НАСТАВАК СЕДНИЦЕ СКУПШТИНЕ У 11 ЧАСОВА: Посланици бирају челнике, кандидат за председника Ана Брнабић
Скупштина Србије, на наставку конститутивне седнице који почиње данас у 11 часова, бира председника парламента, шест потпредседника, чланове одбора и парламентарних делегација.
Кандидат за прву међу једнакима је потпредседница Главног одбора Српске напредне странке Ана Брнабић. Потпредседнике законодавног дома ће дати напредњаци - два, коалиција око социјалиста, Савез војвођанских Мађара и Странке правде и помирења и листа "Ми - глас из народа".
СКАНДАЛ У "УТИСКУ НЕДЕЉЕ" Оља без имало срама увредила Цанета, он демонстративно НАПУСТИО ЕМИСИЈУ (ВИДЕО)
НАРЕДНИ МЕСЕЦИ ОДЛУЧУЈУЋИ ЗА СРПСКИ НАРОД: Вучић о великим притисцима на нашу земљу: "Сачуваћемо лучу слободе"
ЂИЛАСОВЦИ НЕ МОГУ БЕЗ НАСИЉА! Лицемерно се залажу за владавину права, а БАТИНАЈУ ЉУДЕ НА УЛИЦАМА!
Договор о кадровским решењима постигнут је протекле недеље, али консултацијама су одбили да присуствују представници тимова "Србија против насиља" и НАДА.
Известилац за избор председника је шеф посланичке групе СНС Миленко Јованов, а у предлогу кандидатуре пише:
- У складу са Пословником Народне скупштине предлажемо наведеног народног посланика за председника Народне скупштине Републике Србије, сматрајући да ће својим досадашањим радом и политичким искуством и личним квалитетима допринети добром и ефикасном вођењу седница Народне скупштине - пише у предлогу кандидатуре Ане Брнабић за председницу парламента.
Не може се са сигурношћу рећи колико ће седница трајати, јер су заседања у последње време углавном праћена звиждањем, повицима и опструкцијом опозиционих партија. Јасно је да ће посланици опозиције доћи у зграду Скупштине, јер су најавили да ће се у законодавном дому обратити медијима.
Сви "спикери" од 1991.
ОД повратка вишестраначја 1991. године, председник првог сазива био је Слободан Унковић, а затим Александар Бакочевић. Други сазив водили су Зоран Лилић, па Зоран Анђелковић. Улогу преседавајућег у трећем и четвртом сазиву имао је Драган Томић. После петоктобарских промена председници су били Драган Маршићанин, Наташа Мићић, Предраг Марковић, Томислав Николић, Оливер Дулић и Славица Ђукић Дејановић. Од доласка напредњака на власт, место председника 2012. године преузео је Небојша Стефановић, затим у два мандата Маја Гојковић, па Ивица Дачић и Владимир Орлић.
Амбасадор ЕУ Емануел Жиофре рекао је јуче да очекује да би опозиција требало да преузме своју улогу и функције у новом сазиву парламента, док паралелно благовремена, инклузивна и транспарентна примена препорука ОДИХР, пре било којих будућих избора, мора да остане приоритет за Србију. Председник Странке слободе и правде Драган Ђилас одговорио је да су избори који су одржани 17. децембра прошле године покрадени и да власт неће да спроведе препоруке ОДИХР.
Управо је одлазећа премијерка Брнабић, на Радној групи за унапређење изборних услова упознала представнике ОДИХР-а, ОЕБС-а, делегације Европске уније у нашој земљи као и амбасаду Сједињених Америчких Држава о томе шта је до сада урађено по питању изборних препорука, а у сусрет гласању за Београд 2. јуна. Завршен је рад на изменама и допунама Закона о избору народних посланика и Закона о локалним изборима, којима се, између осталог, предвиђа да похађање обуке за рад у локалној изборној комисији, односно бирачком одбору, буду услов за именовање у ове органе, као и да се мења досадашње правило и прописује могућност да бирач потписом подржи више изборних листа.
Одржан је састанак радне групе за анализу података у Јединственом бирачком списку, а 8. марта упућен је позив ОДИХР за делегирање техничке помоћи за бирачки списак. Биће основан контакт центар за пријем притужби кршења у оквиру Министарства државне управе и локалне самоуправе.
Иначе, међу првим задацима Ане Брнабић после избора је расписивање београдских избора. Крајњи рок да то учини је 3. април. Нови, 14. сазив Скупштине, има 16 посланичких клубова, док је пет посланика нераспоређено и они су "соло" играчи.
Србија Данас/Новости