Најзагађенији градови у Србији: Нису у питању Панчево и Бор, НЕПРИЈАТНО ћете се изненадити
Негативна статистика
Београд и Ужице важе за најзагађеније градове у Србији, обзиром на количину возила, индустрије, а нарочито зими када се доста ложи. Ниво загађења варира на дневном нивоу, на шта највише утичу временске прилике. Ипак, поред Београда и Ужица, по овој негативној статистици предњаче и Ваљево, Косјерић, Крагујевац, Сремска Митровица и Суботица.
Прочитајте и:
Гледано по регионима, у Војвовини су Суботица и Сремска Митровица имали најлошији квалитет ваздуха на основу резултата оцењивања квалитета ваздуха у 2016. години.
Суботица је, према Закону о заштити ваздуха, у тој трећој категорији ваздуха, односно најнижа категорија која представља прекомерно загађен ваздух где су прекорачене толерантне вредности за једну или више загађујућих материја.
У Уредби којом је утврђена листа категорија квалитета ваздуха по зонама за наведену годину, а коју је Влада Србије усвојила 8. марта ове године, у трећу категорију спада и Сремска Митровица, али и у другим деловима Србије - територије градова Крагујевац и Ваљево, као и агломерације (зона од више од 250.000 становника) Београд и Ужице.
Остале зоне и агломерације утврђене поменутом уредбом спадају у прву категорију квалитета ваздуха где нису прекорачене граничне вредности нивоа ни за једну загађујућу материју. У тој такозваној категорији чистог или незнатно загађеног ваздуха, на опште изненађење, налазе се Панчево, Бор, Ниш и Нови Сад.
Како су рекли у Министарству заштите животне средине, на загађеност ваздуха пре свега утиче густина насељености, индустријска производња, док у неким градовима посебно удела у загађености ваздуха има географски положај, као што су градови Ужице и Косјерић.
- Око 80 одсто емисије штетних гасова се емитује приликом производње топлотне енергије, а највећи загађивачи ваздуха у Србији су индивидуална ложишта, јер их има у великом броју. У Београду је зими повећана загађеност ваздуха управо због великог броја индивидуалних ложишта.