Како то да једна од највећих светских ревизорских кућа Deloitte није приметила огроман минус у пословању Комерцијалне банке
Нејасно је како Deloitte као екстерни ревизор није уочио шта се дешава у Комерцијалној банци
Комерцијална банка, која је у већинском државном власништву, једна од најјачих банака које послују у Србији, годинама је приказивала да бележи плус у пословању и сви су мислили да је она једно од најјачих државних предузећа које непрекидно расте. Међутим, малверзације и лажни резултати пословања бенке откривени су захваљујући споразуму које је Србија склопила са ММФ-ом.
Наиме, када је ММФ је дао налог Србији да се уради оцена активе, кредита у 16 банака у Србији, такозвани AQR, како би се утврдила висина ненаплативих кредита у српским банкама. Тада, 2014. године, у ванредној екстерној ревизији, коју је наложила Народна Банка Србије, откривено је да 230 милиона евра у Комерцијалној банци нису класификовани као НПЛ-ови (Нонперформинг лоан), ненаплативи кредити. Више о томе читајте КЛИКОМ ОВДЕ!
Да ствар буде гора, у том периоду, када Комерцијална банка бележи минус у пословању, исплаћивани су бонуси члановима Извршног одбора у висини од 30.000 до 50.000 евра годишње иако су стварни резултати њиховог рада били катастрофални.
Наиме, Комерцијална банка је приказивала да послује добро, а заправо је овом ревизијом откривено да је пословала у минусу још од 2013. године. Тако се у извештају из 2017. године види да је Комерцијална банка имала минус 2015. године у износу од шест милијарди и 175 милиона динара, а 2016. године осам милијарди и 337 милиона динара. Тај минус се није појавио тек тако 2015. године, већ је постојао још од 2013. године, само га је тадашње руководство Комерцијалне банке сакривало не приказујући стварно стање ненаплативих кредита.
Руководство Комерцијалне банке 2014. године приказало је, иако су пословали у минусу, да су имали добитак од 4,785 милијарди, а за шта се испоставило да није тачан податак.
Нетачан финансијски извешта за Комерцијалну банку потписали су Ивица Смолић, председник Извршног одбора и Снежана Пејчић, директор рачуноводства.
За екстерну ревизију Комерцијалне банке била је задужена ревизорска кућа Deloitte и то 2012, 2013, 2014. и 2015. године. Deloitte је из непознатог разлога у извештају тих екстерних ревизија приказивала да Комерцијална банка послује у плусу.
Закон о ревизији, члан 2.
- ревизија финансијских извештаја (у даљем тексту: ревизија) је поступак провере и оцене финансијских извештаја, као и података и метода који се примењују при састављању финансијских извештаја на основу којих се даје независно стручно мишљење о томе да ли финансијски извештаји у свим материјално значајним аспектима дају истинит и поштен приказ финансијског стања и резултата пословања правног лица у складу са одговарајућом регулативом за израду финансијских извештаја.
Дакле, без обзира на чињеницу да Комерцијална банка бележи минус у пословању, Deloitte који врши екстерну ревизију у извештајима не приказује то негативно пословање.
Уз финансијске извештаје који су били предмет сагледавања од стране ревизора, од стране Deloitte дато је мишљење по питању процене кредитног ризика да Комерцијална банка “обезбеђује стручну и независну процену вредности непокретности од стране овлашћених проценитеља, како би потенцијални ризик од нереалне процене свела на најмању могућу меру”. Такође, дато је и мишљење ревизора да се “Финансијски извештаји приказују истинито и објективно, по свим материјално значајним питањима”.
Питање је како Deloitte, једна од највећих ревизорских кућа на свету није приметила да у Комерцијалној банци постоји велики износ НПЛ-ова и да он није класификован како треба. Нејасно је како Deloitte као екстерни ревизор није раније уочио да Комерцијална банка не послује толико позитивно као што се приказивало у финансијским извештајима за 2012, 2013, 2014 годину и како уопште то нису уочили. Питање је да ли је неко утицао на одлуку ревизорске куће Deloitte да направи екстерну ревизију која неће приказати право стање у Комерцијалној банци.
По налогу ММФ и НБС 2015. године урађена је ванредна екстерна ревизија, AQR, коју је радила друга ревизорска кућа PWC. Тада су урађене измене корекције ревизије коју је радио Deloitte и откривено да Комерцијална банка није пословала у плусу, већ у великом минусу иако је до тада приказивано другачије стање.
Међутим, одговоре на та питања од ревизорске куће Deloitte до објављивања овог текста нисмо добили. Такође, ни званичан одговор Комерцијалне банке на наша питања још увек није достављен.