КРЕМАЉСКО СРЕТЕЊЕ: Путин и Вучић на Никољдан
Председник Србије ће у званичној посети Москви бити од 18. до 20. децембра
Током посете Москви, Путин ће пред Вучића изаћи са списком захтева, жеља и поздрава, тврде упућени саговорници “Експреса”.
Тако би поред приче о промени цене гаса, Путин могао да затражи чврсте гаранције да им нећемо уводити санкције, као и подршку у међународним акцијама, док се највероватније овога пута неће помињати дипломатски статус центра у Нишу.
Прочитајте и:
За Никољдан, кажу, половина Срба слави, друга половина иде на славу. Само ретки са своје крсне славе оду у госте код Владимира Владимировича Путина. Ове године то ће учинити председник Александар Вучић, који ће у званичној посети Москви бити од 18. до 20. децембра када ће, како је најављено, два лидера разговарати о низу билатералних и међународних питања.
На столу би могло да се нађе, поред крупних геостратешких тема, и врло конкретан проблем промене цене гаса. Наиме, пре две недеље у Београду је био први човек “Гаспрома” Алексеј Милер са јасном поруком да планирају повећање цене гаса за 40 до 45 одсто, што би за просечну српску породицу било огроман финансијски ударац. “Гаспром” прати цену нафте на берзи и са тим усклађује цену гаса, а посебно су им на тапету земље попут Србије, које у недостатку озбиљне индустрије не купују овај енергент током целе године већ само за грејну сезону. Како сазнајемо, Вучић ће вероватно у Москви замолити руског председника да то спречи. Занимљиво је да једино Путин има утицаја на Милера, који се према свима осталима понаша као да је “он Путин лично”. Да ту имамо шансе говоре и најаве да ће у Републици Српској, коју Руси такође сматрају пријатељском, “цена гаса бити коригована само симболично”.
НЕВИЂЕНА СЦЕНА У ПАРИЗУ: Србин ЗАУСТАВИО саобраћај да би ПОЗДРАВИО председника Вучића (ВИДЕО)
Са друге стране, Руси ће имати свој списак жеља и поздрава. Тако ће Путин затражити од Вучића да им отворено појасни нашу позицију и да да чврсте гаранције да им нећемо уводити санкције, односно да нећемо журити са усклађивањем спољне политике са Европском унијом. Москва је, тврде упућени, параноична откако јој је Црна Гора, која је својевремено била јачи савезник од Србије, окренула леђа. За разлику од писања домаћих медија, упућени тврде да Путин највероватније неће помињати дипломатски статус Руско-српског дипломатског центра у Нишу. Не зато што су Руси одустали од тога, већ сматрају да за сада нема потребе вршити притисак за ту, условно речено, малу ствар, која ће пре или касније бити решена.
Тек сад почиње озбиљна игра и ширење договора Москве и Београда не само у војној индустрији већ и у привреди. Русија све то и ради зарад својих геополитичких интереса, каже Владимир Зотов.
Пријатељски састанак
Вучић је, уочи предстојеће посете Москви, поручио руском народу да треба да знају да званичном Београду није увек лако, али да је Србија једина земља међу онима које теже чланству у ЕУ, која никада није гласала против Русије и која никада није и неће увести санкције Русији.
– Али то није само питање наших традиционалних односа, као што неки тврде. То је питање нашег будућег односа, пошто видимо Русију као једног од кључних партнера у будућности, а не само у прошлости са њеним великанима као што су Достојевски, Јесењин и Пушкин, које би вам поменуо и сваки Американац. Ми сматрамо Русију као нашег партнера на политичком, економском и сваком пољу – рекао је Вучић за руску агенцију Tass.
Београд се, истакао је, суочава са озбиљним притиском због својих добрих односа са Москвом.
– Понекад кад учествујете на неким састанцима на Западу, о везама између Русије и Србије, од два сата, разговара се сат и 45 минута – навео је српски председник.
Руска аналитичарка Јекатерина Поморцева каже да је Вучићева посета Путину показатељ руске подршке и заштите од појачаних напада ЕУ и САД.
– Западни притисак на Србију је нешто на шта Русија гледа с неодобравањем и за шта је више пута тражила да се стопира. Удаљавање од Русије неће се десити све док постоји оваква иницијатива Србије, али и жеља Москве да помогне Београду. Наравно да ће Русија захтевати решење питања својих интереса као што је нерешен статус Хуманитарног центра у Нишу, неувођење санкција, као и подршка међународним акцијама. Рецимо, одбијено је учешће Русије на Олимпијским играма, што је чисто политичко решење. Влада Србије ће сигурно добити зелено светло за проширење војних и економских уговора и донација из Русије, зато сматрам да ће тај сусрет проћи максимално позитивно и бити од обостране користи – напомиње Поморцева.
Аналитичар Драгомир Анђелковић истиче да Вучића у Москви очекује пријатељски однос, а не “листа захтева”.
– За разлику од тога како се према нама опходи Запад, Руси ће се опходити као према савезнику и вероватно поставити питање како они могу да помогну Србији. Путин ће му понудити подршку по питању Косова и генерално стабилности на Балкану. Биће речи о продубљивању војне сарадње наше две земље и модернизацији српске армије, али и цени енергената. Важно је да добијемо и њихову сагласност за увоз оружја из Белорусије. Вучић ће га уверити у пријатељски став Србије и тако ће се начелно направити договор за будуће деловање – наводи Анђелковић додајући да ће се можда руски председник заузети за нас и по питању поскупљња гаса.
Опширније читајте у новом Експресу који је на киосцима од петка, 15. децембра ...