НАКОН САСТАНКА У ЊУЈОРКУ: Ово је 5 кључних порука за Србију после сусрета Вучића и државног секретара САД!
Експресно сазван састанак државног секретара САД Мајка Помпеа и српског председника Александра Вучића је завршен прексиноћ у Њујорку.
Епилог - важне поруке су послате, упућене пре свега Београду, али и Приштини, с обзиром на то да се највећи његов део односио управо решење косовског проблема.
Осим тога, било је речи и о европској перспективи Србије, Западном Балкану генерално, реформама...
Новинарка Гласа Америке покушала да испровоцира Вучића питањима - он је одговорима ПОСТАВИО НА МЕСТО (ВИДЕО)
Председник Србије се огласио из Америке: Од Вашингтона сам чуо ДВЕ СТВАРИ, једна је ЛОША ПО НАС!
Проклета коб Слобине породице још увек је МИСТЕРИЈА: Отац му се УБИО, а онда је иза њега остала ПОТРЕСНА ЧИТУЉА!
Помпеов позив је дошао изненада али, са друге стране, он не би требало да чуди, с обзиром да су се САД у последње време врло активно ангажовале пре свега у вези са распетљавањем такозваног "косовског чвора".
То се може закључити наког готово сваке изјаве било ког америчког званичника, а оно што је посебно приметно јесте нешто "мекши" став када је реч о Косову за кога је свака претходна америчка администрација тврдила да је "готова ствар".
То се посебно може видети у америчком односу према потенцијалном решењу за Косово које су заговарали и српски и косовски председник Александар Вучић и Хашим Тачи - разграничењу. Заправо, САД су биле међу ретким државама, које га нису одмах одбациле, а то је случај, утисак је, и данас.
Косовом су се бавили и виши и нижи ешалони америчке администрације, па и председник САД Доналд Трамп, који је крајем прошле године о томе писао и Вучићу и Тачију, уз поруку да очекује решење.
Помпеов састанак са Вучићем наставак је тог све очитијег америчког ангажовања, а ово је пет кључних порука које су послате са овог скупа.
Подршка на европском путу
У саопштењу Стејт департмента наводи се, између осталог, да је сусрет био продуктиван, и да се говорило о евроинтеграцијама Србије. У вези са тим, Помпео је охрабрио Србију да се фокусира на постизање тог стретешког циља, између осталог убрзањем реформи.
Ово, додуше, није непознаница, с обзиром да САД на томе инсистирају готово увек, сматрајући да је Србији место у Унији. Тај став се, за разлику овог око Косова, никада није мењао.
Укидање такси
Иако Помпео, бар у саопштењима након састанка, није експлицитно говорио о укидању приштинских такси на српску робу које су уведене прошле године, председник Србије је о њима известио.
Како је казао, од Помпеа је тражио да САД утичу на Албанце на КиМ да укину таксе, што је услов Србије да се настави дијалог између Београда и Приштине.
Иначе, САД су од када су косовске власти увеле таксе, говориле да се томе противе и да сматрају да их треба укинути. Међутим, приштински политичари су остали при свом ставу да не желе да их укину док Србија не призна косовску независност. Таква ситуација је присутна и данас.
Иако се у неким тренуцима чинило да би амерички притисак на Приштину могао да уроди плодом, то се није догодило, због чега су многи и у домаћој, али и европској јавности, посумњали у решеност САД да тичу на косовске Албанце, тим пре што се Америка сматра спонзором косовске независности и једином силом коју Приштина слуша и уважава.
Да ли ће се ствари покренути са мртве тачке, и након овог састанка Вучића и Помпеа, остаје да се види. Оно што је сигурно, како је казао и сам Вучић након састанка са америчким званичником, "статус кво је немогућ".
Наставак дијалога
Такође, једна од порука која се може "извући" из онога што је речено током разговора Вучића и Помпеа односи се на наставак дијалога који би, чини се, ускоро могао да буде обновљен.
