Милош је на њиви кренуо да извади ЦВЕКЛУ, а онда је нешто ЗАСВЕТЛЕЛО у земљи. Кад је видео ШТА - ЗАПАЊИО СЕ!
Један сасвим обичан дан у околини Тополе...
Милош Јорданов је 25. новембра пошао на њиву у околини Тополе ни не сањајући да ће уместо поврћа ископати – део историје. Копао је, копао, а онда запањено трепнуо. На цвекли коју је држао у руци сијао је прави правцати прстен.
Јорданов је обрађивао ораницу када му је пажњу привукла цвекла необичног облика. Мислио је да му се учинило да нешто на њој сија док није боље погледао биљку коју је држао у руци.
Прочитајте и:
- У цвекли је био прстен! Прорасла је кроз њега! Гледао сам шта сам ископао и био сам потпуно запрепашћен. Нисам могао да верујем. Видело се да је накит стар, али је онда почело да ме занима колико стар - каже Јорданов.
Желећи да сазна нешто више о прстену који је, као у некој бајци, пронашао пут до њега питао је професора историје из свог краја за савет. Испоставило се да је Јорданов био у праву. Прстен не само да је био стар, био је прастар, отприлике из петог века нове ере.
ЗАШТО НАС ТРГОВЦИ ДЕРУ: Гардероба 500 и више динара скупља у односу на државе ЕУ
- Контактирао сам колеге археологе који су потврдили моје сумње. У питању је бронзани прстен из позног римског периода. Све се уклапа. У околини Тополе се некада налазио лимес, то јест граница. Недалеко од овог подручја било је војничко насеље у којем су живели граничари са својим породицама. Није необично да се недалеко од некадашњих војних утврђења проналазе предмети из свакодневног живота. Колико знамо овакав прстен је могао да припада неком обичном становнику или чак и неком центуриону - објашњава професор историје Дејан Ђурић.
Професор је појаснио да је прстен пронађен плитко, али на подручју где је обрада земље упражњавана генерацијама, па је прстен постепено угледао светлост дана.
- Иако је начин на који је прстен пронађен необичан, то што је римски и није. Србија је богата таквим предметима, па се они на интернету продају у огласима за неколико десетина евра - каже Ђурић и закључује да о археолошком богатству тог краја најбоље говори то што су, малтене, предмети стари вековима почели да ничу из земље.