Овако су посланици реаговали на афере у Параћину
Општину Параћин месецима уназад потресају афере у које су умешани функционери општине и људи груписани око председника општине и потпредседника ДС Саше Пауновића
Захваљујући начину на који њоме руководе локални јавни функционери постала је синоним за сукобе интереса, насиље и бахато понашање уског круга људи који сарађују са председником општине Сашом Пауновићем.
На све афере о којима смо већ писали реаговали су бројни посланици који су позвали Сашу Пауновића да поднесе оставку због моралне обавезе коју има према грађанима Параћин јер је немоћан да стане на пут корупцији која је у Параћину на делу, али и због његове умешаности у те афере.
Председник скупштинског Одбора за контролу служби безбедности Игор Бечић каже да све што се дешава у општини Параћин ради се по систему којим је ДС уништавао остале делове Србије.
- Саша Пауновић се понаша у маниру бахатог понашања чланова ДС и једноставно крши закон, наставља да покушава да извргне законска решења и ингиренције која су дата локалној самоуправи за своју личну корист и корист своје странке. Рекао бих да је то оно што се раније дешавало у неким другим општинама, као у Смедеревској Паланци где бивши председник општине је такође кроз спортске клубове, кроз ресторане, кафиће, извлачио новац за Демократску странку, мислим да је и у овом случају додела послова мимо тендера и заобилажењем законске регулативе једноставно класично извлачење новца у корист Демократске странке и појединаца из те странке - казао је Бечић.
Посланик Владимир Орлић каже да је све јасно када се види да је Саша Пауновић у друштву Јеремића и Ђиласа, те да све афере у Параћину нису ништа чудно.
- Свакоме ко је видео Пауновића, параћинског деспота, како поносно стоји у друству једног Ђиласа и једног Јеремића све постаје одмах јасно. Не каже се без разлога: "Слично се сличном радује". Друштво жутог тајкуна који је унесрећио Београд, а сам се енормно обогатио, и међународног преваранта чији се ортаци терете за криминалне малверзације у милионским износима, показује и како Пауновић себе види, ко су му узори и какав покушава да буде сам. Зато ниједна нова афера која се открије у Параћину, ниједна намештена додела средстава, нерационално бацање пара из буџета, сукоб интереса, случај корупције, злоупотреба положаја или политичка подлост не чуди висе никога у Србији.
Народни посланик Крсто Јањушевић је уверен да храбри и честити грађани нестрпљиво чекају изборе и прилику да спасу своју будућност од бахатих градских функционера које предводи председник Општине Саша Пауновић.
- Тешко је зауставити клупко жутог бешчашћа кад негде крене да се одмотава. Тако је и у Параћину. Сваки дан на површину избије нови доказ пустошења буџета за лични интерес локалне филијале жутог предузећа на челу са спахијом Пауновићем. Он се иначе већ препоручује за верног следбеника газди (Драгану) Ђиласу јер спас тражи у служењу методама из Ђиласовог "прогласа" где се више од 30 одсто бесмисленог "плана за Србију" своди на пљување сопствене државе странцима. Тако је то Ђилас осмислио и написао, а уплашени Пауновић одмах кренуо да примењује. Само, неће му то помоћи, јер у Србији не одлучују ни странци, ни рециклирани тајкуни, већ народ – каже Јањушевић.
Народни посланик Марјан Ристичевић сматра да ће свака наредна година коју председник општине Параћин Саша Пауновић проведе на власти само донети додатну непоправљиву штету грађанима.
- Где год да су демократе дошле на власт изгледало је као кад жути термити дођу и све живо поједу и попију. Пауновић је преко таквих стално узимао лову, а знам и да су имали још неке чудне пословне односе у вези са телевизијом и пумпом. Модел њиховог понашања је такав да од јавне функције направе свој приватни бизнис. То се онда гура и гура без икаквог срама. Од тих образа можеш панцире да направиш. Да их пошаљеш у шминкерницу не би могли да им нађу образ – изричит је Ристичевић.
Посланик СНС Александар Марковић питао је надлежне у Министарству унутрашњих послова да ли су упознати са "аферама у Параћину", а у којима, како тврди, учествују челници општине Параћин и председник те општине Саша Пауновић из ДС. Наводи да је реч о различитим аферама у којима је оштећен буџет Параћина за милионске износе.
- У питању су сукоби интереса, доказани сукоби интереса у коме се редом налазе општински функционери, затим намештање послова приватним фирмама, различите злоупотребе положаја и оправдана сумња да постоји трговина утицајем - рекао је Марковић.
Посланица у Скупштини Србије Александра Томић коментаришући афере у које су укључени бројни функционери општине Параћин, каже да је у Параћину на делу и једна већа афера у којој је Саша Пауновић у сукобу интереса на државном нивоу.
- У Параћину је на делу и један виши државни сукоб интереса. Тамо имате оформљених десет одборничких група у којима су све по три одборника, у којима су председници као чланови већа који примају плату, дакле саветници или функционери, што никако не би смело. Дакле, то је отворена трговина утицајем од стране председника општине Параћин на одборнике - каже Томић.
