ОПОЗИЦИЈА РАШТРКАНА И КОНТРАДИКТОРНА: "Да ли увести санкције Русији" - једно питање, а милион одговора
Ништа другачије не мисли ни председник покрета "Не давимо Београд" Радомир Лазовић, сем што код њега има додатак "али".
Судећи према последњим изјама опозиционих лидера, међу њима постоји више странака, него мишљења и то око тренутно најважнијег питања - да ли треба увести санкције Русији, које има и потпитање: Да ли дати подршку власти у том кораку.
БАЛКАНСКУ ТУРНЕЈУ ПОЧЕЋЕ У СРБИЈИ: Шарл Мишел у четвртак са Вучићем у Београду
Вучић сутра прима акредитиве новог амбасадора Украјине у Србији
Прелиставање дневних новина за 18. мај 2022. године
Спектар ставова иде широко - од "да", преко "да али нећемо да помажемо Вучићу" до "апсолутно против", а једно мишљење скоро да је противречно самом себи.
Тако је заменик председника Странке слободе и правде Борко Стефановић, чији се лидер Драган Ђилас недавно састао са Вучићем поводом избора у Београду, јуче рекао да Србија не одлучује ни под притиском, ни уценама, већ да ли је на страни реда и цивилизације, или једностране акције једне стране која не може да се подржи, преноси.
- Не смемо да промашимо сада још једно рушење Берлинског зида као што је било 1989. Морамо да донесемо паметну одлуку, да се определимо у правцу ЕУ интеграција, јер је нама тамо месту у економском, политичком, безбедносном смислу. Можемо да бирамо у том случају једну авантуру, пустош и лутање. Тешко је бранити позицију Русије, а ми треба да бранимо позицију Србије. Ствар је потпуно јасна, Србија треба да иде на Запад, јер јој је тамо место. Санкције ће бити неизбежне, а великих проблема ће бити у Србији - оценио је у "Утиску недеље" Стефановић.
Ништа другачије не мисли ни председник покрета "Не давимо Београд" Радомир Лазовић, сем што код њега има додатак "али".
Његово мишљење је веома специфично и поприлично противречно, јер се залаже за увођење санкција, али ову одлуку неће подржати ако иза ње стоји председник Вучић.
- Ми смо се сагласили да смо за усклађивање спољне политике са ЕУ и да смо за увођење рестриктивних мера према режиму Владимира Путина, с тим што ја лично не би подржао тај предлог ако би он дошао од председника Вучића. Сматрам да та једна одлука не значи да се Србија креће ка Западу, већ је то његова лична борба за власт. Ми још нисмо одлучили шта ћемо, али у сваком случају не треба му (Вучићу) помагати - казао је Лазовић.
Децидан став има председник Демократске странке Србије Милош Јовановић који је нагласио је да никакве санкције према Русији не долазе у обзир.
- Потпуно би било погубно да уведемо санкције. Ништа се није променило у мојим ставовима за месец дана. Неће никоме бити лакше, неће нико да живи 10 пута боље ако уведемо санкције, јер је све поремећено. Цела Европа ће осетити инфлацију, енергетску небезбедност... Од ЕУ нема ничега, јер се она неће ширити - категоричан је Јовановић.
Он сматра и да "европски пут Србија мора да плати сецесијом Косова и Метохије, то је већ хиљаду пута речено".
- Неће бити лако ништа, председник драматизује, али није ни све потпуно нетачно. Неко би рекао да је ово борба за нови светски поредак - казао је Јовановић.
Другопласирани кандидат на недавним председничким изборима Здравко Понош рекао је да је "Србији место у Европи", да је принципијелно против али да наша држава треба да се понаша рационално.
- Треба да се понашамо рационално и да у складу с тим циљем вучемо потезе који нас примичу том циљу, а не удаљавају, чак и кад се тај циљ помера. Прилично је извесно да би нас одбијање синхронизације са Европском унијом (ЕУ) додатно можда и неповратно удаљило од тог циља - рекао је Понош у интервјуу за лист Политика.
Коначно, председник Народне странке Вук Јеремић сматра да увођење санкција Русији не би требало да представља приоритет.
- Ако уведемо санкције Русији, да ли ће тада у Србији нестати криминал, контрола медија, корупција, литијумска мафија… Не, ништа од тога неће бити решено, него ће по свој прилици само председник Србије Александар Вучић добити топлији и срдачнији пријем у Берлину, Паризу и Бриселу. Ако је то једини добитак од нашег "историјског бирања стране", онда то за мене није нарочито привлачна понуда - рекао је Јеремић који сматра и да је важније да са "ЕУ ускладимо унутрашњу, а не спољну политику".
Русија је 24. фебруара започела рат у Украјини, и од тада траје притисак Запада да Београд усагласи спољну политику са оном коју води ЕУ и да се прикључи санкцијама Русији.
Србија се о кризи у Украјини одредила и усвојила документ у 15 тачака у којем се изјаснила да поштује територијални интегритет Украјине, али да неће уводити санкције Русији.
Такође, осудила је руску агресију гласавши за разолуцију у УН, а у Генералној скупштини УН је гласала за резолуцију којом се од Русије захтева моментални прекид рата у Украјини.
Пре две недеље гласала је у Генералној скупштини УН да Русија буде искључена из Савета УН за људска права због њене инвазије на Украјину.
Истовремено, од Русије стиђу поруке да такав корак Србије не би био протумачен као пријатељски гест.