ПАЉЕЊЕ БАДЊАКА ИСПРЕД ХРАМА: Са верницима и патријарх Иринеј
Неколико стотина људи окупило се испред Храма светог Саве око 16 сати на Врачару, како би заједно запалили бадњаке, а заједно са њима био је и патријарх српски Иринеј.
Патријарх је освештао и благосиљао бадњаке и окупљенима рекао да бадњак представља свето дрво које је симбол живота и да се по обичају бадњак прилаже уочи Божића. Он, говорио је патријарх, представља и "традицију и очување вере отаца наших, веру коју ми живимо и веру оних који долазе после нас".
Београђани су у предвечерје најрадоснијег празника испред Храма дошли махом са совјом децом, за коју је обичај паљења бадњака посебан доживљај. Деца су знатижељно гледала у ватру, а неки од њих су и по први пут запалили бадњак.
- Дошли смо овде први пут да би бацли бадњак, првенствено због њихове жеље, а и због традиције - рекао је Зоран Јовановић, који је дошао са синовима близанцима Јованом и Драганом (8).
Поносни отац Ненад Радојчић носио је на леђима десетогодишњу Јану, да боље види како изгледа паљење бадњака.
- Прошле године смо бацили бадњак у ватру, а дошли смо и ове године, јер верујемо у нашу традицију и како бисмо појачали заједништво које нам недостаје - рекао је он.
Неки су имали и божићне жеље.
- Није први пут да смо овде на Бадње вече. Дошли смо да запалимо бадњак за срећу и здравље. Јер, како се каже, колико варница толико парица, а толико и здравља и среће - рекли су Иван и Јована Илић, који су дошли са деветогодишњом Анастасијом.
Било је и старијих суграђана, као и група пријатеља који су одлучили да заједно проведу Бадње вече испред Храма. Паљење бадњака планирано је и на Калемегдану, у 18 сати испред Цркве Ружице.