Саша Пауновић налази се и даље на челу општине Параћин, а под његовим окриљем у тој општини цветају разне малверзације. Општина Параћин је, захваљујући начину на који њоме руководе локални јавни функционери постала је синоним за афере, сукобе интереса, насиље и бахато понашање уског круга људи који сарађују са председником општине Сашом Пауновићем.
У неке од афера умешан је директор Водовода Небојша Симић, који није пријавио имовину, ни посао своје супруге Агенцији за борбу против корупције, као и заменик председника Општине Параћин Томислав Шалетић, који је све до 26. априла 2018. године, у исто време обављао и функцију једног од директора фирме Спектар Инвест, која је добијала многе тендере и конкурсе које је расписивала управо Општина Параћин.
Наиме, Симић је 2014. године био директор банке, али је наводно ухваћен у малверзацији са клијентима, али ипак то га није спречило да ускоро постане вд директора ЈКП Параћин, а 2016. и директор ЈП за водовод, канализацију и гасификацију. Он је у том периоду купио два аутомобила вредности од скоро 1.500.000 динара, а имао је и позамашну уштеђевину. Међутим, он тврди да је све време живео од 20.000 динара, а да све има захваљујући томе што живи са породицом код родитеља који су пензионери, али и да је као директор банке зарађивао и до 1.800 евра месечно, но да тај новац није чувао у банци већ код куће, те да није "пријављивао колико новца има у кући и џепу"?! Такође, дотични, како каже, "није знао" да треба да пријави имовину супруге, иако је као јавни функционер био у законској обавези да то уради. У свему овоме, на видело је изашао и локал који издаје, како он тврди за 100 евра. Ипак, као и у претходним случајевима, то нигде није пријављено, као ни да ли је порез на то уопште плаћао.
Да овај случај у општини Параћин није усамљен, говори и афера у коју је уплетен Томислав Шалетић који је истовремено био заменик председника општине и један од директора приватне фирме која је само 2017. године, победила на јавним конкурсима и тендерима које је расписала ова Општина, у вредности од око 480.000 евра. Шалетић се, као и његов колега у Параћину Небојша Симић, правдао. Како је рекао, он није директор Спектар Инвест фирме од јуна 2017. године, након чега се испоставило да се на тој функцији не налази тек од откад је наш портал објавио поменуте информације. Наиме, власник фирме Спектар Инвест је први пут поднео захтев да се Шалетић обрише са регистра директора ове фирме, тек након седам дана од објављивања ове афере на нашем порталу.
Такође, у јавним предузећима у Параћину се запошљавају радници, и то преко фирме Вук Логистиц, чији је власник предузетник Срђан Ракић, муж секретарке Скупштине Општине Параћин Маје Ракић.
Према подацима до којих смо дошли, током 2017. ЈКП Параћин који послује у оквиру Општине Параћин је фирми Срђана Ракића исплатила 4.334.246,04 динара, док је од почетка 2018. године ЈКП Параћин истој фирми платио чак 14.400.000 динара за такозвани лизинг радника. Директор и власник фирме Вук Логистик, Срђан Ракић, је супруг секретарке Скупштине Општине Параћин Маје Ракић, а пошто су њих двоје у браку то представља директан сукоб интереса.
Само једна у низу је и афера у коју је умешан Горанко Тачић, члан општинског већа општине Параћин и председавајући Оснивачке скупштине Удружења грађана “Срцем за наш град“
Према подацима до којих смо дошли, Удружење грађана “Срцем за наш град“ конкурисало је два пута за исти конкурс за лизинг радника Општине Параћин односно за набавку услуга социјалне заштите – помоћ у кући, а већник Општине Параћин Горанко Тачић у обе документације које су достављене Општини Параћин потписан је као преседавајући Оснивачке скупштине Удружења грађана “Срцем за наш град“. Горанко Тачић, који је у исто време члан већа у Општини Параћин, нашао се у сукобу интереса јер је Удружење грађана “Срцем за наш град“ где је он потписан као преседавајући Оснивачке скупштине Удружења грађана “Срцем за наш град“, послало пријаву на овај општински конкурс.
Једна од афера коју је наш портал открио говори о томе како је садашњи директор Дирекције за изградњу Општине Параћин, Александар Милојковић, док је био директор ЈП Водовода, канализације и гасификације, дао налог за копање бунара у вредности од 10,2 милиона динара у коме нема довољно воде, а тај бунар никад није прорадио. Копање се десило у селу Плана, и овај бунар је требало да снабдева водом не само село, већ и друге делове Општине Параћин, која се бори са несташицама воде. Милојковић није контактирао Геолошки завод Србије, ради геолошких испитивања, јер да јесте, знао би да на том месту воде нема довољно и не би бацио 10,2 милиона динара на ископавање неупотребљивог бунара. Уместо тога, Милојковић је платио геолошка истраживања приватној фирми 2008. године. Овај случај је истраживало тужилаштво и полиција, а вештачење су вршили стручњаци из Геолошког завода Србије, које је првобитно и требало да ангажује.
