МУКЕ ВОЗАЧА ХИТНЕ ПОМОЋИ У ВЕЛИКОЈ ПЛАНИ: За сваку плату мора да тужи Дом здравља у којем ради?!
Илија Бојовић возач у служби хитне помоћи Дома здравља у Великој Плани, не може да добије плату ако установу у којој ради не тужи суду. На први поглед делује као јефтина шала, али није. Ни шала, а ни јефтина
По већ устаљеном ритуалу, који се не мења већ три године, Бојовић подноси тужбе, дом здравља на првом рочишту признаје тужбни захтев, суд аутоматски пресуђује у Бојовићеву корист, после чега ова здравствена установа исплаћује заостале плате.
Бојовић је на штети зато што плату прима са закашњењем, дом здравља на губитку зато што осим плата плаћа и не мале трошкове поступка, а на добитку су једино суд и адвокати који уредно наплаћују своје услуге.
-Сваки пут пре него што поднесем тужбу, ја одем код в.д. директора дома здравља Слободана Рајића, лепо назовем добар дан и предложим да ми исплати плату коју сам поштено зарадио, да се не малтретирамо и не излажемо беспотребним трошковима и сваки пут добијам исти одговор: „Тужи“.
Ја шта ћу, тужим – каже Бојовић.
ЧУДО НЕВИЂЕНО У ДОМУ ЗДРАВЉА У ВЕЛИКОЈ ПЛАНИ: Заштитник права пацијената им – ПОКОЈНИК!!!
Последњу пресуду у маратонском надгорњавању „Бојовић против Рајића“, односно „Рајић против Бојовића“, Општински суд у Великој Плани донео је 30.11.2017. Њоме је Дому здравља наложено да свом возачу исплати плате за прву половину прошле године. Плату за последњих шест месеци прошле године није добио. Сачекаће март месец и ново рочиште.
У последње време Дом здравља у Великој Плани је за кратко време два пута био у жижи јавности.
Прво се почетком 2018. установило да на појединим огласним таблама ове установе још увек стоји обавештење да се грађани који су незадовољни услугом могу обратити „заштитнику пацијената“ који већ три године није међу живима.
Затим је обелодањен податак да међу 4.000 лекара у Србији који се тренутно налазе на
специјализацији ни један није из Дома здравља у Великој Плани, што говори о небризи за будућност, не само ове установе, него и здравље становништва ове општине.
Да се он и његов директор прошетају до суда (ваљда ће и време бити лепо), за јуначко се упитају здравље, изјаве судији да међу њима ништа није спорно и врате се до дома здравља. Шетња јесте добра за здравље, али ова ће касу дома здравља коштати између 15 и 20 хиљада динара. Такса за
тужбу, такса на пресуду, такса за долазак адвоката на рочиште...
Али није то и последња тачка у овом озбиљном плањанском циркусу. Кад се саберу плате и доприноси, Бојовићев рад годишње „кошта“ око 600.000 динара. Било би нормално да те паре плаћа Републички фонд здравственог осигурања. Али, не плаћа. Плаћа дом здравља. Не зато што здравствени фонд неће да даје паре, већ зато што дом здравља неће да их узме. Више воли да их узима из општинског буџета.
Да појасним. Од септембра 2015. Бојовић је у сталном радном односу, међутим није на квоти радника које плаћа Фонд здравственог осигурања, већ га дом здравља плаћа из сопствених средстава. По кадровским плановима, које одобрава министарство здравља, дом здравља у Великој Плани има право да пријави још једног возача хитне помоћи којег би, као и све остале возаче, плаћао здравствени фонд. Али дом здравља то не чини. По систему, што да плати мање, кад може да плати више.
Ова скроз-наскроз наопака „логика“ би се некако могла и разумети да у дому здравља имају вишка пара. Па као веле да помогну држави. Али немају. У исто време док паре бацају на беспотребна судовања и плату Бојовићу, коју би да је све нормално уместо њих исплаћивао здравствени фонд, директор и његови сарадници паре траже од општине, из буџета.
У последње две и по године општина је дому здравља пребацила 18.585.500 динара (више од 157.000 евра) помоћи. Већина тог новца отишла је на име неизмирених обавеза према радницима, по изгубљеним судским поступцима и крпљење сличних финансијских „рупа“. Ова година је тек почела, а из општинског буџета је дому здравља већ пребачено 996.602 динара.
Да у дому здравља ствари не функционишу како треба показују и финансијски планови те установе. Планом за прошлу годину чак 726.000 динара предвиђено је за „казне по решењу судова“. Ове године за исту намену планирано је „само“ 600.000 динара.
Прочитајте и:
-И у кадровском плану за ову годину постоји једно упражњено место возача, којег би плаћао здравствени фонд. Ваљда ће се смиловати и пријавити мене. Дому здравља и општини би тако остајало око 600.000 динара, а мени би остајало више здравља. Уби ме овај стрес и малтретирање –
каже резигнирано Бојовић.
Ваља истаћи и да Бојовић до сада није хтео да наплаћује камату на заостале плате, а 30. јуна прошле године, на молбу в.д. директора Рајића, са домом здравља је склопио вансудско поравнање, да му се дуг по пресуди од 26.6.2017. у укупном износу од 308 хиљада динара (на име плата за десет месеци 2016. године), исплати на више месечних рата. А све то да установи у којој ради не би био блокиран
рачун.
Др Слободан Рајић дом здравља води иако је 6.4.2016. испунио старосни услов за одлазак у пензију, а статус в.д. директора ове установе му је истекао 13.10.2016. године!