ДОСТОЈАН! Устоличење новог патријарха СПЦ Порфирија: "Подржите ме молитвама да будем достојан" (ФОТО/ВИДЕО)
Патријарх Порфирије је 46. по реду поглавар СПЦ.
На свечаној светој архијерејској литургији у Саборној цркви у Београду патријарх Порфирије се устоличава на начин који прописује Свети архијерејски сабор, а после тог чина новоизабрани патријарх ступа у права и дужности врховног поглавара и старешине Српске православне цркве (СПЦ).
Како тече процедура устоличења новог патријарха? Порфирије данас званично ступа на дужност поглавара СПЦ
ЧЕСТИТКА ПРЕМИЈЕРКЕ БРНАБИЋ: Верујем да ћете водити Цркву и српски народ путем мира, поштовања и заједништва
ИСТОРИЈСКИ СНИМАК: Погледајте тренутак када је Порфирије постао нови српски патријарх (ВИДЕО)
Патријарх поздравио све присутне испред Саборне цркве
Патријарх српски Порфирије, након литургије у Саборној цркви на којој је устоличен, појавио се први пут пред верницима на балкону Патријаршије.
То је уједно означило и крај свечаности устоличења новог 46. патријарха српског.
При изласку из Саборне цркве патријарху Порфирију руку су целивали верници, а након тога је ушао у зграду Патријаршије.
На балкону се појавио заједно са владикама СПЦ, одакле је благосиљао окупљене испред Патријаршије.
У Патријаршију је отишао и председник Србије Александар Вучић.
Беседа патријарха Порфирија
Патријарх је поздравио све присутне на литургији у Саборној цркви и своју беседу започео речима да прихвата чињеницу која је окована божанством свете литургије и то да је узведен у свети и божанствени престо Светог Саве, у престо велико архијерјства.
Након свечаног чина устоличења у београдској Саборној цркви Светог архангела Михаила, обратио се нови српски патријарх Порфирије.
- Уведен сам у престо светог архијерејства. Молим се Богу и молим све вас да ме молитвено и делатно подржите да велики и одговорни задатак, који је овим свештеним чином стављен пред мене и положен на моја нејака плећа изнесем радосно у послушању светом архијерејском сабору.
Да као 46. по реду патријарх, а 57. поглавар наше свете цркве будем у макар најмањој мери скромни наследник мојих великих и светих претходника - рекао је нови патријарх.
На првом месту 12-орица архиепископа, који су на челу са Светим Савом предстојали нашој светој цркви од 1219. године до 1346, казао је патријарх.
- Потом 12-орици поглавара од којих су чак шесторица удостојени да буду препознати и као светитељи, красе календар наше цркве. Који су духовно предстојали српском народу до првог укидања патријаршије у Пећи - додао је.
Патријарх је истакао да је наследник и великих обновитеља српске патријаршије - Макарија Соколовића из 1557. и Димитрија Павловића из 1920 године.
- Постављен сам да чувам и обнављам спомен на труд, жртву много пута и мученичко страдање за цркву Божју, које су поднели моји свети претходници. Ако колико ли је тек бескрвно мучеништшво великих српских црквених поглавара познато је само Богу и њима - рекао је патријарх Порфирије.
Он се осврнуо и на своје претходнике, те рекао да у духовно наслеђе свих нас остављен узвишен животни циљ - "да ходимо стопама мудрости патријарха Германа, да идемо стазама светости патријарха Павла и будемо чеда Патријарха Иринеја у великом подвигу миротворства".
- Имајући све то на уму, пред живим Богом и пуноћом цркве божје, пред свима вама, искрено, према исконском искуству небеске трубе Светог апостола Павла исповедам да се немам чиме похвалити осим слабостима својим.
То ме, ипак, не испуњава безнађем, него смиреном надом да ће се молитвима и мољењима свих нас, а посебно молитвеним заступништвом мог духовног оца епископа бачког Иринеја и моје сабраће у монаштву и епископству на мени остварити духовна истина у коју нас је увео овај поменути апостол народа - додао је.
Патријарх Порфирије истакао је и да жели да "наша света Српска православна црква" свугде где јесте живи пуним плућима.
- Да сваки православни хришћанин живи истинску слободу у Исусу Христу и да јеванђељске вредности буду свакодневница свих људи који су православни, јер је то једини могући начин сведочења истине која треба да буде мост према свима, онима који чежљиво било да су тога свесни или не трагају за њом - рекао је патријарх Профирије у беседи.
ДОСТОЈАН! Патријарх Порфирије свечано на трону СПЦ
Нови патријарх свечано је уведен у Трон поглавара српске цркве. Њега је до престола допратио митрополит добробосански Хризостом који му је уручио жезло, панагију и белу панакамилавку. Саборном црквом одјекују узвици Аксиос! ДОСТОЈАН!
Почео свети чин устоличења
Током обреда устоличења новом патријарху, по устаљеној традицији, биће уручена јединствена панагија патријарха Димитрија, првог патријарха обновљене српске патријаршије. Реч је о икони Богородице коју архијереји носе око врата и која се пун век наслеђује међу српским патријарсима. Она се сматра својеврсном светињом Српске православне цркве.
