МЕСТО КОЈЕ ЈЕ НАПРАВИЛА "ОЛУЈА" Не постоји на мапама, али изградили су га људи који су морали да почну из почетка
Рано јутро 4. августа 1995. године. За четири дана, Северна Далмација, Лика, Банија и Кордун остали су без Срба. Почела је "Олуја".
Село између Батајнице и Угриноваца, Бусије, је село настало на сремским ораницама 1997. године. Ово насеље је данас место у коме се одржава централна државна манифестација сећања на прогон Срба из Хрватске.
Председник Републике Србије Александар Вучић присуствоваће сутра обележавању Дана сећања на све страдале и прогнане Србе у оружаној акцији "Олуја". Дан сећања биће организован у насељу Бусије, у 19:30, наводи се у саопштењу председникове Службе за сарадњу с медијима.
Зашто баш у Бусијама?
Како се за ово село говори - нема га на мапама, али ипак су сви чули за њега. Место које је направила "Олуја". У овом месту близу Београда живи највећи број крајишких Срба протераних из Хрватске.
Овде је нови живот наставило готово пет хиљада људи који су истерани из својих домова, са мало ствари...
И дан данас нико не може да остане имун гледајући фотографије на којима су поједини на тракторима, а већина пешака или на бициклу, у гомили, тужних лица, без наде... Свако је остао без некога.
Становници овог малог места на ободу Земуна трудили су се да пренесу обичаје и дух Српске крајине, па су и свакој улици дали име неке од знаменитих личности из крајева из којих долазе. Све су кренули из почетка па су заједничким снагама од места које нема ни струју ни воду, чак ни асфалт сами створили насеље какво данас знамо.
Споменик
Да нису заборавили оне које су изгубили показује споменик који су подигли погинулим Крајишницима. На том месту сваке године одаје им се пошта.
Споменик изгледа попут отворене књиге на чијој је једној страници православни крст и реченица: "Добро дошли у Бусије!", а на десној пише: "Насеље Бусије је настало 1997. године насељавањем протераних Срба из Републике Српске Крајине, БиХ и Косова и Метохије. Овде живи сећање на све погинуле и нестале који нису стигли са избегличком колоном. У периоду од 1991. до 1999. године са својих вековних огњишта је протерано више од милион Срба."
У цркви Светог Ћирила и Методија, у малој капели, сваке године важи исто правило "колико свећа - толико убијених душа".
Подсећамо, током хрватске војно-полицијске акције "Олуја", погинуло је скоро 2.000 и протерано више од 200.000 Срба. До данас то је злочин без казне, у којем су жртве биле цивили, стари и немоћни, деца...
Срби ове дане обележавају парастосима, поменима и сећањима на убијене и прогнане, док Хрватска традиционално, одржава прославу поводом Дана победе.