"ЛАЈЧАК ЋЕ БЕОГРАД И ПРИШТИНУ ДОВЕСТИ ДО СПОРАЗУМА" Палмер и Годфри о изазовима ЕУ и америчке администрације (ВИДЕО)
Метју Палмер сматра да ће Лајчак, као искусни дипломата, довести Београд и Приштину до споразума
Заменик помоћника америчког државног секретара Метју Палмер изјавио је синоћ да у процесу дијалога Београда и Приштине САД дају снажну подршку специјалном изасланику ЕУ за дијалог Мирославу Лајчаку, који је, рекао је, искусни дипломата и за кога је уверен да ће тај процес довести до споразума.
Имате проблема са БОЛОВИМА У МИШИЋИМА И ЗГЛОБОВИМА? Лекари препоручују ОВО као решење!
АЛБАНСКИ ЛОБИСТА СЕ НЕ СМИРУЈЕ: Бесан због избора у Никшићу, срамно ударио на председника и СПЦ - "Вучић ствара Велику Србију"
Он је то рекао у оквиру "Диплоћаска са Метом Палмером" на Facebooku америчке амбасаде у Београду, одговарајући на питање да ли ће САД преузети посредство у дијалогу Београда и Приштине.
- Партернери смо с ЕУ. И Београд и Приштина имају аспирације ка ЕУ због чега ЕУ посредује. Немам разлога да не верујем да неће успети. Није важно ко предводи, већ да се дијалог заврши и да се постигну компромиси - рекао је Палмер.
Палмер је, говорећи о економској сарадњи америчке развојне фиинансијске корпорације ДФЦ са Србијом рекао да су САД узбуђени због потенцијала те сарадње и истакао да су за разлику од деведесетих година, када је први пут дошао у Србију, односи две земље сада другачији и позитивни и да се радује даљој сарадњи.
Амерички амбасадор у Србији Ентони Годфри казао је да ће се администрација америчког председника Џоа Бајдена бавити економском нормализацијом односа две земље.
- У канцеларији ДФЦ је дошло до кадровских промена и жао ми је због тога. Џон Јовановић је сјајан, али често када дође до промене администрације мењају се и људи. Али канцеларија ће наставити с радом у Србији и радујемо се томе - рекао је Годфри.
Једно од питања које су пратиоци на Facebooku поставили Палмеру било је и да ли ће се у будућности видети више америчких компанија у Србији, на шта је он одговорио да има позитивно мишљење о радној снази и могућностима да се овде инвестира, док је Годфри истакао да Србија ради добар посао и привлачи све више страних инвеститора.
Једно од питања било је и зашто САД и ЕУ недовољним ангажманом на западном Балкану остављаљу празан простор за утицај Русије и Кине, на шта је Годфри одговорио да није остављен празан простор, да је Србија изабрала пут војне неутралности, да сама доноси своје одлуке, а главни политички циљ остаје пут у ЕУ, у чему је САД подржавају.
Како је рекао, Кина и Русија имају другачију визију за регион.
- Ми смо убеђени да је чланство у ЕУ најбољи циљ за регион, за његову дугорочну стабилност, раст и напредак - рекао је Годфри.
С тим ставом сагласан је и Палмер, који је истакао да САД нису оставиле празан простор, али да донекле да разуме одакле такав утисак.
Како је рекао, САД јесу ангажоване у региону, иако та ангажованост није на истом нивоу као што је била током деведесетих, када је Балкан био на насловним странама Њујок тајмса, Вашинтон поста, бројних европских новина, а светски лидери се бавили дешавањи на запаном Балкану што се променило са завршетком ратова.
Палмер је рекао и да би Русија и Кина били присутни на западном Балкану свакако јер је њихов интерес је да буду пристуне.
- А на земљама западном Балкану је да препознају партнере који подржавају њихове циљеве. САД и ЕУ, наш циљ да земље постану део ЕУ, сматрамо да би то било добро за регион рекао је Палмер.