Кићење сватова се ради из ОВОГ разлога, а многи та правила не поштују
Од првобитног облика претрпео разне и многе промене
Сваки српски обичај има причу како и зашто је настао, па тако и обичаји везани за свадбу. Наиме, у давна времена кад се веровало у демоне, сматрало се да је церемонија венчања време кад они највише нападају и то најпре младу, а затим и сватове. Како би се заштитили од демона људи су изводили разне ритуале ради заштите од нечастивих сила.
Будуће младе: Који су НАЈСТАРИЈИ СВАДБЕНИ ОБИЧАЈИ које морате да испоштујете за ДУГ и СРЕЋАН БРАК?
Свако село има своје обичаје а неки су универзални за свако поднебље.
Фотком скупили хиљаде лајкова! Младенци из Босне се сликали, цео Балкан бруји о овоме (ФОТО)
Такав један обичај који се из народне традиције очувао до данашњих дана, и готово редовно се практикује јесте да млада носи вео.
С обзиром на то да млада још увек нема дефинисани статус, њој су се приписивале демонске карактеристике и повишена моћ. Како би заштитила себе од урока, али и друге од сопствене моћи, млада је носила вео.
Да би затрли пут злим силама сватови су водили рачуна да не прођу два пута истим путем, а такође, обичај пуцања имао је исти циљ.
Кићење гостију
Још један интересантан обичај задржао се до данашњих дана, ритуал кићења гостију.
Ритуал кићења госте чини учесницима свадбене церемоније. Стављањем рузмарина на ревер сватови добијају неопходу заштиту од нечастивих сила.
Сватови су се китили рузмарином, који се везивао црвеним концем, који је био симбол божанске заштите. И данас многи носе и деци стављају црвени конац око руке како би се заштитили од урока и злих сила.
Ритуал кићења се схватао веома озбиљно и правила су морала да се поштују.
Наиме, онима који су у браку рузмарин се стављао на десну страну, док онима који нису, на леву.
Младожења је бивао закићен са два цвета. Његова страна породице цвет му је стављала на леву страну, а младина страна на десну, чиме се приказивао његов недефинисан статус, тј. да није ни ожењен, ни неожењен.
Доласком по младу сватови су се опет китили, на тој страни на којој су већ имали цвет. Данас многи то раде погрешно, китећи госте и са једне и са друге стране. Младини гости разликовали су се од младожењиних по томе што су само једном бивали закићени.
Данас се, такође, и младини ките на обе стране, што није по потпуним традиционалним правилима.
Качењем цвета и рузмарина на ревер сватови су постајали потпуно одвојени од спољашњег света и званично су постајали део свадбеног обреда.
До данас овај обичај одржао се у народу, иако је од првобитног облика претрпео разне и многе промене.