МЕЂУВЛАДИНА КОНФЕРЕНЦИЈА У БРИСЕЛУ: Србија ускоро отвара поглавље 26
Шефица тима за преговоре са ЕУ Тања Мишчевић верује да ће Србија убрзо имати сагласност свих држава чланица за отварање поглавља 26, које се односи на образовање и културу.
Она је на конференцији о основним правима, јавним политикама и праксама ЕУ истакла да Европска унија јесте стратешки циљ, али је и инструмент који даје додатну вредност свим процесима демократизације и еманципације грађана.
СРБИЈА ОТВОРИЛА ПОГЛАВЉА 5 и 25! У току међувладина конференција у Бриселу
Наводећи да је улога цивилног друштва у том смислу веома важна, Мишчевић је навела да би невладине организације требало да буду контролор процеса и прецизан пратилац испуњавања мера из акционих планова, како би указали и на оно што је добро, али и на мањкавости.
- Пуно ствари се изменило, на пример, случајеви који су стајали у фиокама су смањени за 50 одсто и то са пар техничких мера, судство је другачије организовано, направљена је анализа, идемо ка концепту бесплатне правне помоћи, што је једна од демократских тековина у заштити људских права и ту сад долази улога цивилног друштва, ту је важно партнерство, да ускочите и кажете овде је добро урађено, а овде видимо мањаквости - рекла је Мишчевић.
Шефица преговарачког тима је у разговору са представницима цивилног друштва у Кући људских права казала да је важно да мере које се доносе буду у складу са добром праксом и да одговарају могућностима.
- Ако донесемо закон о бесплатној правној помоћи, само зато што је то мера, а не одговара доброј пракси, онда имамо меру, али немамо активност. Нама цивилно друштво треба да појасни неке од ових ствари, зашто је нешто боље, па чак и да разговарају са онима са којима држава не може да разговара - казала је Мишчевић.
Како је рекла, организације цивилног друштва не могу бити популистичке, оне штите интересе грађана, али не тако што подилазе, истичући да су оне су такође лидери у друштву и да их треба оснаживати, јер су ту да препознају јавни интерес и да га заговарају.
- Очигледна је потреба да организације цивилног друштва буду део приступања државе ЕУ, не зато што неко има посебан услов, већ зато што немате развој институција, економских потенцијала и реформи које цивилно друштво не треба да гура - рекла је Мишчевић.