МИЛИОНИ ЗА ЧЛАНАРИНЕ : Србију ће да кошта учешће у међународним организацијама
Присутност наше земље на разним заседањима, форумима и одборима је важно како би се чули ставови Београда
Србија ће током 2021. године платити око 370 милиона динара за чланарине у међународним организацијама, предвиђено је у републичкој каси.
За такозване контрибуције, Скупштина Србије која има делегације у девет институција издвојиће 26 милиона динара, док је у делу буџета који се односи на Министарство спољних послова, за чланство издвојено 340 милиона динара.
Глумци и Mozzart прикупили 3.525.000 динара за помоћ УДУС-у - погледајте прву зоом представу у Европи!
СМЕЊЕН НАЧЕЛНИК САОБРАЋАЈНЕ ПОЛИЦИЈЕ У НИШУ: Одлука донета након састанка са министром Вулином
КАД ИЗА ЧОВЕКА СТОЈЕ ДЕЛА, А НЕ РЕЧИ: Убедљиво највише људи верује Вучићу
Према подацима са сајта Уједињених нација, Србија годишње уплаћује 785.494 долара у "светску кућу".
За парламент је најзначајнија Парламентарна скупштина Савета Европе (СЕ) коју броји 47 земаља Старог континента и где су често на дневном реду теме које се тичу Косова и Метохије.
- Док не уђемо у Европску унију, СЕ нам је најзначајнија организација због владавине права и развоја демократије. Такође и што се тиче права мањина, јер Европска унија од Савета Европе преузима извештаје о овој теми. Овде значајно учешће има и Русија - каже Елвира Ковач, посланик СВМ, члан наше делегације при СЕ.
Седиште СЕ је у Стразбуру и годишње се за чланарину издваја око 30.000 евра.
У Стразбуру крајем јануара
Парламентарна скупштина Савета Европе одржаће се у последњој недељи јануара. Због епидемије је понуђена могућност онлајн разговора, али и учешће уживо.
Наша делегација још није донела одлуку на који начин ћемо учествовати, а могуће је да ће у Стразбур ићи и председник Скупштине Србије Ивица Дачић. Такође, на једној од седница тзв. комитета за мониторинг могло би да се разговара о КиМ.
Посланик СПО Александар Чотрић и члан делегације у Интерпарламентарној унији православља каже да Србија годишње уплаћује 10.000 евра овој организацији.
- Толико издвајају и Румунија и Бугарска. Највећи терет чланарина иде Грчкој и Русији, које годишње дају по 300.000 евра - објашњава Чотрић.
Скупштина Србије има делегације и у Интерпарламентарној унији, Парламентарној димензији Централноевропске иницијативе, ПС Црноморске економске сарадње, ОЕБС, ПС Франкофоније, ПС Медитерана, ПС НАТО, ПС Процеса сарадње у југоисточној Европи.
Иначе, присутност Србије на разним заседањима, форумима и одборима је важно како би се чули ставови Београда, посебно у годинама када се воде преговори о статусу јужне српске покрајине.