Одговор Одсека за информисање Скупштине општине Параћин
Одговор се објављује без коментара и исправки
ПРЕДМЕТ: Демант (Одговор)
Поводом текста који је портал Srbijadanas.rs објавио под називом ''Научили да спајају кваран мозак са јаким мишићима: Реакције на приватно обезбеђење са пендрецима у Пауновићевој општини'' објављеног у уторак, 15. маја, и у коме је изнето мноштво неистина, на основу Закона о информисању иснистирамо да се на објавите следећи деманти (Одговор) Одсека за информисање Скупштине општине Параћин:
Неистина је да су ''последње седнице Скупштине општине Параћин одржане уз јаке мере приватног обезбеђења''.
Наиме, након покушаја насилног упада чланова Српске напредне странке и активиста Јединствене Србије у просторије Општине Параћин 27.априла 2018.год., са намером да се прекине седница Скупштине уз нарушавање јавног реда и мира и угрожавање безбедности одборника, Скупштина општине Параћин је набавила услугу обезбеђења, а ради заштите безбедности одборника и имовине, а у складу са Законом о приватном обезбеђењу. Уговор о обављању услуга обезбеђења закључен је 08.05.2018.год., са Агенцијом за обезбеђење лица и објеката, која је регистрована у Агенцији за привредне регистре за услугу обезбеђења и испуњава услове предвиђене Законом о приватном обезбеђењу. Општина Параћин није једина локална самоуправа, која ангажује правна лица за наведену услугу (Чукарица, Чачак, Сомбор, Лазаревац, Ужице, Пожаревац, Трстениик, Звездара, Мајданпек).
Неистина је да ''медијима није било дозвољенода снимају догађања саме седнице иако су седнице Скупштине општине јавне''
Сви медији који су 24 сата раније највали присуство, добили су акредитацију и присуствовали су седници Скупштине општине. Они који то нису, а желели су да уђу непосредно пре почетка седнице, били су упућени на испуњавање прописане процедуруе. На основу Правилника о кућном реду у згради органа Општине Параћин бр. 110-26/2018-В-01 члан 13 '' Представници регистрованих медија имају право да присуствују седнци органа општине, осим уколико је седница искључена за јавност, у складу са пословником органа општине који одржава седницу, под условом да поднесу захтев за акредитацију. Захтев за акредитацију из претходног члана Образац број 1., подноси се Служби за послове протокола, по правилу 24 часа пре часа одржавања седнице органа општине којој регистровани медији желе да присуствују.''
Неистина је да '' је 27.априла одржана седница Скупштине општине без обавезног обавештења свих одборника, чиме је прекршен Статут''
Седница Скупштине заказана је законито! Шефови одборничких група благовремено су обавештени да се планира одржавање седнице. Рокови за сазивање седнице скупштине прописани су у актима које доноси локална самоуправа, односно Скупштина општине и прописани су на основу члана 34. ст. 2. Статута општине Параћин који гласи '' Председник Скупштине је дужан да седницу закаже на захтев председника Општине, Општинског већа или једне трећине одборника, у року од седам дана од дана подношења захтева, тако да дан одржавања седнице буде најкасније у року од 15 дана од дана подношења захтева.'' и на основу члана 36. ст. 3 Пословника Скупштине општине Параћин који гласи: ''Изузетно, у хитним случајевима, председник Скупштине може сазвати седницу Скупштине са роком краћим од 3 дана, а дневни ред за ову седницу може предложити на самој седници. ''
Сви одборници Скупштине општине Параћин благовремено су добили позив за 35. седницу скупштине у складу са горе наведеним члановима Статута општине Параћин и Пословника СОе. Седница СОе заказана је по хитном поступку за 27.април због хитности усвајања Плана одбране од поплава у односу на рок прописан Законом о водама, и доношења Програма фонда за пољопривреду за који је сагласност надлежног министарства стигла дан раније као и предстојећег празника и одсуства одборника за празник Још једном понављамо: претходног дана на Колегијалном савету код председника скупштине општине сви шефови одборничких група укључујући и шефове одборничких група опозиционих странака, обавештени су о плану да ће седница бити сазвана због горе наведених разлога.
