ЛЕКАРИ ОГОРЧЕНИ: Међу 4.000 лекара на специјализацији нема ни једног из Велике Плане!
Кривица руководства дома здравља „Милан Бане Ђорђевић“
Међу више од 4.000 лекара у Србији који се налазе на специјализацији нема ни једног из Велике Плане! Али то није кривица државе, већ руководства дома здравља „Милан Бане Ђорђевић“ које се не одазива на учестале јавне позиве из Министарства здравља свим здравственим установама да пријављују лекаре за специјализацију.
Плањански лекари су огорчени због чињенице да им је практично ускраћено стручно усавршавање, а неки због тога напуштају ову установу. Овакво одсуство бриге за правовремено обезбеђивање стручног лекарског кадра још је несхватљивије ако се има у виду чињеница да је у последње три године дом здравља у Великој Плани напустило пет младих лекара.
То су др Даница Станимировић, која је радила на педијатрији, др Милета Анђелковић и др Дарко Чолаковић из службе хитне помоћи, др Анета Јеремићи и њен супруг др Александар Живић, са опште медицине. Све млади стручњаци који су могли да буду кичма дома здравља у следеће три деценије .
- Последњи је отишао др Чолаковић. Нису му дали специјализацију. Прешао је у болницу „Стефан Високи“ у Смедеревској Паланци, где су га дочекали раширених руку. Одмах су га послали на специјализацију у Београд, а колико га цене говори и то што су му омогућили да упоредо са усавршавањем викендом ради и у паланачкој болници – каже један од плањанских лекара.
Одлазак из Велике Плане најавио је и др Ненад Степановић, лекар у хитној служби, зато што му истиче законски рок у којем може да почне специјализацију за област у којој жели да се усавршава.
Због функције коју обавља, најодговорнији што дом здравља у скорој будућности неће имати нове специјализоване лекаре је први човек те установе др Слободан Рајић, вршилац дужности директора.
Овако се брине о кадровима
У последње три године Министарство здравља је одобрило 5.591 специјализацију. Највише из педијатрије (498), где је старосна структура лекара била најлошија, из радиологије (473) и анестезиологије, реинаматологије и интензивне терапије (311). Правилником о специјализацијама у Србији је предвиђена могућност стручног усавршавања у 50 грана медицине.
-Ми међу собом коментаришемо да је директор побркао лончиће, па је уместо да пензионише себе, одлучио да пензионише дом здравља. Уместо будућношћу установе и здравствене заштите у општини, он је изгледа преокупиран тиме да што дуже остане на месту директора, јер је још почетком 2016. године испунио услов за одлазак у пензију – упозорава наш саговорник.
Др Слободан Рајић је за вршиоца дужности директора дома здравља постављен одлуком Скупштине општине 9.10.2015. уз објашњење да ће на челу установе остати док не испуни услов за одлазак у пензију. Старосни услов за пензионисање је испунио 6.4.2016. када је навршио 65 година живота (рођен 6.4.1951.) али му је, на инсистирање председника општине Игора Матковића, продужен мандат директора. Скупштина општине је 14.4.2016. донела решење да Рајић остане на месту в.д. директора још шест месеци. Шест месеци је истекло 13.10.2016. али Рајић још увек директорује. Он истовремено и даље обавља посао лекара, начелник је службе опште медицине, члан је управног одбора болнице у Смедеревској Паланци и члан лекарске комисије за возаче.
Ова накарадна кадровска политика, којом се запостављају млади људи а „негују“ пензионери, изгледа још чудније ако се има у виду податак да Рајић већ 15 месеци дом здравља води без икакве одлуке надлежног органа, а то је локални парламент. Наиме, након што је 13. октобра претпрошле године Рајићу истекао други шестомесечни мандат Скупштина општине није расправљала о том питању, нити је донела одлуку да он и даље остане на челу ове здравствене установе, због чега се дом здравља и општина као његов оснивач налазе у озбиљном сукобу са законом.