У ОВОЈ ЕВРОПСКОЈ ДРЖАВИ ће се одиграти сукоб САД и Русије?! Она ће постати ново БОЈНО ПОЉЕ?!
Ситуација је напета
Влада Молдавије најавила је да ће следећег месеца на Генералној скупштини УН покренути тему о повлачењу страних војника са своје терирорије, што је Русија доживела као тешку провокацију. Државници пажљиво прате ситуацију у региону који би ускоро могао да постане ново жариште окршаја светских сила.
Око 300 руских војника у склопу мировне мисије и даље се налази у Придњестровљу. Конфликт између Русије и Молдавије развио се у току последњих годину дана од када је у Молдавији на власт дошла прозападна влада, која жели да окрене досадашњи политички курс државе и поведе је ка Европској унији и НАТО пакту.
Страховит УДАРАЦ флоти САД: Пронађена БЕЖИВОТНА тела 10 америчких морнара!
Трамп прогласио Америку заштитницом Балтика и Финске, али од кога би да их штити?
Само у последњих неколико месеци више пута су севале варнице између молдавске владе и руских званичника, а у последњем инциденту авиону у којем се налазио заменик премијера Руске Федерације Дмитри Рогозин забрањено је да слети у Придњестровље.
Ситуацију за сада смирује председник Молдавије Игор Додон, који се сматра проруским политичарем, и који се не слаже са политиком своје Владе. Он тражи да руски војници остану док се конфликт на реши.
Ситуација у региону је крајње напета, оцењују аналитичари. Русији не одговара циљ молдавске владе која најављује савез и чак уједињење са Румунијом, чланицом НАТО пакта у којој је најављено распоређивање ракета Алијансе, што би значило да би се трансатлански савез додатно приближила руским границама. Такође, због актуелног конфликта са Украјином то би значило да би се НАТО утицај осећао све до Доњецка и Луганска, на крајњем истоку Украјине, готово пред вратима Русије.
Придњестровље је тако постало тампон зона између Русије и НАТО пакта али опет, Русији не одговара да је призна као државу, јер би тиме изгубила политички утицај у Молдавији који је све што стоји између уједињења те државе са Румунијом.
Придњестровље у којем живи више од пола милиона становника, махом Молдаваца, Руса и Украјинаца, скоро две декаде важи за територију замрзнутог конфликта. Међутим, данас се то питање поново отвара што изазива страх да би могло да дође до отварања још једног крвавог фронта, а аналитичари не искључују ту опцију.
И сам председник Додон признао је да постоји сценарио о којем се све чешће говори, по којем би биле распоређене додатне стране војне снаге, највероватније из НАТО, чиме би се две суперсиле поново нашле у домету пушкомета.
Након једностраног проглашења независности Придњестровља 1990. године, долази до војног сукоба 1991. и 1992, у којем молдавске снаге нису успеле да савладају придњестровске снаге које је помагала стара совјетска 14. дивизија, па је ситуација остала готово непромењена.
Придњестровску Молдавску републику као државу још нико није признао, иако функционише потпуно одвојено од матичне Молдавије, уз одвојене финансије и посебну валуту, судство, полицију, па чак и војску. Влада у Кишињеву нема апсолутно никакав утицај у овом региону.
Неко време је у Русији и Украјини био актуелан предлог о признању Придњестровске државе, али су га ове државе одбациле, будући да би то могло довести до губитка политичког утицаја који Русија и данас има у Молдавији, и уједињења Молдавије и Румуније, што се све чешће најављује. И председник непризнате Републике Придњестровље изјавио је прошле недеље да би повлачење руских миротвораца из области изазвало почетак рата.
Како преноси "Спутњик", уколико би се Молдавија одлучила за војни сценарио решавања проблема, могла би да доживи судбину Грузије из 2008. године. Тада је грузијска војска ушла на територију коју су обезбеђивали руски припадници мировне мисије, да би пет дана касније две њене области, Јужна Осетија и Абхазија потпуно пале под руску контролу.
Ипак, сада би се сукоб одиграо на тлу Европе, знатно ближе зонама утицаја НАТО пакта, па би било какве ратне игре у овом појасу могле да доведу до крвавог и дугог рата, попут оног на истоку Украјине.