КАКО СЕ ЗАПРАВО ДОБИЈА ХРВАТСКО ДРЖАВЉАНСТВО: Откуд организаторима студенстких протеста хрватски пасош
Блокада Факултета организационих наука (ФОН) Универзитета у Београду предвођена је браћом близанцима Лазаром и Луком Стојаковић, који су, како се сазнаје, држављани Хрватске.
Србија се поново суочава с покушајем дестабилизације, а овог пута главне улоге у подстрекивању немира имају хрватски држављани, који се повезују с организацијама и службама из Републике Хрватске.
Најновији покушај дестабилизације земље долази кроз студентске блокаде факултета, а посебно је интригантно то што су вође тих блокада браћа близанци, који имају хрватско држављанство и пасош, који нису стекли по рођењу у Хрватској. Оно што се покушава истаћи је да се против њих води медијска хајка јер су они Срби који су избегли из Крајине, али то није тачно. Они нису избегли из Крајине, нити су тамо рођени и због тога се оправдано поставља питање који су њихови разлози и мотиви за тражење хрватског држављанста и пасоша, поготово ако се зна да се са нашим пасошем може путовати по цело Европи несметано и у још преко 100 земаља света без виза. Хрватски пасош се не добија ако ти је неко од родитеља рођен у Хрвасткој већ је потребно испунити одређене услове, па се поставља питање које су то они услове испунили и зашто су то радили. Оваква питања се морају поставити јер се ради о особама које организују протесте и блокаде у Србији и сасвим је јасан и оправдан интерес јавности да се утврди ко су организатори и који су њихови мотиви за тако нешто.
Они имају пре свега хрвастко држављанство, а потом и њихов пасош.
КАКО СЕ ДОБИЈА ХРАТСКО ДРЖАВЉАНСТВО И ПАСОШ
Иако би се на први поглед могло помислити да су браћа аутоматски стекла хрватско држављанство по основу рођења њиховог оца, важно је нагласити да се хрватско држављанство не добија аутоматски, већ по рођењу једног од родитеља. Према Закону о хрватском држављанству, појединац може поднети захтев за стицање хрватског држављанства само уколико испуњава одређене законске услове. За стицање хрватског држављанства потребно је испунити услове као што су боравак у Хрватској, рођење на територију Хрватске, брак или животно партнерство с хрватским држављанином, постојање интереса за Републику Хрватску, припадност хрватском народу и други.
Поставља се оправдано питање који је интерес Хватске да им се да држављанство и пасош пре само неколико месеци.
Овај став представља кључни политички захтев који се мора прихватити како би појединац стекао право на хрватско држављанство, што додатно подцртава политичку димензију овог процеса.
У контексту овог покушаја дестабилизације, поставља се питање: на чијој страни су ова два појединца? Због чега нису организатори протеста у Хрватској, како би се бавили озбиљним друштвеним питањима, као што је недавни ужас који се догодио у једној од загребачких основних школа? Уместо тога, чини се да су усмерени на изазивање немира у Србији, што отвара простор за озбиљно питање о могућим спољним утицајима и политичким мотивацијама.
Према сазнањима, у Београду је боравила велика група хрватских "студената", која је била тесно повезана с Хрватском тајном службом (СОА). Ова група имала је задатак да подстиче тензије на блокираним факултетима и створи додатне немире у Србији. Међутим, захваљујући одлучној реакцији српских институција, сви њихови планови су пропали. Група је, уз одговарајући испраћај, враћена у Хрватску, али питање о дубљим политичким везама и мотивацијама које стоје иза овог покушаја дестабилизације остаје отворено.