НА ПОМОЛУ НОВИ ПОЛИТИЧКИ САВЕЗ: ПОКС и ДСС потписују споразум о сарадњи, могућ заједнички кандидат за градоначелника
Лидери две странке Жика Гојковић и Милош Јовановић парафираће политичку платформу
Покрет обнове краљевине Србије (ПОКС) и Демократска странка Србије (DSS) потписаће сутра споразум о сарадњи, сазнаје се.
"СРБИЈА ЈЕ СИГУРНА ДЕСТИНАЦИЈА ЗА ПОСЛОВАЊЕ" Ђурић са представником Бехтела о Моравском коридору
Брнабић: Убрзано радити на дигитализацији здравственог система
"Пре петнаест месеци сам тужила Сергеја Трифуновића" Оливера Јовићевић: У знак протеста повлачим тужбе против њега
Лидери две странке Жика Гојковић и Милош Јовановић парафираће политичку платформу, чији је акценат на томе да се политика врати у политику и дође до широког консензуса у вези са најважнијим државним и националним питањима.
Нагласак политичке платформе ДСС и ПОКС-а је, према речима наших саговорника, на темама које су важне за побољшање живота грађана.
- Обе странке деле доста заједничких ставова, међу којима је и војна неутралност, зато и не чуди што је ДСС за викенд предао предлог Закона о војној неутралности. ДСС-у није страно и да се у једном моменту отвори расправа око монархије, када се претходно предузму сви потребни кораци и промене, попут питања историјског дисконтинуитета – напомиње извор.
Саговорник додаје и да тек треба да буде речи о коалицији између ДСС и ПОКС.
- Ово је први корак, а даље ће се разговарати о сарадњи на изборима, о коалицији, па и о могућем заједничком кандидату за градоначелника и председника Србије – напомиње извор.
Ове две странке су се одлучиле за наду, а не за мржњу која се протеклих година распламсава на политичкој сцени.
- Неопходно је да се скрајну сујете и борба за превласт унутар опозиције, и да се крене у решавање важних ствари, попут партократије и клијентелизма. Питање Косова је црвена линија, нема признања, ни по цену уласка Србије у ЕУ. Што се тиче унутрашњег дијалога, обе странке сматрају да своје проблеме треба сами да решавамо, без међународних посредника. ПОКС-у је битно што је ДСС у потпуности прихватио да је у Србији незаконито укинута монархија и наметнута република, и усагласили су се да је неопходно омогућити да се после озбиљне јавне расправе и припреме распишу избори за устовотворну скупштину – каже извор.
Извор напомиње да ова сарадња није изненађење и да им досадашња истраживања иду наруку.
- Дешава се да две странке, свака за себе, имају солидну подршку гласача, али да сасвим супротан учинак настане када се споје у коалицију, да тада изгубе гласаче. Али то са ПОКС и ДСС није случај, и ако ступе у колицију, на изборима они који су за ДСС неће зазирати да дају глас и коалицији са ПОКС-ом. Истраживања показују и да је таква ситуација са гласачима ПОКС-а – каже извор.
Обе странке мало испод цензуса у јуну
На изборима који су одржани 21. јуна изашле су обе странке. ПОКС је тада био највеће изненађење јер је био тик испод цензуса са резултатом од 2,7 одсто освојених гласова, а многи су их прогласили једним од победника избора иако нису успели да уђу у парламент. За ДСС је тада гласало 2,3 процента гласача.