"ОДЛУЧИЛИ СМО - НАШ ЦИЉ ЈЕ ЕУ, АЛИ ЈЕ И КИНА ВАЖАН ПАРТНЕР" Председник Вучић дао интервју угледном немачком дневнику
Немачка, навео је, је најважнији трговински партнер и највећи инвеститор.
Ми смо се одлучили - наш циљ јесте и остаје ЕУ, истакао је председник Србије Александар Вучић у интервјуу немачком дневнику "Ханделсблату" и да за Србију не постоји никаква алтернатива, али нагласио и да је Кина важан партнер Србији, а задатак државе да води бригу о интересу својих грађана.
Он је тако одговорио на питање шта ће Србија изабрати када једном буде морала да бира између тесних односа са Пекингом или ЕУ Вучић је нагласио да Србија жели да постане пуноправна чланица ЕУ.
"ГРАДИМО ЗАЈЕДНО НОВИ БАЛКАН" Вучић, Заев и Рама одржали састанак као припрема регионалног економског форума (ФОТО)
ПРЕДСЕДНИК СРБИЈЕ ДАНАС У ШУМАДИЈСКОМ ОКРУГУ: Вучић у посети Крагујевцу и општини Кнић
ПРЕВАРА - НЕ НАСЕДАЈТЕ! Направили ЛАЖАН ПРОФИЛ са Вучићевим именом и обмањују људе (ФОТО)
- Нас повезује историја, заједничка култура, чланице ЕУ су без премца већ сада наши најважнији партнери - објаснио је и додао да је трговинска размена Немачке и Кине 3.000 пута већа него Србије и Кине, а, приметио је, и поред тога се послови Србије са Кином приказују као проблем.
На констатацију да немачка канцеларка Ангела Меркел није честитала стоту годишњицу КП Кине, а да је он то учинио, одговорио је да Србија није Немачка, већ мала земља. На додатно инсистирање шта ће урадити Србија ако мора да бира између ЕУ и Кине подвукао је да се Србија већ одлучила, да јој је био и остао циљ чланство у ЕУ.
- Наши највећи инвеститори су из ЕУ. На ЕУ отпада 67 одсто наше трговине. Плус 17 одсто са земљама региона које се све налазе на путу ка ЕУ. Без ЕУ не можемо преживети - додао је он.
- Али можемо ли много тога доброг спровести са Кином - наравно. И то чинимо, као и Немачка - истакао је Вучић, а на примедбу да новинара о критика на квалитету пројеката Пута свиле, пре свега због кинеских радника, одговорио да је квалитет путева или мостова, коју Србија гради са Кином, одличан.
- Дајемо посао онима који нам поднесу најбољу понуду. Због тога кажем Европљанима који критикују кинеске пројекте у нашој земљи - понудите нам пројекат за један евро више и добићете га - нагласио је он.
С тим у вези је указао да Србија са 600 милиона евра помоћи ЕУ гради железничку пругу ка Северној Македонији, наводећи да је понуда била боља од кинеске.
- Често се говори о прузи према Будимпешти са 180 километара кроз тероторију Србије коју финансира Кина. Али пруга која се гради уз помоћ ЕУ од Београда до северномакедонске границе је дупло дужа и нико не говори о томе. Све је сувише политички - констатовао је он.
Упитан да ли поздравља планове ЕУ и САД о алтернативној иницијативи Путу свиле, Вучић је рекао да подржава све што доноси предности нашем региону.
- Кинези желе да прошире свуда своје присуство, али многи процеси на западу, искрено речено, су ефикаснији и без проблема. Морамо још много да учимо од запада, али пристижемо - казао је Вучић.
Он је указао да је Кина важан партнер Србиј и додао да када је почела консолидација државних финансија 2014. наша држава добила добре услове од Кине за развојне пројекте.
Он је навео и да је на истоку Србије, на молбу ЕУ расписан конкурс за рудник бакра, да шест месеци ниједно европско предузеће није дало понуду, те да су га преузели Кинези.