Тој седници је присуствовало више од 40 одборника, од укупно 55, а међу њима и одборници опозиционих странака што доказује да је седница заказан на законит начин.
Одборници опозиционих странака су били у згради Општинске управе, где се седница одржава, али неки нису желели да уђу у скупштинску салу, неки су присуствовали седници, а неки су на кратко ушли, потписали се у прозивник и одмах напустили салу.
Неистина је да је ''група насилника гурала опозиционе одборнике и грађане који су желели да присуствују седници 27.априла''
Истина је да је циљ овог организованог доласка грађана на седницу Скупштине општине покушај прекида седнице од стране појединих опозиционих одборника који нису желели да присуствују седници а били су у згради општине у којој се седница скупштине одржава. Већи број активиста СНС-а такође је ушао у зграду општине у циљу да прекину рад и онемогуће нормално функционисање органа локалне самоуправе.
Као доказ да је ова изјава тачна јесте и признање Небојше Симић, повереника и шефа одборниче групе Српске напредне странке у Параћину пред члановима Општинског већа, 28.априла, дан после седнице скупштине, да је Повереништво СНС-а организовало активисте да дођу у зграду општине и да их је он повео.
Против лица за која сматрамо да су организовала покушај насилног упада на седницу Скупштине општине Параћин како би она била прекинута и како би се спречило њено одржавање поднета је пријава надлежним државним органима.
Неистина је да ''Овим је прекршен Статут-непуштање заинтертесованих грађана да присуствују седници Скупштине општине''
Статут Скупштине општине не регулише питање учествовања грађна на седници скупштине општине. То је регулисано Правилником о раду скупштине општине члан 96. ''Sednici Скупштине имају право да присуствују и грађани осим када се седнице одржавају без присуства јавности.
Укупан број грађана који може да присуствује седници ограничава се, ако је то потребно, ради обезбеђивања несметаног тока седнице'' и Правилником о кућном реду у згради органа Општине Параћин бр.110-26/2018-В-01, члан 14. '' Грађани имају право да присуствују седницама органа општине, под условом да поднесу захтев Служби за послове протокола најкасије 24 часа пре часа одржавања седнице органа општине којој желе да присуствују Образац број 2. Грађанима се одобрава присуство по редоследу пријављивања, након чега добијају легитимацију посетиоца Образац број 3., а највише до максималног капацитета сале за састанке.
Грађани имају право у складу са пословником органа општине чијој седници присуствују, да прате ток седнице, немају право да узимају реч, добацују, коментаришу, нити на било који начин да ометају ток седнице.
Уколико грађанин прекрши одредбе претходног става биће изведен ван просторија општине Параћин о чему се стара Одељење за општу управу и заједничке послове које је овлашћено да у случају потребе обавести министарство унутрашњих послова.
Број грађана који може да присуствује седницама органа општине је ограничен максималним капацитетом сале за састанке.
Уколико се пријављени грађанин не појави, његово место заузима следећи грађанин по редоследу пријављивања.''
Неистина је: Пауновић је показао да се плаши грађана Параћина, јер га они не подржавају''
Не постоји никакв страх. Актуела власт у општини Параћин легитимно је изабрана на локалним изборима 2016.године и од тада функционише без икаквих криза у раду било ког органа општине. И сама седница о којој је реч и која је одржана 27.априла одржана је без прекида, сви предлози аката који су на седници скупштине разматрани, усвојени са великом већином од 40 гласова, од максималних 55, што потврђује да Скупштина општине Параћин одлично функционише
Неистина је: ''опозиционе одборнике СНС и ЈС уз још неколико активиста Демократске странке који су их снимали мобилним телефонима... на улазу у салу где се одржава седница чекало је приватно обезбеђење са пендрецима које је од њих тражило да се легитимишу...''
