Најстарија српска школа у Србији прославила 238. рођендан
Изнедрила Крњевца и Тиркета
Културно – уметничким програмом и доделом књига најбољим ученицима, синоћ је најстарија сеоска основна школа у Србији „Вук Караџић“ у Крњеву код Велике Плане обележила 238 година рада. Награде је добило укупно 75 ученика, који су постигли добре резултате на општинским и регионалним такмичењима, док су Невена Марковић, Невена Митић, Милица Тирнанић и Урош Раденковић награђени зато што су се пласирали на републичка такмичења, где их тек очекују борбе за медаље.
У четвртак НЕ ИЗЛАЗИТЕ НАПОЉЕ од 11 до 16 часова: Ово упозорење схватите озбиљно
Централна тачка прославе била је представа “Тај луди свет“, коју су извели ученици драмске секције школе „Вук Караџић“.
Школа која данас носи име најпознатијег српског просветитеља, почела је са радом 1779. године. Подигнута је поред цркве брвнаре посвећене Светом Ђорђу која потиче из прве половине 18. века и једна је од најстаријих цркви брвнара у Србији.
Ова зграда се данас користи за црквене потребе. У непосредном окружењу порте налази се гробље формирано још 1820.године, на коме и данас постоји континуитет у сахрањивању, а у самој порти, северно од цркве, био је сахрањен смедеревски војвода Ђуша Вулићевић.
Школа је изнедрила многе познате личности, међу којима су Анта Протић, министар финансија у Милошевој Србији, Стојан Ћирковић, устаник и Милошев кнежевски капетан, Аранђел Илић, учитељ и свештеник,
Војислав Илић Млађи, син Аранђела, познати песник, Коста Манојловић, композитор, академик, Стаменко Ђурђевић, академски сликар и вајар, Милош П. Ћирковић, официр- потпуковник српске војске, солунац, написао је приповетку „Тамо далеко“, која говори о боравку на Крфу 1916. године, Никола Живановић, радикал, посланик Народне скупштине, потписник Крфске декларације 1917. Миодраг- Мија Крњевац, чувени хармоникаш и композитор српских изворних песама, Александар Тирнанић- Тирке, један од најбољих фудбалера у Југославији и савезни селектор олимпијске репрезентације.