- Наш посао је да бринемо о људима - поручио је он.
Подсетио је да је српска привреда у осам и по година порасла за 52 одсто, што за ЕУ значи да би Србија могла бити снажна чланица и мотор за цео регион.
Објашњавајући како се Србија тако добро економски развија он је указао да Србија има одличну радну снагу, која говори енглески, да су друштво и администрација дигитализовани, и да има и најфлексибилнији закон о раду у Европи, као и консолидоване јавне финансије.
Подсетио је да је раније јавни дуг био на 78 одсто БДП, а данас је смањен, захваљујући снажним растом привреде, на 52 одсто.
- Можемо себи приуштити да инвеститорима дамо подстицај за долазак - додао је он и истакоа да Србија нуди помоћ инвестицијама, али да на пример за долазак, Центра за развој "Континентал" мотив нису биле субвенције.
Указао је да само Србија у овом региону пре пет, шест година покренула дуални образовни систем, који имају Немачка, Швајцарска и Аустрија, да је десетине хиљаде људи у дуалном образовању, а да то цене страни инвеститори, који, уз то, могу тесно сарађивати и са универзитетима.
Немачка, навео је, је најважнији трговински партнер и највећи инвеститор.
- Почели смо доласком малих текстилних предузећа из Турске, а сада долазе пре свега велике немачке фирме. Данас у немачким компанијама у Србији ради 71.000 људи - објаснио је он.
Вучић је казао да је веома важна европска перспектива за инвеститоре, наводећи да Никек, Тоји Тајерс или Мицубиши долазе из Јапана у Србију јер је наша држава на стабилном европском путу.
Упитан да ли верује да ће Србија у догледно време постати чланица ЕУ казао је да се он не жали.
- Сигурно је да смо добили 45 милијарди евра помоћи ЕУ, да бисмо економски били много даље. Уместо тога смо добили од ЕУ 1,6 милијарди евра. Навикли смо да наше успехе сами остварујемо - рекао је Вучић.
Председник Србије је подсетио да су у Хрватској раније плате биле 2,2 пута веће него у Србији, а данас су веће за свега 1,7 пута.
- Затварамо рупу сопственим снагама. Ако би постали чланице ЕУ онда засигурно не би тражили највеће субвенције - уверава он.
Рекао је да српски пут следи немачки пут ка Европи, и да Србија жели фер шансу.
- Верујем речима Меркелове. Она је на крају свог мандата и не би морао више да је хвалим. Али она нам је дала стабилност, слободу путовања у ЕУ, помогла у мигрантској кризи 2015. И министра привреде Алтмајера и друге замолила да тесно сарађују са нама - подсетио је он.
На питање да ли има назнаке да ће и нова немачка влада подржавати тако Србију Вучић је изразио уверење да ће тако бити.
- Познајем Армина Лашета, разговарао сам са њим као премијером Северне Рајне Вестфалије. Веома је паметан и разуме ситуацију на Балкану, и засигурно ће као нови канцелар наставити политику Меркелове према нашем региону - додао је он.
Вучић је, такође, изразио уверење да Русија, ако би се конкретизовало приступање Србије ЕУ, не би слично реаговала као у случају Украјине и да се је ту реч о сувереној одлуци Србије.
На додатно питање с тим у вези Вучић је указао да је увек када би се састајао са Владимиром Путином, а било је 18 или 19 састанака, говорио да је захвалан за традиционално тесно пријатељство са Русијом, али и да се Србија налази на јасном ЕУ курсу.
- Упитао је да ли је то наш избор и ја сам одговорио "да, чланство у ЕУ је наш циљ" - додао је он.
Када је реч о Косову Вучић је нагласио да је потребан компромис у вези овог питања.
- Само тако може бити одрживог мира. Србија, а и ја желимо мир. Престанимо са лудостима прошлости. Тада цео регион може постати мотор новог раста за Европу - рекао је Вучић.