Ово су бизарни апсурди померања часовника!
Погледајте шта је све у питању
Посланици Европског парламента усвојили су данас у Стразбуру резолуцију којом се предлаже одустајање од режима летњег и зимског рачунања времена у ЕУ и одлучили да Европској комисији предложе укидање летњег и зимског рачунања времена.
Док чекамо одлуку о томе да ли ћемо казаљке на сату и даље померати унапред или уназад, доносимо вам све бизарне апсурде померање часовника.
Када у последњој недељи марта померимо часовник са 02.00 на 03.00 сата, прескочили смо један сат. Званично, тај сат више не постоји. Време између 02.00 и 03.00 сата у недељи која пада у последњи дан марта, не постоји, нема га! Неки сматрају да се реч "никад" може подвести управо у овај сат који је нестао.
И, да, тај дан траје 23 часа.
Кад се вратимо на зимско, исправно рачунање времена, односно померимо часовнике са 03.00 на 02.00 часа, добијамо дан од 25 часова, јер се један сат понавља два пута. Дакле, она шала "Радимо 25 сати на дан" - и није нека шала. Она може бити сасвим истинита једном годишње - на дан када се враћамо у зимско време.
Конкретно, неки мегамаркети раде 24 часа на дан, а тог дана и 25 сати. Е, сад, занимљиво би било видети како су послодавци то решили, да ли она радница за касом која је требало да ради смену од осам сати, ради тада девет сати и то у ноћној, и да ли јој се тај додатни сат плаћа.
Осим тога, парадокс дуплог сата имплицира и другачије последице. На пример, убиство у улици Чемпреса, догоди се у 2 сата и 34 минута након поноћи, у ноћи кад се помера часовник на зимско време. Е, сад, те ноћи се двапут десило то време. Па у којем се времену десило убиство, у 02.34-А или 02.34-Б?
Када је на северној хемисфери земљине полулопте лето, на јужној је зима и обрнуто. Шта то конкретно значи? То значи кад ми померамо сат унапред, на летње, они на југу га померају назад, на зимско. Па ако смо у одговорајућој часовној зони са неком земљом, и имали исто време, односно ако је до јуче било подне у обе земље, данас је код нас већ 13.00 часова, а код њих тек 11.00 часова. Одједном се ствара јаз од два сата разлике који код редовног тока ствари није постојао.
У тим случајевима, ако имамо рођаке у некој таквој земљи, може да нам се деси да нас пробуди телефон и да питамо: "Је л` гори нешто, спавам! Видиш да је прошла поноћ", а добијемо одговор, "Каква бре поноћ, тек је 22.05?"
Немају све земље које су усвојиле померање времена усклађен исти датум за померање времена. У Европи је уведено да враћање на зимско време буде у последњој недељи октобра. Раније је то било у последњој недељи септембра. Док је то био месец септембар, могли смо да кажемо да зимско и летње време трају по шест месеци, дакле, да не бројимо баш дане, али приближно су ти периоди једнаки. Откада се зимско време враћа у последњој недељи октобра, то значи да природно, зимско рачунање времена траје свега пет месеци годишње, а неприродно, летње чак седам месеци.
Тиме не само што је прихваћено неприродно летње време, него му је сада дата и предност у односу на природно рачунање времена. Бизарно, зар не?
Хаотично стање у часовним зонама на нашој мало планети ствара и то што неке земље померају часовник у последњој недељи октобра, неке у првој недељи новембра, а неки га не померају уопште. Штавише, већина земаља света, или су напустиле померање часовника, или га никад нису ни усвојиле!
Највећи део земаља Африке, мањи број земаља Азије и јужне Америке, никада нису прихватиле тај систем, а углавном је реч о земљама око екваторијалног појаса. А огроман број земаља је користио па напустио тај систем, а последња у низу је Русија која је јесенас вратила зимско време, и више неће померати часовнике.
Штавише, мали је број земаља који је остао веран "померању времена", а реч је махом о земљама Европе и Северне Америке, и нешто држава по осталим континентима, међу којима су Монголија, Иран, Египат, Нови Зеланд...
Али да апсурд буде већи, неки делови земаља које прихватају померање часовника, напустиле су тај систем. Тако америчка савезна држава Аризона више нема летње време иако цео остатак САД има! Тај систем су напустили и неки делови Канаде, једна од мексичких република, већи део Бразила, али и највећи део Аустралије!
Имајући то у виду, ствара се часовни хаос не само међу различитим земљама света, већ и унутар појединих суверених држава!
А ви кад крећете на неко далеко путовање, снађите се у целом том хаосу, и угатајте колико је сати у земљи у коју идете и колико ће сати бити ако путујете баш на дан кад се помера време, јер универзалног правила - нема.