Кубуровић разговарала са британским амбасадором: Израда уставних амандмана НАЈВЕЋИ ИЗАЗОВ
Важан састанак
Министарка правде Нела Кубуровић рекла је данас у разговору са британским амбасадором Денисом Кифом да је највећи изазов у оквиру Поглавља 23 тренутно представља израда уставних амандмана у области правосуђа.
Она је додала да је Министарство правде омогућило транспарентан и инклузиван процес и да су током 9 месеци, колико траје јавна расправа, сви заинтересовани могли да министарству упуте критике, сугестије и предлоге писменим путем, али да изнесу своје мишљење и на округлим столовима.
Прочитајте и:
Кубуровић указала да ће након завршетка јавне расправе Министарство правде усагласити текст нацрта уставних амандмана и проследити га Венецијанској комисији, без чијег позитивног мишљења Министарство правде неће ићи у даљу процедуру усвајања.
Амбасадор Велике Британије је рекао да је дискусија важна, као и транспаретнстно тог процеса. Министарка и амбасадор Киф су се сагласили да измена Устава није питање само једне стране, већ целе државе и свих грађана.
Говорећи о борби против корупције, као важном потпоглављу у оквиру Поглавља 23, министарка Кубуровић је указала да је 1. марта почела примена новог Закона о организацији и надлежности државних органа у борби против организованог криминала, тероризма и корупције и да су у складу са њим формирана четири регионална центра за борбу против корупције при вишим судовима и тужилаштвима у Београду, Новом Саду, Краљеву и Нишу.
Кубуровић је рекла да је до почетка примене тог закона обуку на Правосудној академији прошло више од 600 судија, заменика јавних тужилаца, полицијаца и представника других надлежних органа, а да су управо обука и ефикасна примена Закона део пројекта који финансира ЕУ „Превенција и борба против корупције".
Киф истакао и подршку те земље европском путу Србије.
Он је нагласио да је ово важна година за даљи напредак Србије ка ЕУ, посебно узимајући у обзир недавно усвојену Стратегију проширења Уније.
Министарка Кубуровић и амбасадор Киф су указали да Велика Британија подржава Србију и путем донаторских фондова и у том смислу истакли пројекат „Унапређење ефикасности правосуђа“, који је спроводио Бритисх Цоунцил.