"НЕ МОЖЕМО ПРИЧАТИ О ПОМИРЕЊУ, АКО ХРВАТИ НЕ ПРИХВАТЕ ОНО ШТО СУ УЧИНИЛИ" Весић о забрани Вучићу да посети Јасеновац
Члан председништва СНС, Горан Весић рекао је данас да је "хистерија" коју је настала у Хрватској након захтева председника Србије Александра Вучића да посети Јасеновац доказ да хрватско друштво не жели да се сећа било чега што се догодило у Јасеновцу.
- Према изјави председника Хрватске господина Милановића, Александар Вучић је први српски председник који је затражио да иде у Јасеновац. То је велика срамота, с обзиром да је логично да сваки српски председник посети Јасеновац. Хистерија која је у Хрватској настала као последица те жеље говори о једној ситуацији у којој хрватско друштво очигледно не жели да се сећа било чега што се догодило у Јасеновцу, односно страдања 700.000 Срба, Јевреја, Рома и других антифашиста. То је велики проблем, јер ми не можемо да причамо о помирењу уколико они нису спремни да прихвате оно што су учинили. Јасеновац је један од најмонструознијих логора смрти, на територији такозване НДХ у Другом светском рату, једини дечији логор у Европи је био у оквиру комплекса логора Јасеновац. После толико година од када је завршен рат, да председник народа који је највише страдао у Јасеновцу не може да посети Јасеновац, то је нешто што је недопустиво - рекао је Весић гостујући на ТВ Happy.
"РАЧУНАМО ЈЕДНИ НА ДРУГЕ У ОВИМ ТЕШКИМ ВРЕМЕНИМА" Вучић разговарао телефоном са Орбаном
ЂУКАНОВИЋ О ХРВАТСКОМ ПРЕКРАЈАЊУ ИСТОРИЈЕ: "Кога бре ви лажете?"
ВУЛИН БРУТАЛНО ОДГОВОРИО ЗАГРЕБАЧКОЈ НАДБИСКУПИЈИ: "Каква црква и народ такви им свеци - они не верују у Бога, а носе крст"
Како истиче, ова тема се не може сакрити, већ је једини прави пут да се о њој отворено разговара.
- Не можемо да заборавимо прошлост и не могу од нас да очекују да не причамо о Јасеновцу, да не посећујемо Јасеновац да би њихова савест била чиста. За Јасеновац није крив хрватски народ, већ појединци из тога народа, као што су увек за злочине криви појединци, тако да је не видим разлог за такву реакцију хрватског председника и владе - навео је Весић и додао да од хрватске власти очекује да се "коначно уразуми".
- Оно што ја очекујем је да се хрватска влада коначно уразуми, да дозволе да председник Србије посети Јасеновац, да ода пошту страдалима, да положи цвеће, било би идеално када би то урадио и хрватски председник, то би онда било право помирење. На тај начин могли бисмо да заједнички гледамо у будућност и да стварамо будућност у којој сарађујемо, али то не можемо тако што ћемо заборавити прошлост - наглашава он.
Весић је рекао да се национални идентитет једног народа гради неговањем историје, те додао да је управо зато за време његовог мандата подигнут велики број споменика знаменитим личностима који су утицали на Београд и Србију.
- Подигли смо спомен плочу Благоју Јововићу, који је извршио земаљску правду и пуцао на Анте Павелића који је убијао Србе у Јасеновцу. Подигли смо споменик Стефану Немањи, родоначелнику наше најзначајније средњевековне династије, династије Немањића, ту је и споменик деспоту Стефану Лазаревићу, који је већ имао обележје на Калемегдану, али је добио и Басарин споменик који је заиста фантастичан. Милутин Миланковић, Борислав Пекић, Александар Деок, добили су споменике, јер су то све људи који су на одређен начин задужили наш град. У овом тренутку се подиже споменик Бранку Пешићу и то је нешто што је био мој предлог, ја се бавим тиме и видим да ћу то изгурати без обзира да ли ћу бити на јавној функцији или не. Подижемо споменике и Милошу Црњанском, Јовану Јовановићу Змају, Меши Селимовићу, Васки Попи, то су људи који су на много начина допринели да наш град буде овакав какав јесте - рекао је Весић.
Додаје, да је срећан што смо као народ почели да негујемо културу сећања, те да је његов одговор на највећу опозициону критику да "само подиже споменике", да смо ми народ са богатом историјом и да је привилегија што имамо коме да градимо обележја.
- Ми смо на пример принцези Оливери Хребељановић дали улицу, она ја редак пример жртвовања у српској историји, па Драги Обреновић, првој краљици српкињи после Косова, која није имала ни улицу, па кнез Павле, који није имао улицу. Ја ћу на томе радити и даље, јер заиста мислим да се национални идентитет гради тако што се сећамо наше историје, јер када знамо историју можемо да доносимо добре одлуке у будућности - закључио је Весић.
БОНУС ВИДЕО: Гужве на наплатним рампама и путевима Србије