MEĐUVLADINA KONFERENCIJA U BRISELU: Srbija uskoro otvara poglavlje 26
Šefica tima za pregovore sa EU Tanja Miščević veruje da će Srbija ubrzo imati saglasnost svih država članica za otvaranje poglavlja 26, koje se odnosi na obrazovanje i kulturu.
Ona je na konferenciji o osnovnim pravima, javnim politikama i praksama EU istakla da Evropska unija jeste strateški cilj, ali je i instrument koji daje dodatnu vrednost svim procesima demokratizacije i emancipacije građana.
SRBIJA OTVORILA POGLAVLJA 5 i 25! U toku međuvladina konferencija u Briselu
Navodeći da je uloga civilnog društva u tom smislu veoma važna, Miščević je navela da bi nevladine organizacije trebalo da budu kontrolor procesa i precizan pratilac ispunjavanja mera iz akcionih planova, kako bi ukazali i na ono što je dobro, ali i na manjkavosti.
- Puno stvari se izmenilo, na primer, slučajevi koji su stajali u fiokama su smanjeni za 50 odsto i to sa par tehničkih mera, sudstvo je drugačije organizovano, napravljena je analiza, idemo ka konceptu besplatne pravne pomoći, što je jedna od demokratskih tekovina u zaštiti ljudskih prava i tu sad dolazi uloga civilnog društva, tu je važno partnerstvo, da uskočite i kažete ovde je dobro urađeno, a ovde vidimo manjakvosti - rekla je Miščević.
Šefica pregovaračkog tima je u razgovoru sa predstavnicima civilnog društva u Kući ljudskih prava kazala da je važno da mere koje se donose budu u skladu sa dobrom praksom i da odgovaraju mogućnostima.
- Ako donesemo zakon o besplatnoj pravnoj pomoći, samo zato što je to mera, a ne odgovara dobroj praksi, onda imamo meru, ali nemamo aktivnost. Nama civilno društvo treba da pojasni neke od ovih stvari, zašto je nešto bolje, pa čak i da razgovaraju sa onima sa kojima država ne može da razgovara - kazala je Miščević.
Kako je rekla, organizacije civilnog društva ne mogu biti populističke, one štite interese građana, ali ne tako što podilaze, ističući da su one su takođe lideri u društvu i da ih treba osnaživati, jer su tu da prepoznaju javni interes i da ga zagovaraju.
- Očigledna je potreba da organizacije civilnog društva budu deo pristupanja države EU, ne zato što neko ima poseban uslov, već zato što nemate razvoj institucija, ekonomskih potencijala i reformi koje civilno društvo ne treba da gura - rekla je Miščević.