Одговор Комисије за заштиту конкуренције
Одговор преносимо у целости без коментара и исправки
У складу са одредбама члана 83. Закона о јавном информисању и медијима (“Сл. гласник РС”, бр. 83/2014 и 58/2015) које се односе на право на објављивање одговора на информацију, захтевамо да овај одговор објавите без одлагања, непосредно након његовог пријема, на истом делу медија, у истој рубрици, те у оквиру исте интернет странице на којој сте објавили нетачне и непотпуне информације дана 8. јула 2018. године, а које се тичу рада Комисије за заштиту конкуренције Републике Србије.
Одговор
У вези текста који сте дана 8. јула 2018. године објавили на насловној страни портала „Србија данас“ под називом „ЦРНО НА БЕЛО: Погледајте како је Обрадовић говорио о ЕПС Дистрибуцији иако то није смео јер је у току поступак“, молимо да и овај одговор Комисије буде пласиран на истом месту где и поменути текст непознатог аутора, а како би могао да буде видљив читаоцима вашег портала.
Желимо да вам скренемо пажњу да објавом навода кроз серију текстова непознатог аутора управо портал „Србија данас“, које је Комисија свакодневно демантовала, утиче на поступак и то оценама одлуке Комисије која још увек није правоснажна. Овакав преседан никако не може да се пореди са изјавом која је дата приликом гостовања председника Комисије у јутарњем програму телевизије Прва, а што је тема вашег текста од 8. јула 2018. године, јер је ЕПС Дистибуција, приликом тог гостовања поменута у контексту решења које је Савет Комисије донео у децембру 2016. године. Овакво ваше поступање доводи у заблуду јавност која није упозната са процедурама на која Комисије обавезна у свом раду, а што свакако штети како тржишним учесницима, тако и Комисији за заштиту конкуренције Републике Србије.
Напомињемо да је, у складу са Законом за заштиту конкуренције, предвиђено да испитни поступак спроводи овлашћено службено лице из састава Стручне службе Комисије за заштиту конкуренције. У поступку испитивања повреде конкуренције одређује се известилац из реда чланова Савета, који у сарадњи са службеним лицем одређеним за вођење поступка припрема предлог одлуке и извештава Савет о разлозима и свим битним чињеницама и околностима случаја.
Након окончаног испитног поступка, коначну одлуку доноси Савет Комисије за заштиту конкуренције, већином гласова. У оваком колегијалном органу сви чланови имају једнако право гласа.
Подсећамо да је, у поступању против ЕПС Дистрибуције, Савет Комисије за заштиту конкуренције, у децембру 2016. године донео решење о злоупотреби доминантног положаја, због наметања неједнаких и неправичних услова пословања на исте послове са различитим учесницима на тржишту чиме су поједини учесници доведени у неповољнији положај у односу на конкуренте наметањем неправичних услова пословања. Ово решење је првобитно потврђено од стране Управног суда. ЕПС Дистрибуција је, користећи право на ванредни правни лек, уложила Врховном касационом суду тужбу на пресуду Управног суда, након чега је Врховни касациони суд укинуо пресуду и вратио предмет Управном суду на поновно одлучивање. У извршењу ове пресуде Управни суд је поништио решење Комисије и предмет вратио на ПОНОВНО ОДЛУЧИВАЊЕ.
У том контексту, Савет Комисије за заштиту конкуренцију донео је 18. јуна 2018 решење којим је поступила у складу са пресудом Управног суда. Као и приликом првог одлучивања, Комисија је нашла да је друштво ЕПС Дистрибуција злоупотребила доминантан положај који има на тржишту дистрибуције електичне енергије, наметањем неједнаких и неправичних услова пословања на исте послове са различитим учесницима на тржишту чиме су поједини учесници доведени у неповољнији положај у односу на конкуренте наметањем неправичних услова пословања. Решење које је Савет КЗК донео 18.јуна 2018.године, уз образложење од преко 50 страница, доступан је на сајту Комисије (https://www.kzk.gov.rs/kzk/wp-content/uploads/2018/06/5-0-02-336-2018-30… )
Циљ политике заштите конкуренције и јесте обезбеђивање конкурентске борбе између што већег броја учесника, што води ка снижавању цена или побољшању квалитета, а што је принцип који је испоштован и приликом доношења овог решења Комисије. Ове циљеве у свом раду Комисија постиже поступањем у односу на учеснике на тржишту, без обзира на њихову власничку структуру и величину, на шта је и Закон о заштити конкуренције обавезује.
Због оваквог приступа коментарисања рада и одлука, Комисија је принуђена да одступи од своје уобичајене праксе некоментарисања и полемисања са широм јавности пре правоснажности одлуке коју је донела.
КОМИСИЈА ЗА ЗАШТИТУ КОНКУРЕНЦИЈЕ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