Објављени коначни резултати референдума: Ево колико процената гласача је заокружило ДА
На седници је поручено да је укупно било 19.930 неважећих листића.
Републичка изборна комисија (РИК) саопштила је синоћ да је коначни резултат референдума о промени Устава Србије у области правосуђа показао да је за промену гласало 59,62 одсто гласача, док је “не” заокружило 39,35 одсто.
Председник РИК Владимир Димитријевић рекао је на седници да су се стекли услови за утврђивање коначног извештаја, с обзиром на то да су истекли рокови за заштиту гласачког права и подношење приговора односно жалбе Управном суду.
НОВА КИНЕСКА ФАБРИКА УСКОРО У НИШУ: Вучић разговарао са Сијем - председник Кине наложио убразање уговора о СЛОБОДНОЈ ТРГОВИНИ (ФОТО)
"КАД НЕМАТЕ ПОЛИТИКУ, ОНДА ХРАНИТЕ МРЖЊОМ СЕБЕ И СВОЈЕ ПРИСТАЛИЦЕ" Председник Вучић о Ђиласовом "ексклузивном открићу" (ВИДЕО)
АНА БРНАБИЋ ОТВОРЕНО О ПОЛИТИЧКОЈ СЦЕНИ, АЛИ И О ТОМЕ ШТА ЈЕ БРИНЕ: "Забринута сам за Вучићев живот! И не кајем се што сам у политици"
Он је навео да су укупни резултати републичког референдума обрађени након гласања 16. јануара, као и 23. јануара када је гласање било поновљено на девет гласачких места, те на једном гласачком месту 2. фебруара.
Димитријевић је рекао да је укупан број гласача који су се изјаснили заокружењем одговора “да” 1.189.460, док је “не” заокружило 785.163 гласача.
На седници је поручено да је укупно било 19.930 неважећих листића.
Укупан број гласача уписаних у бирачки списак био је 6.510.323, а укупан број гласача који су гласали 1.995.215.
Чланица РИК-а Срђана Видовић рекла је да коначни извештај не може бити усвојен, јер је, како је навела, референдум изашао из уставног оквира.
- Уставом је прописано да је рок за изјашњавање грађана на референдуму 60 дана од дана усвајања акта о промени устава, а рок је истекао 29. јануара, а на једном гласачком месту гласање је спроведено 2. фебруара. Сматрам да се предложени извештај, а ни остале одлуке које су на дневном реду не могу усвојити, јер би РИК, која се стара о законитости референдума, на овај начин прекршила устав, што би био нонсенс - рекла је Видовић.
И Владимир Матић је навео да су укупни резултати референдума неприхватљиви, почев, каже, од Закона о референдуму, “који је угрозио народну сувереност”.
Он је рекао и да на “неприхватљив референдум” утиче, како каже, веома мали број гласача, што је “разлог за недостатак легитимитета уставних промена које су изгласане”.
Још један члан РИК-а, Борис Бутулија, рекао је да је сагласан са изнетим наводима и упитао шта ће се догодити, уколико РИК сутра или прекозутра прими приговоре који су послати путем поште.
- Мислим да преурањено усвајање овог извештаја, имајући у виду да је рок истекао вечерас у 20 часова, а ми већ у 21 час усвајамо извештај - навео је Бутулија.
Председник РИК-а је истакао да је увидом у писарницу утврђено да је до 20 часова истекао рок за подношење приговора и додао да нико није поднео приговор на писарницу РИК-а.
Он је рекао и да број бирача који су изашли на референдум, није услов за пуноважност референдума, а на изјаве да је прекршен устав, каже да се он не утврђује у овом поступку пред РИК-ом.
Такође, додао је да РИК није надлежна да утврђује тако нешто, већ се то “утврђује у посебном поступку пред другим органом, односно Уставним судом”.
На крају је усвојен извештај о укупним резултатима републичког референдума ради утврђивања акта о промени устава.
На седници је донета и одлука о накнадама, материјалним и другим трошковима за спровођење гласања и утврђивања резултата гласања гласача са територије АП КиМ на републичком референдуму, као и о накнади трошкова спровођења поновног гласања.