Последња у низу афера у Параћину укључена је фирма Путотехна доо, чији је власник према подацима из АПР Александар Љубинић, побеђивала је на јавним набавкама које расписују јавна предузећа која послују у оквиру општине Параћин је 248 милиона динара. Путотехна је иначе основана 15. 01. 2014. године, а све до 2016. године није имала ниједног запосленог. Међутим, 2015. године када није имала запослене добила је јавне набавке у вредности од 50 милиона динара. Годину дана након тога Путотехна почиње да добија запослене. Путотехна је у АПР регистрована као предузеће са друштвено ограниченом одговорношћу, а на јавним набавкама добијала је уговоре за изградњу тротоара, изградњу путева, сеоских улица, фудбалског терена…
Такође, према подацима из АПР Путотехна доо из Параћина је у периоду од 2014 - 2017. године приходовала 237.260.000 динара. Како смо сазнали, фирма Путотехна током 2014. и 2015. није имала запослене раднике, а тек крајем 2016. је запослила прве радике. Поставља се питање како је фирма која се бави путарским радовима, успевала да заврши послове и да изгради путеве када није имала запослене? Тако, 2014. године када је основана Путотехна је приходовала 29.549.000, а расходовала 29.246.000 динара. Наредне две године Путотехна је радила такође без иједног запосленог, али је за те две године приходовала преко 85 милиона динара, а расходовала преко 80 милиона динара без обзира на то што није имала ниједног запосленог. 2017. године приходи Путотехне су значајно порасли на чак 122 милиона динара док се профит смањио на само милион и по динара. Према овом испада да је Путотехна за четири године зарадила само 5,5 милиона динара или 2,3 посто од укупних прихода, што је крајње чудно за ову врту делатности где се профит креће у износу већем од 10 процената. Код овог предузећа није само то чудно већ је и чудно како су успевали да побеђују на јавним набавкама без радника који су могли да гарантују завршетак посла.
Међу највећим аферама је свакако изнајмљивање радника на такозвани лизинг радне снаге на који су општинска предузећа дала преко 100 милиона динара. Уговоре које су склапала јавна предузећа са приватним фирмама крећу се до чак 12 милиона по једном уговору, а највише склопљених уговора има са фирмама рођака функционера који раде у општини Параћин.
Не само да су се на овај начин пребацивале паре из буџета грађана Параћина и да су се на тај начин функционери нашли у сукобу интереса, већ су власти у Параћину нашле начин како да заобиђу и закон о забрани запошљавања који је прописала Република Србија.
У велике афере умешана су и јавна предузећа општине Параћин. Тако је, ЈП Водовод 2018. године расписао је јавну набавку за такозвани лизинг радне снаге у вредности од 8 милиона динара, а тај износ је распарчан на две партије – једну од милион динара и другу од 7 милиона динара. Такође, и годину дана раније, 2017. то јавно предузеће расписало је јавну набавку од 10 милиона динара за тзв. лизинг радне снаге. Износ те јавне набавке такође је био расчлањен на две партије – једну од 3 милиона и другу од 7 милиона. Интересантно је да је једна иста фирма, Д.Р.Ј доо из Доње Мутнице, два пута за редном добила ове јавне набавке и то у вредности од 7 милиона динара.
На сличан начин новац из јавних предузећа испумпан је и у фирму Партнер Плус доо из Параћина на чијем се челу налази Радомир Милутиновић. Наиме, ЈП Водовод од фирме Партнер плус изнајмила је раднике на тзв. лизинг, а новац који су пребацили у ову фирму је 3.300.000 динара.
Такође, ова фирма остварила је исто пословање и са ЈП Дирекцијом за изградњу општине Параћин а уговор је потписан на 6.000.000 динара. Дакле, из јавних предузећа општине Параћин у фирму Партнер плус доо из Параћина пребачено је 9.300.000 динара на тзв. лизинг радне снаге.
Међу најбогатијим људима у Параћину свакако је породица Михајловић која је створила империју различитих ланаца приватног бизниса. То ништа не би било чудно да супруга Дејана Михајловића, главе ове породице, Сузана Михајловић није радила као члан општинског већа у општини Параћин. Она је на том месту била у периоду од 2012. до 2016. године. За време док је она била већник, империја Михајловић убрзано се развијала, да би сарадња са општином Параћин и јавним предузећима те Општине била настављена и након што је отишла са те функције. Функционери општине Параћин потрошили су у кафани породице Михајловић 60 хиљада евра, а навјевћи део тог новца потрошено је док је Сузана Михајловић била члан већа општине Параћин. Дакле, функционери те општине јели су и пили у кафани Михајловића у исто време док је Сузана била функционер у тој истој општини. Сузана Михајловић у то време нашла се и у сукобу интереса због тога што су општинске паре ишле у кафану њене породице.