НОВИ УДАР НА СРБИЈУ! Страни тајкуни преко КЗК хоће да повећају цену струје и снизе стандард грађана
Комисија за заштиту конкуренције (КЗК) донела је други пут решење да је ЕПС Дистрибуција злоупотребила наводну доминантност на тржишту без обзира на то што би те казне могле да изазову штету по грађане Србије.
Наиме, Комисија за заштиту конкуренције први пут покреће поступак испитивања повреде конкуренције против ЕПС Дистрибуције 2016. године, да би само за пет месеци донела решење да ЕПС Дистрибуцију казни са 330 милиона динара. ЕПС Дистрибуција након тога улаже жалбу Врховном касационом и Управном суду. Управни суд је после поновног одлучивања донео пресуду којом је у целости поништио решење Комисије. Ипак, КЗК не одустаје и доноси ново решење којим кажњава ЕПС Дистрибуцију са 412 милиона динара. Казне које је ЕПС Дистрибуција добила у ова два наврата највеће су казне у историји Србије, а таква казна у последњих 60 година није изречена ниједном дистрибутеру електричне енергије у Европи.
Овакве казне изречене ЕПС Дистрибуцији могле би да направе невероватну штету грађанима Србије, јер би могле да утичу на повећање цене струје. Овде се поставља питање коме не одговара то што грађани Србије плаћају најнижу цену струје у Европи? Коме смета што Србија има најјефтинију струју у Европи? Да ли ЕПС Дистрибуција смета странцима и приватницима који желе да уђу на наше тржиште и наплаћују нам струју скупље? Поставља се и питање који је интерес Комисије за заштиту конкуренције и зашто она не ради у државном интересу? Да ли ради у интересу странаца и тајкуна који желе на овај начин да изврше удар на државу Србију преко државних предузећа?
Крајњи циљ очигледно је смањити животни стандард грађана Србије, јер би повећање цене електричне енергије изазвало инфлацију, а то би довело до тога да се животни стандард тотално уништи. Дакле, овакви поступци се не могу другачије третирати него као удар на Србију јер има најнижу цену струје у Европи и покушај да се униште државна предузећа, а у корист тајкуна који се баве снабдевањем електричне енергије.
Економиста Љубомир Маџар сматра да због повећања цене струје може да дође до инфлације, а да би инфлација смањила животни сандард.
- Повећање цене струје, да будемо прецизни, може да доведе до инфлације, али држава би на тај притисак реаговала и одговорном политиком се супроставила томе – каже Маџар.
Он је објаснио да би по грађане Србије и животни стандард било катастрофално уколико би дошло до инфлације због повећања цене струје.
- Зна се како би утицала, смањила би животни стандард, ствари би поскупеле, а дохоци не би сразмерно пратили пораст цена. Таква искуства имамо још из Југославије и Србије из 90-их година прошлог века, зна се да поскупљења, повећања цена задиру у животни стандард и да га нагризају, смањују - каже економиста Љубомир Маџар.
Да Србија плаћа најмању цену електричне енергије у Европи погледајте на приложеном инфографику:
Подсетимо, Комисија за заштиту конкуренције први пут покреће поступак испитивања повреде конкуренције против ЕПС Дистрибуције 2016. године, да би у експресном поступку, за само пет месеци, донела решење да се ЕПС Дистрибуција казни са 330 милиона динара.
ЕПС Дистрибуција након тога улаже жалбу Врховном касационом и Управном суду. Управни суд је после поновног одлучивања донео пресуду којом је у целости поништио решење Комисије и донео одлуку да се ЕПС Дистрибуцији врати свих 330 милиона динара, али и 35 милиона затезне камате. Управни суд је, такође, Комисији вратио на поновни поступак предмет везан за ЕПС Дистрибуцију.
С обзиром на то да је суд пресудио у корист ЕПС Дистрибуције, због решења које је донела Комисија за заштиту конкуренције, оштећени су само грађани Србије, јер ће из њихових џепова морати да се плати затезна камата од 35 милиона динара. Дакле, због несмотрене одлуке Комисије и намере да се казни једно државно предузеће, по сваку цену и без довољно доказа, што је потврђено и на суду, нанета је директна штета пореским обвезницима Републике Србије који то сад морају да плате. Поред тога што су грађани Србије оштећени због њихове неодговорне одлуке, и поред решења које је донела против државног предузећа, Комисија за заштиту конкуренције решила је и да Косово призна као независну државу.
Комисији за заштиту конкуренције поставили смо, између осталих, и питање због чега су на овај начин признали Косово и Метохију на шта смо добили следећи одговор.
- Посебно напомињемо да дефиниција релевантног географског тржишта није повезана са питањем статуса АП КиМ, нити територијалним уређењем Републике Србије. Она зависи од низа околности, махом економских, те се често дешава да дефинисано релевантно тржиште буде шире или уже од територије Републике Србије (као нпр. територија Града Београда, Западна Србија, аеродромски пар Београд-Рим и друго) - навели су из КЗК.
Управни суд је у пресуди, укинуо решење КЗК против ЕПС Дистрибуције и вратио предмет на поновно поступање. Комисија је била у законској обавези да се придржава свега што јој је наложио суд. Међутим, Комисија за заштиту конкуренције, на челу са Милојем Обрадовићем, решила је да не поштује законе наше државе, као ни одлуку највишег судског тела Републике Србије, па нису предузели ниједну процесну радњу коју им је Управни суд наложио у поновном поступку против ЕПС Дистрибуције. Интересантно је да само дан пре састанка са Европском комисијом, КЗК доноси ново решење којим кажњава ЕПС Дистрибуцију са 412 милиона динара, иако законски није смела да донесе решење којим је нова казна већа од претходне чиме је повредила опште процесно начело реформатио ин пеиус.