ОБЕЛЕЖЕН МЕЂУНАРОДНИ ДАН БОРБЕ ПРОТИВ ФАШИЗМА: Нова министарка положила венац на споменик жртвама холокауста
Међународни дан борбе против фашизма и антисемитизма обележен је данас полагањем венаца на споменик "Менора у пламену" у Београд
Памтећи системско искорењивање јеврејског народа обавезујемо све нас, као и будуће генерације, да заједно радимо на утемељењу друштва у којем разлике неће нити препрека и "мета на челу", већ оно што нас зближава - рекла је Кисић Тепавчевић
Међународни дан борбе против фашизма и антисемитизма обележен је данас полагањем венаца на споменик "Менора у пламену" у Београду, а министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Дарија Кисић Тепавчевић поручила је да је Србија искрено опредељена да борба против фашизма, расизма, антисемитизма и кесенофобије буде стална и одлучна.
Петковић: Са Бајденом тежа позиција Србије, али није крај света
ЗЕМЉЕ МАЛОГ ШЕНГЕНА У БОРБИ ПРОТИВ КОРОНЕ! Вучић: Срећан сам што смо потписали Меморандум од историјске важности за цео регион
Кисић Тепавчевић је подсетила да је на данашњи дан 1938. године почео велики погром над Јеврејима широм Немачке, познат као "Кристална ноћ" и истакла да се тај догађај сматра симболичним почетком холокауста и првим кораком у системском прогону и убиствима Јевреја широм Европе.
Она је казала да је систематско искорењивање јеврејског народа почело њиховом дискриминацијом и искључивањем из друштвеног и јавног живота 1933. године, а у Кристалној ноћи убијено је и сурово ликвидирано више милиона припадника немачких Јевреја.
- Нечувен злочин почињен над Јеврејима захтева да останемо посвећени сећању и одавању почасти жртвама. Памтећи системско искорењивање јеврејског народа обавезујемо све нас, као и будуће генерације, да заједно радимо на утемељењу друштва у којем разлике неће нити препрека и "мета на челу", већ оно што нас зближава - рекла је Кисић Тепавчевић.
Истакла је да је Србија борећи се за мир, једнакост и равноправност у Другом светском рату показала да је борба против зла у корену њеног бића и указала да је наша земља у том периоду имала један од најјачих антифашистичких покрета на свету.
- Наши преци су нам оставили часно име, као и сећање на борбу чији је смисао уграђен у темеље савремене Европе - рекла је министарка.
Поручила је да ће се Србија на свом европском путу снажно, достојанствено и храбро залагати за мир и дијалог међу народима и бити у првим редовима борбе против свих облика екстремизма.
- Кроз образовање и културу, кроз снажну афирмацију цивилизацијских, политичких и моралних вредности антифашистичке борбе, Србија наставља своју истинску традицију и храбро се суочава са свим изазовима савременог света - навела је министарка.
Нагласила је да сећање на Кристалну ноћ представља нашу трајну моралну, политичку и друштвену одговорност и подсетила да Србија институционално учествује и подржава активности којима се чува сећање на жртве холокауста и геноцида кроз образовни систем, али и кроз процес враћања имовине жртвама холокауста.
Осим министарке, венце су положили заменик градоначелника Горан Весић, председник општине Стари град Радослав Марјановић, представници Савета Европе, Савеза јеврејских општина Србије и Јеврејске општине Београд.
Такође, пошту страдалима одали су и представници СУБНОР Србије, Удружења логораша Србије и амбасада Израела, Немачке и Аустрије.
Церемонију су организовали Влада Србије и Одбор за неговање традиција ослободилачких ратова Србије, а рабин Исак Асијел одржао је молитву "Ел мале рахамим" у помен на јеврејске жртве у Другом светском рату.
Међународни дан борбе против фашизма и антисемитизма ове године је обележен у присуству мањег броја људи због актуелне епидемиолошке ситуације.