ЛЕГИЈА ОТКРИО СВАКИ ДЕТАЉ: Ђинђићеви сусрети за "земунским кланом" уочи петог октобра
Ђинђић је сматрао да Легију са разноразним уступцима може приволети на своју страну, па чак и "земунски клан" и "сурчинце", али то је била катастрофална грешка јер они буквално нису имали никакву озбиљнију улогу у догађајима од 5. октобра.
Главни људи за везу Зорана Ђинђића у данима петооктобарског преврата 2000. године били су Душан Спасојевић Шиптар и Миле Луковић Кум, људи који су организовали његово убиство три године касније! О томе ексклузивно сведочи Милорад Улемек Легија, командант "црвених беретки" који је осуђен за ликвидацију тадашњег премијера, али и човек који је био један од кључних фактора да преврат не пропадне.
ДАН КАДА ЈЕ ВЛАСТ МИЛОШЕВИЋА ПОСТАЛА ПРОШЛОСТ: Шта се у Србији променило за 20 година? (ФОТО)
"НИШТА ИМ НИЈЕ СВЕТО!" Брнабић осула пајбу по опозицији, нападају власт само из једног разлога
ВУЧИЋ САОПШТАВА ИМЕ МАНДАТАРА: Нову владу чека пет страшних изазова, будући премијер ће бити на мукама
ПИШТОЉ НА ПОКЛОН
Дан после преврата у пратњи Душана и Чумета одиграо се први сусрет са Ђинђићем, и то у џипу неколико месеци раније убијеног Зорана Ускоковића Сколета.
- Тада смо се упознали, а највише га је интересовало да ли ће било ко интервенисати против нове власти која се успостављала. Уверио сам га да се то неће десити и на крају обећао да ће се ЈСО поставити између Војске и народа ако Павковић (начелник Генералштаба ВЈ) ипак организује неку интервенцију војних снага. Дали смо реч један другом и руковали се - препричава пуковник ЈСО.
Недуго после тога уследио је нови сусрет, овог пута у кући Дејана Миленковића Багзија (сведок-сарадник на суђењу Ђинђићевим убицама) у Сурчину.
Катастрофална грешка
Ђинђић је сматрао да Легију са разноразним уступцима може приволети на своју страну, па чак и "земунски клан" и "сурчинце", али то је била катастрофална грешка јер они буквално нису имали никакву озбиљнију улогу у догађајима од 5. октобра. Ту су главну улогу одиграли људи Веље Илића, бивши припадници разних специјалних јединица, а "земунски клан" је 5. октобар провео у кафићима. Те спекулације штете угледу бившег премијера јер не постоји ниједан поуздан доказ да се икада Душан Спасојевић сусрео с њим јер се није хвалио, као што су то обично радили кланови, каже Спасић.
- Кум и Шиптар су ме довезли, а Ђинђић ми је забринуто рекао да је Војска довукла силне јединице на Бањицу. Одговорио сам му да ништа крупно не може да се деси, а да ја то не знам. Питао сам га да ли има где да се склони, а он је рекао да већ неколико дана спава у Сурчину, а да "момци из Сурчина брину да се не догоди нешто непредвиђено" - каже Легија.
У међувремену се ситуација стабилизовала, а колико је поверење Ђинђић стекао у Улемека, говори и то што је тражио да га обезбеђују баш припадници ЈСО.
- Послао сам му неколико момака који су прошли сва ратишта и који не би презали ни да се баце на метак за њега. На растанку сам му поклонио пиштољ берету, рекао ми је да не носи оружје, а ја сам му одговорио: "Не мораш да га носиш, али нека ти стоји негде надохват руке, злу не требало, је*ена су ово времена" - каже Легија.
ЧЕДА И ГОМИЛА ОРУЖЈА
Трећи сусрет одиграо се у Скупштини Београда, у канцеларији у којој су били Ђинђић, Чеда Јовановић, Шиптар и Кум. Лидер ДОС тражио је контакт с полицијом како би се успоставио какав-такав ред јер је цео центар био разваљен и покраден, што је стварало утисак анархије.
- Саветујем му да прво истерају све комуналне службе на улицу и да почну да чисте сав овај крш. То ће одмах утицати на народ. Потом да једна делегација оде у МУП на договор. Ђинђић све записује на неком парчету папира. Улази Чеда и говори му да је време да се виде с неким људима. Излазимо из канцеларије и он нас прати до доле. У малом холу, код споредног улаза, видим да су врата неке просторије отворена, а унутра пуно оружја. Улазим и све ми личи на неки војни магацин. Има ту свега зоља, ПКТ и бомби, највише аутоматских пушака. Из Мајке Јевросиме, кажем и окрећем се Ђинђићу и Чеди, који стоје у холу и делују као да им је непријатно.
УПОЗОРЕЊЕ НЕМАЦА
Остало је добро позната прича са трагичним последицама: некадашњи пријатељи и сарадници постали су љути непријатељи, што је довело до убиства премијера 12. марта 2003. године. Спасојевић и Луковић убијени су у окршају са полицијом 15 дана после атентата, док Легија издржава казну од 40 година затвора.
БЛЕФ ГЕНЕРАЛА ПАВКОВИЋА
Легија сведочи и о покушају генерала Небојше Павковића да после петооктобарских догађаја испадне важнији него што јесте, а што је била тема састанка који је опет организовао Душан Спасојевић, овог пута у кући Ђинђићевог кума Драгољуба Марковића у Сурчину.
- Чим сам сео и попио гутљај чаја, Ђинђић ми је рекао да је Павковић добио од Милошевића некакав списак на којем су била имена свих из ДОС и још нека и наредио му да сви они буду ликвидирани. И питао ме је да ли ја знам нешто о том списку. Гледао сам га преко руба шољице. Изгледа да су ово игре без граница. Заје*анцији није било краја. "Према мом мишљењу, то је чиста патка", рекао сам и испоставило се да сам био у праву, да је то био само један од Павковићевих "изума" не би ли и он себе представио у неком светлу.
Божидар Спасић, некадашњи оперативац ДБ, за Српски телеграф каже да се Ђинђић чувао да нема непосредни контакт са криминалним клановима, већ да везе одржава преко кумовских, пријатељских, па чак и сарадничких веза.
- Немачка обавештајна служба му је скренула пажњу да су ти кланови тесно повезани са Милошевићевим режимом и да у покушају извршења те контрареволуције 5. октобра ти кланови могу да имају веома значајну улогу. Одатле и тајне ноћне посете јединицама ЈСО у Кули, Сурчину, код разноразних бизнисмена, све је то Ђинђић обављао илегално преко посредника - сматра Спасић.