"НЕЋЕМО ДОЗВОЛИТИ КОНФЛИКТ У СРЦУ БАЛКАНА" Ердоган у Србији: Ово су кључне теме о којима ће разговарати са Вучићем
Турски председник Реџеп Тајип Ердоган стигао је у званичну посету Београду.
Ердоган је нешто после 21 сат слетео на београдски аеродом, где га је дочекао председник Србији Александар Вучић.
Свечани дочек турском председнику биће приређен данас у 11 сати, испред Палате Србије, где ће му домаћин бити председник Србије. Двојица лидера најпре ће одржати билатерални састанак, а потом ће у Палати Србија разговарати и делегације две земље.
Турски председник је у Београд допутовао са бројном делегацијом, у којој се налази и шеф дипломатије Турске Мевлут Чавушоглу, који је пре неколико дана присуствовао Самиту "Отвореног Балкана". Ердоган је у Београд стигао из Сарајева, где је разговарао са званичницима Босне и Херцеговине, а своју посету региону завршиће 8. септембра, посетом Хрватској.
ВУЧИЋ ПУТУЈЕ У ЊУЈОРК: Председник Србије говори на седници Генералне скупштине УН
НОВА ОБЈАВА ПРЕДСЕДНИКА НА ИНСТАГРАМУ: "Добро дошли драги пријатељу, ово је потврда пријатељства Србије и Турске" (ФОТО)
ЕРДОГАН СТИГАО У СРБИЈУ: Турског председника на аеродрому дочекао Вучић (ФОТО/ВИДЕО)
Посета турског председника долази у тренутку када се међународна заједница посебно фокусирала да проблеме региона, посебно дијалог Београда и Приштине. Тако је и председник Србије најавио долазак Ердогана најавио када је говорио о предстојећим важним посетама и састанцима.
Да ће Ердоган посетити Београд потврдио је прошле недеље министар спољних послова те земље Мевлут Чавушоглу, који је боравио на самиту иницијативе Отворени Балкан, којој је Турска пружила подршку. Тада је Чавушоглу истакао да за Турску постоје два изазова у овом региону, од којих је један дијалог Београда и Приштине.
- Ситуација у БиХ биће нам приоритет. Не можемо дозволити да постоји конфликт у срцу Балкана. Други изазов је дијалог Беогарда и Приштине који је показано колико је потребно концентрисати се на заједничке интересе - рекао је Чавушоглу.
Истакао је да се Турска поноси што је део Балкана и одбија вештачке поделе на запад и исток.
- Балкан треба да узме судбину у своје руке и уклони све препреке како би брже напредовао и како би био постигнут веци просперитет. Ова иницијатива пружа ту могућност и нешто је што обећава - поручио је министар спољних послова Турске Мевлут Чавушоглу на отварању самита "Отворени Балкан".
Такође, током боравка у Србији, турски министар спољних послова састао се са српским колегом Николом Селаковићем.
Министар Селаковић је након разговора истакао да су односи Србије и Турске на највишем нивоу у новијој историји, чему је несумњиво допринео добар лични и професионални однос двојице председника, Александра Вучића и Реџепа Тајипа Ердогана. На састанку је било речи и о актуелној ситуацији и дијалогу Београда и Приштине, као и о другим регионалним темема, те економској сарадњи.
Чавушоглу и Селаковић тада су изразили уверење да ће посета председника Ердогана Србији и планирано потписивање низа међудржавних споразума дати додатан подстрек развоју укупних билатералних односа.
Главне теме: Односи у региону и дијалог са Приштином
Доцент на Факултету безбедности Владимир Ајзенхамер рекао је да посета Ердогана има неколико аспеката у тренутку бурних дешавања у региону.
- Турска долази у регион у тренутку који је узаврео, дефинитивно имамо врло врело позно лето. С обзиром на све што се дешава у дијалогу, писмо Шолца и Макрона, долазак Лајчака и саветника Шолца и Макрона, види се потреба да Србија избалансира те притиске. Ердоган долази као кец на 10 Србији да покаже да има друге партнере - казао је Ајзенхамер.
Како је рекао још један аспект је и подршка Отвореном Балкану и укључивање у политику Западног Балкана.
- Људи са свих страна долазе на Балкан покушавајући да имплементирају своје политичке агенде, Турска је почела да каска и таман пред кампању, Ердоган долази са двоструком агендом, јер му је интерес да се више инволвира у балканске процесе и ово је идеално за почетак кампање - навео је Владимир Ајзенхамер.
Он је додао и да је важан контекст стабилизација односа на Балкану кроз економију, чему могу да допринесу различити бизнис планови и пројекти Турске.
- Ми смо овде толико завађени и ако говоримо о Косову и дијалогу, извесно је да ће Турска заговарати наставак иницијативе Отворени Балкан и да инстистира да се Приштина укључи у то како би се релаксирали односи - навео је доцент на Факултету безбедности Владимир Ајзенхамер.
План посете турског председника
Свечани дочек турског председника биће одржан у среду у 11 часова испред Палате Србија, а након тога следи билатерални састанак са председником Србије.
Затим ће, од 12:15, састанак одржати делегације Републике Србије и Републике Турске, после ког ће бити потписани и споразуми између две земље.
