НАТО лупио шаком о сто: Стопирано формирање такозване Војске Косова
Неизвесно
Неизвесно да ли ће такозвана влада самопроглашене државе Косово до краја новембра реализовати предвиђени законодавни програм који подразумева између осталог и усвајање закона о оружаним снагама, док из НАТО стижу упозорења да није прави тренутак за војску самопроглашене државе Косово. Лист "Зери"наводи да је рад институција које су укључене у тај посао стопиран након посете заменице генералног секретара НАТО Роуз Готемелер.
ПУСТИ СНОВИ БИВШЕГ ТЕРОРИСТЕ: Хашим Тачи и даље САЊА о "Косову" у НАТО пакту
МОНСТРУМ СЕ ВРАТИО: Бивши портпарол НАТО-а и Србомрзац, помаже Тачију да направи ВОЈСКУ!
Готемелер је прошле недеље јасно ставила до знања званичницима у Приштини да не треба да подрже законске измене, упозоривши да би једнострани потези у вези са оружаним снагама Косова могли да доведу у питање будућу сарадњу са НАТО-ом.
Почетком године такозвани председник непостојеће државе Косово, Хашим Тачи, рекао је да је немогуће да убеде Српску листу да гласа за уставне амандмане и сада у Председништву разговарају о додатним напорима да убеде мањинске заједнице.
Истовремено, представници Српске листе су на састанку са шефицом Канцеларије ЕУ на Косову Наталијом Апостоловом изнели став да у овом тренутку не би требало да се прича о формирању војске самопроглашене државе Косово, уз образложење да је много других проблема којима треба да се баве институције непостојеће државе Косово.
У име Српске листе састанку су присуствовали потпредседник скупштине Славко Симић, председник Одбора за права и интересе заједница и повратак Игор Симић и шеф посланичке групе Српске листе Саша Милосављевић.
На састанку су представници Српске листе указали на значај што бржег формирања Заједнице српских општина, решавање проблема узурпиране имовине и личних докумената, као и стварање услова за несметани повратак расељених, али и санкционисање оних који лажним пријављивањем попут случаја Богдана Митровића и Миланке Терзић спречавају повратак расељених.
Представници Српске листе су напоменули да је став Српске листе око формирања тзв. Војске Косова јасан и да Српска листа неће подржати такав предлог.
Специјална представница Апостолова је истакла значај образовања, владавине права и борбе против корупције као и спровођење реформе институција на Косову и Метохији.
Нагласила је спремност ЕУ да подржи повратак расељених, али и унапређење инфраструктуре кроз ЕУ пројекте и пројекте Фонда за развој у општинама на северу Косова и Метохије.