Као што смо много пута раније поновили у многим демантијима (а и у овом тексту) упућеним на портал Србијаданас, а који никада нису били објављени, иако по Закону о информисању за то постоји законска обавеза, није ангажовано никакво приватно обезбеђење, већ Агенција за обезбеђење лица и објеката, која је регистрована у Агенцији за привредне регистре за услугу обезбеђења и испуњава услове предвиђене Законом о приватном обезбеђењу, које ангажују многе општине у Србији. Представници ове агенције нису легитимисали одборнике и грађане.
Наиме, на основу Правилника о кућном реду у згради органа Општине Параћин у Параћину бр. 110-26/2018-В-01, члан 22. “Дежурни радник Одељења за општу управу и заједничке послове или радник обезбеђења (у даљем тексту дежурни радник) врши физичко обезбеђење зграде и контролу уласка на свим улазима”, Члан 24. “Приликом уласка у општинску зграду дежурни радник је обавезан да утврди идентитет и разлоге доласка лица у општинску зграду, по потреби да претресе лице и ствари и забрани улазак у зграду лицу са оружјем, опасним оруђем, под дејством алкохола или других омамљујућих средстава.''
Сличне правилнике имају и друге општине, државни органи, министарства, Народна скупштина, судови и тужилаштва.
Неистина је да је Саша Пауновић одговорио да је изнајмио обезбеђење зато што се он било чега плашио.
Наиме, у писаном одговору порталу Srbijadanas.rs Саша Пауновић је рекао да он није ангажовао агенцију за обезбеђење ни као председник општине ни као физичко лице, већ је агенција ангажована од стране Скупштине општине ради заштите безбедности одборника и имовине у складу са Законим, а након покушаја насилног упада чланова Српске напредне странке и активиста Јединствене Србије у просторије Општине Параћин 27.априла 2018.године са намером да се прекине седница Скупштине општине уз нарушавање јавног реда и мира и угрожавање безбедности одборника.
На питање посланика Ристићевића: ''ко плаћа приватно обезбеђење које на седницама Скупштине општине чува Пауновића?'' и на тврдњу ''Ако је плаћено из општинске касе, то онда мора да буде нека врста јавних набавки, али тешко је то легитимно организовати у тако кратком року''
Одговарамо: Наручилац ове услуге Скупштина општине била је у могућности да у складу са Законом о јавним набавкама члан 39 став 2 уговори ову услугу.
На изјаву господина Миленка Јованова ''да функционери СНС у Параћину добијају претње и изражавају озбиљну забринутост за своју безбедност и безбедност својих породица''
Одговоарамао: Не подржавамо никакав облик насиља , а посебно у политичке сврхе и у сврху сакупљања политичких поена. Позивамо функционере на које се ова изјава односи да све случајеве претњи, наравно уколико их заиста има, пријаве надлежним органима, а надлежне органе позивамо да поступају у складу са својим надлежностима и санкционишу виновнике.
Како је циљ Општине Параћин д аобезбеди безбедност, мир и несметано функционисање њених органа, подсећамо да је Општинско веће Општине Параћин 28.04.2018. дан након одржавања седнице скупштине, једногласно донело закључак по коме ће се поднети пријава надлежним државним органима против лица за која сматрамо да су организовала покушај насилног упада на седницу Скупштине општине Параћин како би она била прекинута и како би се спречило њено одржавање.
На изјаву посланице Томић: ''Очито је велики страх код власти у Параћину јер знају да имају велики број неправилности у пословању јер они то свесно раде....''
Одговарамо: Трошење буџетских средстава општине Параћин за предходни период био је под сталним надзором и контролом институција другог нивоа власти. Буџет општине Параћин у предходном периоду био је предмет контроле каако Државне ревизорске индституције тако и републичке buddžetske инспекције. Обе ове институције нису уочиле значајне неправилности у трошењу буџетских средставе општине Параћин, што се може видети из њихових извештаја.
ОДСЕК ЗА ИНФОРМИСАЊЕ СКУПШТИНЕ ОПШТИНЕ ПАРАЋИН