Министри Стефановић и Шарчевић сагласни: Строжије санкције за бахато понашање у школи
Неће се толерисати вршњачко насиље, а казне су предвишђене и за родитеље и наставнике
Министар просвете Младен Шарчевић је изјавио данас да нови системски закони у образовању, који су ушли у скупштину, предвиђају строжије санкције за бахато понашање у школи - наставника, ученика, али и родитеља, као и да је то почетак значаних промена у школском систему.
Нова игра кружи школама у Србији: ВРШЊАЧКО НАСИЉЕ изнедрило БУРЕК УДАРАЦ, ево о чему се ради
Казне за родитеље чија су деца насилна: Посланици данас расправљају о предлогу два образовна закона
Скупштински Одбор за образовање, науку, технолошки развој и информатичко друштво прихватио је јуче два предлога закона, о високом образовању и основама система образовања и васпитања у начелу, који ће данас бити пред посланицима.
- Системски закони улазе у скупштину и ту се инсистира на повећаноиј безбедости и одговорности свих учесника у просвети и много строжије ће се санкционисати бахато понашање наставника, ученика и родитеља - рекао је Шарчевић новинарима.
Он је нагласио да је превентива свакако боља варијаната од санкционисања и да се ради и на томе.
Министар просвете је рекао доношење тих закона почетак решавања нагомиланих проблема из прошлости, али да не треба очекивати чуда да све бити решено за годину дана.
- Мислим да јесте то озбиљан почетак да се неке ствари реше. Постоји спремност и министарства и друштва да се ухватимо са тим у коштац, да би имали боље резулате учења и овај закон прави искорак у том погледу - нагласио је Шарчевић.
ПОШТУЈМО ЈЕДНИ ДРУГЕ: Дођите на бесплатне позоришне представе на тему вршњачког насиља
Додаје да има пуно новина у закону, на пример, друштвено одговоран рад важи и за ученике и за наставнике, јер многе европске земље то примењују.
- Често питају - шта ако неко направи прекшај, а нема да плати, сво имамо меру и за то - додао је Шарчевић.
Министар полиције Небојша Стефановић је на питање ко ће да каже "тај и тај родитељ или ученик ће бити кажњен", казао да још не зна конкретне детаље, али да је до сада увек суд био тај који је изрицао меру друштвено корисног рада и свих прекршаја, осим у случајевима где дође до споразумног признања кривице.
Шарчевић на исто питање је рекао да школе не изричу мере, али да јесу неко ко сугерише и покреће поступке.
- Школе ће морати да покрену у те поступке и да траже од надлежних, а то значи и сарадњу са Министарством за рад и очекивање да ће изменити неке законе и прописе - навео је министар просвете.