Председници Србије и Турске обратиће се медијима у 13:15, најављено је из Кабинета председника Србије.
У 14 биће отворен и спрско-турски бизнис форум, најављено је из Председништва.
Такође, председник СДПС Расим Љајић оценио је да би посета турског председника Реџепа Тајипа Ердогана земљама региона могла да допринесе "преко потребној политичкој стабилности, а пре свега кроз реализацију заједничких регионалних инфраструктурних пројеката, попут изградње аутопута Београд - Сарајево".
- Надам се да ће посета дати нову динамику реализацији тог пројекта и да ће свакако отворити простор и за нове пројекте међу државама региона - рекао је Љајић уочи Ердогановог доласка у Београд.
Љајић каже да је, несумњиво, једини интерес Турске на Балкану стабилност, а не "неосманизам".
- Турска има интерес да је у региону мир, који омогућава да се њихове инвестиције шире. Верујем да ће и посета БиХ и Хрватској бити посвећена ситуацији у БиХ, напорима да се очува пуна политичка, друштвена стабилност и да се пронађу демократска решења за отворена питања која постоје, како би БиХ могла да буде функционална држава - рекао је Љајић.
Подсетио је да су турски инвеститори своје погоне отварали у најсиромашнијим општинама у Србији, што има политичку и социјалну димензију, наводећи да се нада да ће после ове посете бити новог интересовања турских улагача.
Истакао је да добре економске, треба да прати и одлична политичка сарадња, што је данас случај, и што је, подвлачи, посебно важно имајући у виду глобалну слику и све проблеме са којима се свет суочава.
Навео је да ће питање енергетиске кризе сигурно бити једна од тема разговора двојице званичника, како би се пронашао модел сарадње и у тој области.
То је питање које данас оптерећује свет. Нема билатералног сусрета, а да питање енергеитке и хране не буде високо на листи приоритета, тако да очекујем да ће се пронаћи модалитети сарадње и у енергетици", рекао је Љајић.
Повећана економска сарадња
Када је реч о економским односима Србије и Турске, укупна спољнотрговинска размена две земље у првој половини године износила је 1,2 милијарде евра, што је повећање од 51,5 одсто у односу на исти период прошле године, речено је данас Танјугу у Привредној комори Србије.
Бојан Станић из ПКС каже да је извоз био вредан 183 милиона евра, што је повећање од 36 одсто у односу на исти период 2021, а увоз је достигао 1,04 милијарде евра и бележи повећање од 67 одсто.
Покривеност увоза извозом је била 17,6 одсто, додао је Станић.
Две земље су у 2021. реализовале спољнотрговинску размену у роби са Турском у вредности 1,73 милијарде евра.
Турска се нашла на 23. месту на листи земаља у које Србија извози. Када је реч о увозу у Србију, Турска заузима пето место са уделом од 4,9 одсто у укупном српском увозу.
Станић каже да је вредност турских инвестиција у Србији од 2010. до сада око 235 милиона евра.
Турске фирме у Србији најдоминантније су у текстилној индустрији, као и да су присустне и у прехрамбеном сектору и аутомобилској индустрији.
Шта је Ердоган говорио у Сарајеву
Приликом посете Сарајеву, Ердоган је поручио да се противи било каквом наметању одлука када је реч о изменама Изборног закона БиХ.
- Одлуке у вези Изборног закона лидери треба да донесу и не треба нам интервенција високог представника. То се коси с демократским принципима - рекао је Ердоган новинарима након састанка са члановима Председништва БиХ и министрима у Савету министара БиХ.
Указао је да је остало још месец до избора и да за измене Изборног закона нема времена.
- Интервенција високог представника је претња демократском процесу. Желимо да избори добро прођу - поручио је Ердоган, пренела је сарајевска Н1 телевизија.
Председник Турске је најавио да ће јачање веза двеју држава бити настављено, а као један од начина оснаживања тих односе, одлучено је, казао је, да држављани Турске и Босне и Херцеговине убудуће границе двеју држава прелазе само уз личну карту. Сличан споразум, рекао је Ердоган, Турска ће сутра потписати и са Србијом, а раније је то, потсетио је, урађено са Бугарском.
Говорећи о изборима и политичким проблемима који изазивају кризу у БиХ, Ердоган је рекао да су предстојећи Општи избори у БиХ од велике важности.
- Још једном сам истакао важност који придајемо миру, као и нашу подршку БиХ. Ову државу очекује у наредном периоду интензивна политичка агенда и од виталног је значаја да избори буду транспарентни. То је важно за целу регију. Због тога промовисање изборне атмосфере посебно је важно за мир и стабилност БиХ. Желим да изборни резултати буду од корисити за целу БиХ - рекао је Ердоган.
Још једном је нагласио спремност Турске да уз сагласност свих страна "да све од себе како би се превазишли проблеми у БиХ".
Разговарано је, казао је, и о унапређењу односа у региону, а главни пројекат који би томе допринео је градња аутопута Сарајево - Београд, који ће, како је казао, приближити не само државе, већ и народе, пренео је сарајевски портал Klix.
- Велику важност придајемо пројекту аутопута. Моје колеге су указале на важне ствари у вези овог пројекта по питању финансија, и наложили смо да се што пре уклоне ти проблеми - рекао је председник Турске.