КОМЕ ДАНАС У СРЦУ НИЈЕ ЗЕБЊА, НИЈЕ СРБИН: Да ли смо на прагу новог рата?
Ситуација на северу Косова злокобно подсећа на март 2004. године
Епилог јучерашњег дијалога између Приштине и Београда у Бриселу, који је остао унутар бриселских зидова, баца сумњу у нормалан наставак односа ове две стране. Наиме, Дојче веле је пренео да је састанак пропао и да се очекују нове провокације Приштине. Нису познати детаљи тог састанка, али немачки лист наводи да договора није било, а није ни договорен нови термин састанка. Због тога је премијер Србије Александар Вучић заказао данас хитан састанак са Србима са Косова у Рашкој. Иако није хтео да прокоментарише детаље бриселског састанка, премијер је изјавио да је забринут, јер не зависи све од нас.
ДОЈЧЕ ВЕЛЕ: Састанак у Бриселу пропао, Албанци се спремају за рат
Провокација косовских Албанаца, од које стрепимо, може да буде уперена и на Београд, али оно што је највећи страх-може да значи напад на Србе у северној покрајини Косова.
Данашњи дан је пун зебње јер не може, а да не подсети на онај мартовски дан, пре 13 година, када су албански екстремисти организовано извршили фуриозни напад на Србе на северу Косова.
Када су Албанци искористили смрт два дечака албанске националности, која су се удавила у Ибру, као повод за оружани напад, није се размишљало о томе да ли је овај инцидент био измишљен и добро испланиран, али оно што је још горе, није се на време размишљало како да се спречи. Епилог је смрт 19 људи, скоро 1.000 повређених, а прогнаних више од 4.000, док је 561 кућа уништена само у том првом налету.
БРИСЕЛСКИ МОНОЛОГ: Приштина новом забраном показала колико јој је стало до дијалога
Немојмо се заваравати, овај погром није дошао без упозорења, и питање је да ли би се десио да су представници српске власти реаговале на време. Тадашњи премијер Србије и Црне Горе Војислав Коштуница окривио је НАТО и УН да нису у стању да обезбеде сигурност за Србе на Косовуи Метохију, а тадашњи представник координационог центра за КиМ Небојша Човић је 18. марта отишао да посети преостале Србе на Косову. Њихове одлуке се могу описати укратко: премало и прекасно.
Пет година пре 17. марта стотине хилјада Срба протерано са КиМ. Читави градови су остали без Срба, од Приштине, Ђаковице, Пећи, Призрена, Гњилана, Подујева... Сви највећи градови на КиМ остали су практично потпуно без српске популације на КиМ а да за то још увек нико није сносио ни кривичну ни моралну ни политичку одговорност.
ПРЕМИЈЕР УПОЗОРАВА: Ситуација је веома озбиљна! Покушаћемо да смиримо тензије
На жалост, 17. марту 2004. године претходио је 10. јун 1999. године и 24. март 1999. године који су, такође, трагични датуми новије српске историје нашег народа на Косову и Метохији. По свом карактеру заједно са 17. мартом представлјају голготу српског народа на КиМ.
Тог 17. марта, ујутру, више хиљада екстремних Албанаца је одједном кренуло ка главном мосту и тадашњој зони поверења, најпре палећи возила међународне заједнице и рушећи покретну ограду УНМИК-а са јужне покрајине моста, да би потом прешли у северни део града и сукобили се са Србима који су се, изненађени, убрзо окупили са северне стране моста. Тако је почео кравави сукоб.
ПРЕМИЈЕР ВУЧИЋ САЗВАО ХИТАН САСТАНАК СА СРБИМА СА КОСОВА!
Данас, када српска жандармерија креће на север Косова, председник Србије Томислав Николић има састанак са амбасадорима, премијер Србије има хитне састанке са министром одбране Зораном Ђорђевићем и са представницима Срба на КиМ, а забрањена јединица косовске војске РОСУ се појавила у српским селима, питамо се да ли смо управо сведоци новог погрома и да ли нас је ЕУ, оптерећена својим проблемима, пустила низ воду да се сами спасавамо? Одговор ћемо сазнати у сваком тренутку.
Н. Аралица