Охрабрење Вучићу за то пружио је сам Помпео, ако је судити по саопштењу Стејт департмента.
Да би то могло да се деси рекао је и сам Вучић, који је јуче казао да ће се дијалог Београда и Приштине у најбољем случају наставити почетком децембра, а разлог томе су потенцијални избори на КиМ након оставке Рамуша Харадинаја.
Како се у јавности говори, ти избори би могли да се одрже 6. октобра, па би након формирања нове владе, они могли да се наставе.
- То значи, у најбољем случају почетак децембра, али је и пре тога важно да се говори о укидању такси - рекао је Вучић.
САД прилично уједначено гледају на обе стране
Једна реченица у Помпеовом саопштењу односила се и на Београд и на Приштину. Тачније, он је поновио да "обе стране треба да избегавају провокације које ометају процес нормализације и да се ангажују у духу компромиса и флексибилности који су неопходни да би се постигао договор и искористили потенцијали обе земље".
Практично, ово би могло да се преведе као пацка и Приштини која ради шта год жели, и смишља разноразне потезе како би оштетила Србију, понизила је, назвала је геноцидном... Све то на уштрб пре свега грађана који живе на КиМ, било да су српске било албанске националности.
Увођење такси и истрајавање у томе да се оне не укину, иако су и сами приштински политичари говорили да не мисле да је то добро решење, Америка сматра провокацијом.
Огласио се Вучић након састанка са Палмером и Вилсоном: Једна тема била НАЈДОМИНАНТНИЈА (ФОТО)
"Они нису ни за шта криви, а претрпели су ЛИНЧ": Вучић о нападима на Јездића, јоксимовића, Матића и Бреговића
"Од организоване мржње корак до насиља и убиства" Ево шта се крије иза претњи Вучићу и његовој породици!
Са друге стране, и ако је судити по саопштењу које су пре неколико дана издале земље Квинте (укључујући и САД), провокација са српске стране је то што активно ради на кампањи повлачења признања косовске независности, али и што онемогућава члансво "државе Косово" у међународним организацијама попут Интерпола и Унеска.
Порука за обе стране би била - прекините да радите то што радите, и договорите се.
Споразум о признању
Међутим, Америка није сасвим одустала од онога за шта се од почетка залаже - Косова као независне, међународно признате државе, и споразума који би водио управо ка томе.
- Државни секретар Помпео је охрабрио Србију да обнови преговоре са Косовом о постизању свеобухватног споразума о нормализацији односа који води узајамном признавању - пише у саопштењу Стејт департмента.
У суштини, јасно да јасније не може да буде шта су очекивања САД.
Међутим, занимљиви су и тајминзи у којима се све ово дешава. Наиме, се већ писало, оквиран рок за договор и практично стављање тачке на косовску причу је лето следеће године.
Међутим, посреди је још једна ствар - председнички избори у САД, на којима ће поново учествовати Трамп, па би му поени око решења једног вишедеценијског спора сасвим сигурно ишли на руку.
Вучић захтевао од Хрвата: Престаните да користите израз "ВЕЛИКОСРПСКА АГРЕСИЈА" и обезбедите боље услове за живот Срба!
Вучић изнео детаље састанка са Помпеом: Открио у чему Србија има НАЈВЕЋУ ПОДРШКУ АМЕРИКЕ! (ФОТО)
ДВА САТА ПРОДУКТИВНИХ РАЗГОВОРА: Прва изјава Помпеа након разговора са Вучићем (ФОТО)
Да би на томе могли да инсисистирају у наредном периоду, донекле потврђује и сам Вучић.
- Верујем да ће Америка још снажније желети да се укључи на различите начине у решавање проблема у региону из ког ми долазимо - казао је синоћ.
ШПИЈУНСКО БЛАГО: Америчка војска развила дронове величине ИНСЕКТА (ВИДЕО)