NAKON SASTANKA U NJUJORKU: Ovo je 5 ključnih poruka za Srbiju posle susreta Vučića i državnog sekretara SAD!
Ekspresno sazvan sastanak državnog sekretara SAD Majka Pompea i srpskog predsednika Aleksandra Vučića je završen preksinoć u Njujorku.
Epilog - važne poruke su poslate, upućene pre svega Beogradu, ali i Prištini, s obzirom na to da se najveći njegov deo odnosio upravo rešenje kosovskog problema.
Osim toga, bilo je reči i o evropskoj perspektivi Srbije, Zapadnom Balkanu generalno, reformama...
Novinarka Glasa Amerike pokušala da isprovocira Vučića pitanjima - on je odgovorima POSTAVIO NA MESTO (VIDEO)
Predsednik Srbije se oglasio iz Amerike: Od Vašingtona sam čuo DVE STVARI, jedna je LOŠA PO NAS!
Prokleta kob Slobine porodice još uvek je MISTERIJA: Otac mu se UBIO, a onda je iza njega ostala POTRESNA ČITULJA!
Pompeov poziv je došao iznenada ali, sa druge strane, on ne bi trebalo da čudi, s obzirom da su se SAD u poslednje vreme vrlo aktivno angažovale pre svega u vezi sa raspetljavanjem takozvanog "kosovskog čvora".
To se može zaključiti nakog gotovo svake izjave bilo kog američkog zvaničnika, a ono što je posebno primetno jeste nešto "mekši" stav kada je reč o Kosovu za koga je svaka prethodna američka administracija tvrdila da je "gotova stvar".
To se posebno može videti u američkom odnosu prema potencijalnom rešenju za Kosovo koje su zagovarali i srpski i kosovski predsednik Aleksandar Vučić i Hašim Tači - razgraničenju. Zapravo, SAD su bile među retkim državama, koje ga nisu odmah odbacile, a to je slučaj, utisak je, i danas.
Kosovom su se bavili i viši i niži ešaloni američke administracije, pa i predsednik SAD Donald Tramp, koji je krajem prošle godine o tome pisao i Vučiću i Tačiju, uz poruku da očekuje rešenje.
Pompeov sastanak sa Vučićem nastavak je tog sve očitijeg američkog angažovanja, a ovo je pet ključnih poruka koje su poslate sa ovog skupa.
Podrška na evropskom putu
U saopštenju Stejt departmenta navodi se, između ostalog, da je susret bio produktivan, i da se govorilo o evrointegracijama Srbije. U vezi sa tim, Pompeo je ohrabrio Srbiju da se fokusira na postizanje tog streteškog cilja, između ostalog ubrzanjem reformi.
Ovo, doduše, nije nepoznanica, s obzirom da SAD na tome insistiraju gotovo uvek, smatrajući da je Srbiji mesto u Uniji. Taj stav se, za razliku ovog oko Kosova, nikada nije menjao.
Ukidanje taksi
Iako Pompeo, bar u saopštenjima nakon sastanka, nije eksplicitno govorio o ukidanju prištinskih taksi na srpsku robu koje su uvedene prošle godine, predsednik Srbije je o njima izvestio.
Kako je kazao, od Pompea je tražio da SAD utiču na Albance na KiM da ukinu takse, što je uslov Srbije da se nastavi dijalog između Beograda i Prištine.
Inače, SAD su od kada su kosovske vlasti uvele takse, govorile da se tome protive i da smatraju da ih treba ukinuti. Međutim, prištinski političari su ostali pri svom stavu da ne žele da ih ukinu dok Srbija ne prizna kosovsku nezavisnost. Takva situacija je prisutna i danas.
Iako se u nekim trenucima činilo da bi američki pritisak na Prištinu mogao da urodi plodom, to se nije dogodilo, zbog čega su mnogi i u domaćoj, ali i evropskoj javnosti, posumnjali u rešenost SAD da tiču na kosovske Albance, tim pre što se Amerika smatra sponzorom kosovske nezavisnosti i jedinom silom koju Priština sluša i uvažava.
Da li će se stvari pokrenuti sa mrtve tačke, i nakon ovog sastanka Vučića i Pompea, ostaje da se vidi. Ono što je sigurno, kako je kazao i sam Vučić nakon sastanka sa američkim zvaničnikom, "status kvo je nemoguć".
Nastavak dijaloga
Takođe, jedna od poruka koja se može "izvući" iz onoga što je rečeno tokom razgovora Vučića i Pompea odnosi se na nastavak dijaloga koji bi, čini se, uskoro mogao da bude obnovljen.
