Наш кривични законик је строг, али судови креирају благу казнену политику за насиље у породици
Строжије казне
Судови имају благу казнену политику што се тиче насиља у породици, изјавила је данас министарка правде Нела Кубуровић и навела да се наставља са радом на изменама Кривичног закона, те да ће се размотрити измене које се тичу насиље у породици.
Ова Крагујевчанка је показала шта је СМИСАО ЖИВОТА: Сада има поруку за све жене у Србији!
Јоксимовић о датуму који цела Србија чека: Колико брзо будемо радили, толико ћемо брзо ући у ЕУ
- Судови су ти који креирају благу казнену политику, а не одредбе закона које предвиђају строжу казнену политику. Наш кривични законик спада у један од строжих у Европи - рекла је Кубуровић.
Како каже, анализирајући последње три године дошло се до податка да од укупног броја осуђујућих пресуда више од 60 одсто су биле условне осуде, а у случајевима где се изрекне казна затвора, то је казна до шест месеци.
Могуће је реаговати, појашњава она, једино да се дају одговарајућа препорука Високом савету судства и Правосудној академије које спроводе обуке полиције, тужилаца и свих других у ланцу.
Говорећи о новоформираном Савету за спречавање насиље у породици она каже да је Савет предвиђен Законом о борби против насиља у породици и да је његов задатак да прати имплементацију закона, да се благовремено реагује и предузимају одређени кораци уколико се јаве недиоумице у примени закона.
- Главни циљ је боља координација свих органа које треба да поступају и примењују овај закон. Закон је донет јер нисмо имали добру мултисектиорску сарадњу институција у спречавању насиља у породици. Он треба да повећа одговорниост како појединца тако и установа - појаснила је министарка.
Савет ће први састанак имати током следеће недеље, а колики значај влада придаје овом проблему, како каже, говори податак да су чланови савета четири министра.
Говорећи о два убиства испред центара за социјлни рад и да ли је ту заказала сарадња институција, она је рекла случајеви на које се нису примењивале одредбе новог закона, јер су предмети вођени раније.
- Закон о спречавању насиља у породици није могао да се примени у конкретном случају, али оно што је битно да ће надлежни органи да испитају да ли је било пропуста - закључила је она.