НА ЗАХТЕВ ХАШКОГ ТРИБУНАЛА: Интерпол издао црвене потернице за троје радикала
Црвене потернице са налогом за хапшење за троје радикала Петра Јојића, Вјерице Радете и Јова Остојића
Хашки трибунал саопштио је данас да је на захтев тог суда Интерпол издао црвене потернице са налогом за хапшење за троје радикала Петра Јојића, Вјерице Радете и Јова Остојића.
Интерпол је 24. марта обавестио Трибунал да је издао црвене потернице којима се тражи лоцирање и хапшење оптужених, по захтеву секретаријата Трибунала.
АМЕРИКА ИМА ПОРУКУ ЗА ТАЧИЈА: Прво устав и договор са свима, па војска
ЂУРИЋ: Приштина се плаши снаге и јединства Срба
Црвене потернице су на снази од 16. марта, каже се у саопштењу хашког суда. Налоге за хапшење, односно потернице против Јојића, Радете и Остојића, који се терете за утицање на сведоке у поступку против лидера СРС Војислава Шешеља, донело је судско веће Хашког трибунала 5. октобра прошле године, а средином новембра је скинута ознака тајности са њих.
Судско веће је 14. фебруара наложило секретаријату Трибунала да од Интерпола затражи дистрибуирање црвених потерница поводом налога за хапшење.
Србија, односно судија за претходни поступак Вишег суда у Београду закључио је 18. маја да према српском Закону о сарадњи са Хашким трибуналом нису испуњени услови за предају и хапшење радикала.
Виши суд је наиме закључио да постоји правна обавеза Србије да испоручује само окривљењене за најтеже ратне злочине, геноцид и злочине против човечности, што код радикала није случај јер се терете за непоштовање суда, односно утицање на сведоке у поступку против лидера СРС Војислава Шешеља.
Хашко тужилаштво је оптужило Радету, Јојића и Остојића за непоштовање суда, односно да су вршили притисак на двојицу сведока тужилаштва да сведоче у корист Шешеља, нудећи им противуслуге.
Трибунал је летос од Србије тражио да под хитно да промени своје законодавство како би било у складу са међународним обавезама, међу којима је и испуњење налога за хапшење и изручење поменутих радикала.
Шешељ је у марту 2016. првостепеном пресудом Трибунала у Хагу ослобођен свих оптужби за ратне злочине у Хрватској и Босни и Херцеговини током ратних сукоба и за протеривање Хрвата из Војводине, а у току је жалбени поступак.