Неуморни чувар Зејтинлика: Деда Ђорђе већ девет деценија чува успомену на херојство српске војске
Срби поднели највећу жртву у Првом светском рату
Војничко гробље Зејтинлик у Солуну годишње посети око 350 хиљада посетилаца од којих је највећи број из Србије и то је зато што је сећање на хероје Првог светског рата постало део традиције српског народа.
СРПСКА СВЕТИЊА ДОБИЛА НОВОГ ЧУВАРА: "Ово је част која се реткима указује"
ПУСТИТЕ СУЗУ, НИЈЕ СРАМОТА: Ова ПЕСМА је храбрила СРПСКЕ ВОЈНИКЕ и водила их у победе!
Овако, деведесетогодишњи чувар српског војничког гробља на Зејтинлику у Солуну, деда Ђорђе Михајловић говори не скривајући понос, чињеницом да је и он постао део историје како Србије, тако и Грчке у којој је и рођен.
- Српско гробље има највише посетилаца - поносно истиче деда Ђорђе и објашњава да је то између осталог јер су се у другим војскама борили и странци али и плаћеници.
Буквално, није естрадна звезда, али су га по ко зна који пут прогласили мртвим.
Мало поштовања за чика Ђорђа #Zejtinlik #Solun #Srbija pic.twitter.com/bsUD5ehXd6— анАваилабле (@EnergetskiVamp) Новембер 19, 2016
Док, каже, у српској војсци, били су напомиње, "наши" људи.
- Слабо долазе Французи и Енглези, за цео месец, можда један човек. Зато, јер је од 8.000 Француза, више од четири хиљаде било из Сенегала, Марока, Туниса, Алжира... - објашњава овај времешни старац.
Сећање не вара деда Ђорђа, набраја одакле је дошао и грађевински материјал за делове гробља Зејтинлик, венчац, каже из Владичиног Хана, цемент из Беочина...
Ту је да помогне око тешких задатака и Предраг Недељковић, нови чувар, заменик деда Ђорђа у најтежим пословима.
На Зејтинлику је већ четири године, а речи поштовања не крије према старцу који је цео живот провео окружен неиспричаним животним причама палих јунака Првог рата.
- Његове животне координате су овде. Његови преци су овде. А ја, ја са њим проводим дан, од јутра до мрака - објашњава "ученик".
Каже, на 12.000 квадрата под његовом и деда Ђорђевом стражом, Зејтинлик "живи" и када нису годишњице и комеморације, јер је 350.000 поштовалаца прошло само прошле године.
На Зејтинлику лежи 21.000 бораца, од тога је осам хиљада Срба, а њих шест хиљада заједно леже у вечности у костурници, додаје податке, стари чувар, деда Ђорђе.
Извињава се старац, каже, грло га боли, пуно је данас причао. Уз осмех каже, није због болести месецима ни ракију окусио.
И додаје, опомињући младе средњошколце који слушају "јавни час сећања", да се сваки трећи од четири и по милиона наших ратника није вратио у домовину након Првог рата. Пореди то са другим војскама, чија су страдања, објашњава, једнако трагична, али ипак истиче, да су Срби поднели највећу жртву.
- Треба сви да кажу зато, сто пута хвала Србима - поносно истиче деда Ђорђе .
Иако видно уморан, каже, причао је данас много и дочекао бројне делегације многих земаља, деда Ђорђе, савршено рецитује, без иједне грешке, стихове Војислава Илића Млађег исписане на Маузолеју на Зејтинлику.
- Незнани туђинче, кад случајно минеш поред овог светог заједничког гроба, знај, овде су нашли вечно уточиште највећи јунаци данашњег доба! -загледан у даљину, у потпуној тишини Зејтинлика, деда Ђорђе поносно рецитује стихове, а негде у позадини војни оркестар одаје почаст палим херојима Првог светског рата.
И Французи, њих осам хиљада, почивају са српским саборцима, 3.500 савезника Италијана је ту, 2000 Енглеза и 400 Руса, све ове бројке зна деда Ђорђе напамет.
Сећа се времена када је почео дужност 1960.године, Солун је, каже, имао 160.000 људи, а данас броји 1,5 милиона.
Гробље је, објашњава, било на периферији, а данас су га окружиле нове грађавине, и сада је гробље практично, каже, у центру.
Јавни час сећања слусали су данас на Зејтинлику бројни ученици, средњошколци, кадети из Србије као и представници различитих делегација из наше и других земаља.