неку политику, који имају ставове, да ту своју политику пласирају - рекао је Пејић.
На питање јесу ли им Вучић и СНС преотели те политике, Пејић је одговорио потврдно.
- То је борба у политичком смислу. Ниједној политичкој партији нико не брани да има став о кључним питањима за ову државу. А то су улазак у Европску унију, улазак у НАТО, однос према Русији, економска питања, однос према Косову и Метохији, наравно према Републици Српској. Имате једно пет до десет кључних питања које Вучић не може да преотме - рекао је Пејић.
Пејић је рекао да је лакше је са позиције неког ко је у држави водити неку политику или представити је, али да је с друге стране теже, јер "морате да се изјасните око Косова, за разлику од неких партија које ће заћутати".
- Мислим да је потребно сад градити страначку инфраструктуру, имати ставове, имати политику, а онда тражити простор у медијима да бисте имали шта да изнесете. Наравно, лидер је ту јако битан, ми смо једноставно такав менталитет, и све то онда доводи до евентуалног успеха на изборима - рекао је Пејић.
Пејић је рекао да опозиција шта год да је радила, све им се мерило као погрешан потез.
- Мој савет је да буду доследнији. Прво да имају политику, да се држе те политике и да буду доследнији и у својим ставовима, али и у ставовима својих противника. Када је нешто добро, добро је. Када није, критикујте максимално. Али у својим ставовима да воде своју политику, да буду много више јединствени него што јесу. Ово што се догодило, наравно да ће опозиција критиковати. Али сад је испало да чак шта год да ураде, опет је грешка - рекао је Пејић.
Нема ништа од прелазне владе
Пејић Сматра да Вучић и напредњаци неће пристати формирање техничке, односно прелазне владе.
- Да ли треба (прелазна влада) или не, нисам ја тај који треба да говори, али верујем када (Вучић) каже да од тога нема ништа. Има пуно разлога за то, а са овако убедљивим односом у парламенту ретко ко би пристао на прелазну владу - рекао је Пејић.
Испитаници су одговарали и на питање када очекују реконструкцију Владе или расписивање избора, а одговори су следећи:
- у наредна три месеца, 32 одсто
- за шест месеци, 32 одсто
- не очекујем ни реконструкцију ни изборе, 36 одсто.
- Резултати показују да се, с једне стране, реконструкција владе очекује у доста великој мери. И није чудно, јер је председник Вучић то најавио као готову ствар. С друге стране, висок је проценат оних који сматрају да ће доћи до ванредних избора. Лакше је и логичније рећи реконструкција, али мене не би изненадили ни ти ванредни избори - рекао је Пејић.
Извор: Србија Данас/Блиц