Легализована пљачка уз лажне сведоке
Проблеми с којима се расељени Срби свакодневно суочавају са локалном косовским правосудним системом остали су у сенци покушаја привремених институција у Приштини да једностраним декретом отму државну имовину Србије.
Неоправдано су у сенци покушаја привремених институција у Приштини да једностраним декретом од 1. марта отме државну имовину Србије остали проблеми с којима се расељени Срби свакодневно суочавају са локалним косовским правосудним системом.
ОДЈЕКНУЛО КАО ГРОМ ИЗ ВЕДРА НЕБА! Косово је насилно одвојено!
Милунка Савић новог доба: Уместо да ради као ФРИЗЕР, узела ПУШКУ и одбранила КОСОВО 1999! (ФОТО)
За локалне Србе је највећи проблем доказивање власништва над својом непокретном имовином, и то најчешће у Гњилану, Пећи, Призрену, Урошевцу и Приштини.
Када су расељени Срби, од 2003. до 2006. године, покушали да се врате на своја вишевековна огњишта затицали су непознате станаре који су тврдили да је то њихова имовина, и то су доказивали папирима на албанском језику. Да парадокс буде потпун, они су своје тврдње доказивали не само одлукама локалних судова, већ и потврдама и печатима судова из Чачка, Краљева, Ужица, Пожеге и Прибоја.
Судије и запослени у судовима и катастрима у јужним деловима покрајине листом одбијају да Србима који су наводно продали своју имовину доставе поседовне листове, под изговором да се кућа више не води на њих. Уз помоћ појединих албанских адвоката долазили су до фотокопија фалсификованих купопродајних уговора и лажних пуномоћја.
НЕ ДАЈ СЕ, СРБИЈО! Игуман манастира Високи Дечани послао најтужнију слику косовског погрома (ФОТО)
Колика је тежина преваре, Срби су сазнавали тек када су у судовима у централној Србији добили информацију да никакве уговоре нису закључивали и да никаква документа под бројевима и у месецима и годинама нису ни заведена, а камоли оверена. У тим документима локални Срби су сазнали да су они продавали своју земљу иако никада нису видели купце нити су икада са неким о купопродаји разговарали. Један од Срба из Пећи каже да му не пада на памет да продаје имовину и да је био шокиран када је сазнао да је управо он за 45.000 евра продао нешто што вреди вишеструко више.
ТАЧИ СЕ СЕТИО ШТА ЈЕ СРАМ?! Стидим се мартовског погрома!
- Покренуо сам судски поступак у Пећи са доказом да ја нисам продао имовину. Судија ми није дозволио да се сучелим са наводним сведоцима купца, што је парадокс. Иако је све јасно, судски поступак је дочекао 12. годину и не види се када ће бити окончан. Чак се наговештава да ће о овом случају да се изјасни Апелациони суд у Приштини- каже овај Србин који није хтео да буде именован.
Колико су у неким местима локални Албанци сурово и безобзирно отимали имовину свеедочи и да је наводно у Гњилану сагласност за продају имовине дао човек који је две године пре тога умро у Краљеву!
У званичном документу Организације за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС) од пре осам година је прецизно и таксативно наведено које су све злоупотребе користили албански судови приликом наводне купопродаје српске имовине. ОЕБС је почео са надгледањем кривичних предмета 1999. и своје надгледање проширио на грађанске парнице 2004. Овој организацији је надгледање имовинских предмета приоритет 13 година и на основу бројних судских поступака види се да је имовина расељеним Србима дословно била крадена и утврђено је низ неправилности. Ова организација је закључила да су у поступцима доказивања власништва над непокретном имовином косовски судови призналки да је пренос власништва извршен иако не постоји писмени уговор.
АМБАСАДОР САД ЗАПРЕТИО ПРИШТИНИ: Уколико без одобрења формирате војску, размислите о ПОСЛЕДИЦАМА!
"Да би избегли услов писменог уговора, судови често примењују доктрину одржаја којом појединац може да стекне власништво над имовином за одређени период. За многе имовинске предмете заједничко је кршење процедуралних права", констатује ОЕБС.
У извештају који је званично прослеђен УН, записано је да "судови често дају већу тежину сведочењу заинтересованим доказима које закон дефинише као вероватно тачне".
- У многим случајевима које је надгледао ОЕБС, судови нису наводили никакве правне одредбе које поткрепљују њихове одлуке. Судови и даље постављају привремен заступнике туженим лицима која су одсутна, а да не поштују одговарајуче поступке. Ово се најчешће дешава у имовинским предметима. У многим парницама за доказивање власништва, тужено лице не може да се нађе. У таквим предметима судови на КиМ олако прибегавају постављању привременог заступника. На овај начин долази се до повреде људских права која се односе на стандарде правичног суђења и власништво над имовином- констатује се у извештају ОЕБС-а.
Процурела ЛИСТА ЗА ОДСТРЕЛ! ОВК спрема убиство Тачија?! Ево чија се још имена спомињу
У нису примера ОЕБС наводи случај у којем је тужилац Албанац који је тврдио да је имовину у Гњилану купио од косовског Србина према неовереном уговору из 2000 године, што су потврдила тројица сведока који су сви рођаци туженог. У покушају да дођу до српске имовине, неки локални Албанци су тврдили да су имовину купили још 1973. године. Сведока најчешће није било, а и они који су говорили на суду истицали су да су чули да је имовина купљена или да се по селу причало да је већ дат новац.
СКАНДАЛ! Приштина присваја сву непокретну имовину СФРЈ
Из извештаја ОЕБС-а могу да се виде велике размере фалсификовања. Само у Призрену, један Албанац је тужио 24 Србина, тврдећи да је његов отац купио земљу пре 30 година. Косовски суд је Србима само на огласној тавли оставио бавештење да се одржава сушење и поставио им привремене заступнике - рти АЛбанца адвоката, чији је рад платио тужилац Албанац.