Ohrabrenje Vučiću za to pružio je sam Pompeo, ako je suditi po saopštenju Stejt departmenta.
Da bi to moglo da se desi rekao je i sam Vučić, koji je juče kazao da će se dijalog Beograda i Prištine u najboljem slučaju nastaviti početkom decembra, a razlog tome su potencijalni izbori na KiM nakon ostavke Ramuša Haradinaja.
Kako se u javnosti govori, ti izbori bi mogli da se održe 6. oktobra, pa bi nakon formiranja nove vlade, oni mogli da se nastave.
- To znači, u najboljem slučaju početak decembra, ali je i pre toga važno da se govori o ukidanju taksi - rekao je Vučić.
SAD prilično ujednačeno gledaju na obe strane
Jedna rečenica u Pompeovom saopštenju odnosila se i na Beograd i na Prištinu. Tačnije, on je ponovio da "obe strane treba da izbegavaju provokacije koje ometaju proces normalizacije i da se angažuju u duhu kompromisa i fleksibilnosti koji su neophodni da bi se postigao dogovor i iskoristili potencijali obe zemlje".
Praktično, ovo bi moglo da se prevede kao packa i Prištini koja radi šta god želi, i smišlja raznorazne poteze kako bi oštetila Srbiju, ponizila je, nazvala je genocidnom... Sve to na uštrb pre svega građana koji žive na KiM, bilo da su srpske bilo albanske nacionalnosti.
Uvođenje taksi i istrajavanje u tome da se one ne ukinu, iako su i sami prištinski političari govorili da ne misle da je to dobro rešenje, Amerika smatra provokacijom.
Oglasio se Vučić nakon sastanka sa Palmerom i Vilsonom: Jedna tema bila NAJDOMINANTNIJA (FOTO)
"Oni nisu ni za šta krivi, a pretrpeli su LINČ": Vučić o napadima na Jezdića, joksimovića, Matića i Bregovića
"Od organizovane mržnje korak do nasilja i ubistva" Evo šta se krije iza pretnji Vučiću i njegovoj porodici!
Sa druge strane, i ako je suditi po saopštenju koje su pre nekoliko dana izdale zemlje Kvinte (uključujući i SAD), provokacija sa srpske strane je to što aktivno radi na kampanji povlačenja priznanja kosovske nezavisnosti, ali i što onemogućava člansvo "države Kosovo" u međunarodnim organizacijama poput Interpola i Uneska.
Poruka za obe strane bi bila - prekinite da radite to što radite, i dogovorite se.
Sporazum o priznanju
Međutim, Amerika nije sasvim odustala od onoga za šta se od početka zalaže - Kosova kao nezavisne, međunarodno priznate države, i sporazuma koji bi vodio upravo ka tome.
- Državni sekretar Pompeo je ohrabrio Srbiju da obnovi pregovore sa Kosovom o postizanju sveobuhvatnog sporazuma o normalizaciji odnosa koji vodi uzajamnom priznavanju - piše u saopštenju Stejt departmenta.
U suštini, jasno da jasnije ne može da bude šta su očekivanja SAD.
Međutim, zanimljivi su i tajminzi u kojima se sve ovo dešava. Naime, se već pisalo, okviran rok za dogovor i praktično stavljanje tačke na kosovsku priču je leto sledeće godine.
Međutim, posredi je još jedna stvar - predsednički izbori u SAD, na kojima će ponovo učestvovati Tramp, pa bi mu poeni oko rešenja jednog višedecenijskog spora sasvim sigurno išli na ruku.
Vučić zahtevao od Hrvata: Prestanite da koristite izraz "VELIKOSRPSKA AGRESIJA" i obezbedite bolje uslove za život Srba!
Vučić izneo detalje sastanka sa Pompeom: Otkrio u čemu Srbija ima NAJVEĆU PODRŠKU AMERIKE! (FOTO)
DVA SATA PRODUKTIVNIH RAZGOVORA: Prva izjava Pompea nakon razgovora sa Vučićem (FOTO)
Da bi na tome mogli da insisistiraju u narednom periodu, donekle potvrđuje i sam Vučić.
- Verujem da će Amerika još snažnije želeti da se uključi na različite načine u rešavanje problema u regionu iz kog mi dolazimo - kazao je sinoć.
ŠPIJUNSKO BLAGO: Američka vojska razvila dronove veličine INSEKTA (VIDEO)