Ђакони су унели белу панакамилавку, која је уз жезло и панагију један од симбола патријаршијске власти и части.
Током обреда устоличења новом патријарху, по устаљеној традицији, биће уручена јединствена панагија патријарха Димитрија, првог патријарха обновљене српске патријаршије. Реч је о икони Богородице коју архијереји носе око врата и која се пун век наслеђује међу српским патријарсима. Она се сматра својеврсном светињом Српске православне цркве.
Вучић стигао у Саборну цркву
Председник Србије стигао је у Саборну цркву на устоличење новог патријарха Порфирија где ће присуствовати светој тајни причешћа.
Председник Вучић стигао је уз пратњу председавајућег председништва БиХ Милорада Додика.
Припрема свете тајне причешћа
У Саборној цркви почео је обред примања Свете тајне причести, после чега ће нови патријарх бити уведен у трон српског патријарха.
Њему ће бити уручени симболи власти и части - жезло, панагија и бела панакамилавка.
Током обреда устоличења новом патријарху, по устаљеној традицији, биће уручена јединствена панагија патријарха Димитрија, првог патријарха обновљене српске патријаршије. Реч је о икони Богородице коју архијереји носе око врата и која се пун век наслеђује међу српским патријарсима. Она се сматра својеврсном светињом Српске православне цркве.
Читање Јеванђеља на светој литургији
У току је света литургија на којој ће бити устоличен нови патријарх српски Порфирије.
Тренутно један од многобројник свештеника који служе на литургији чита свето Јеванђеље.
Председник Вучић очекује се око 10 часова
Председник Србије Александар Вучић ће доћи у Саборну цркву око 10 часова, и присуствоваће првој беседи новог српског патријарха.
Председник Србије честитао је јуче Србији новог патријарха Порфирија.
- Ваша Светости, са радошћу сам примио вест о Вашем избору за наследника Светога трона пећкога - трона нашег оца Светог Саве Српског. У име Републике Србије као и свих наших грађана православне вероисповести желим Вам да дуго и плодно делате на њиви Господњој у име Христово, а у част рода српског и свег рода православног. На том путу пре Вас налазили су се, и наш народ водили, велики и знаменити српски архиепископи и патријарси који су знали да у тешким временима сачувају веру, част и образ нашег народа и одговоре искушењима која су се пред њима налазила - речи су председника.
Више о овој вести можете прочитати кликом на ЛИНК.
Почела литургија
Света литургија почела је доласком свих владика и новоизабраног патријарха Порфирија у Саборну цркву у Београду. Литургију служи патријарх Порфирије заједно са осталим владикама.
Окупљени народ налази се у цркви и присуствује литургији.
Сви архијереји Српске православне цркве ушли су у Саборни храм, где је почела Света литургија.
Међу првима је у храм ушао амбасадор Србије у Црној Гори Владимир Божовић.
Припреме у патријаршији
Последње припреме за устоличење српског патријарха Порфирија врше се и у Патријаршији. Велики број свештених лица улази и излази из здања.
Народ се окупља испред Саборне цркве
У Саборној цркви, где ће данас бити устоличен нови патријарх српски Порфирије, већ се окупљају верници који желе да присуствују том историјском чину.
Министарке Маја Гојковић и Дарија Кисић Тепавчевић и министар унутрашњих послова Александар Вулин стигли су на литургију у Саборној цркви.
Такође, у Саборну цркву пристигли су и Никола Селаковић и директор БИА Братислав Гасић, као и министар здравља Златибор Лончар.
Литургији присуствује и принц Филип Карађорђевић са супругом Даницом.
И глумица Тања Бошковић је дошла да присуствује Светој литургији.
Литургији присуствује и надбискуп београдски Станислав Хочевар, као и муфтија београдски Мухамед Јусуфспахић.
Литургија на којој ће бити извршен свечани чин устоличења Његове светости Порфирија у најсветији трон Архиепископа пећког, митрополита београдско-карловачког и патријарха српског почела је у 9.00.
О датуму свечаног увођења у трон патријарха српског у Пећкој патријаршији, историјском седишту поглавара Српске православне цркве, јавност ће бити накнадно обавештена.
Подсетимо, избором владике загребачко-љубљанског Порфирија за 46. поглавара СПЦ завршен је у четвртак нешто пре 16 часова ванредни Сабор који је одржан у Храму Светог Саве.
Присутни чланови Сабора гласали су за тројицу кандидата, а највећи број гласова добио је владика Порфирије - 31. Владика бачки Иринеј добио је један глас мање, а бањалучки владике Јефрем 25 гласова.
Међутим, избор поглавара СПЦ одлучио је апостолски жреб, а коверту је из јеванђеља са именом владике Порфирија извукао монах Матеј.
Следећи Сабор требало би да буде одржан у мају, када ће бити попуњена упражњена места у епархијама.
Кратка биографија новоизабраног патријарха
Рођен је 22. јула 1961. године у Бечеју. Прво је од троје деце Радивоја и Радојке Перић, који су се, после Другог светског рата, из села Осиње крај Дервенте у Босни и Херцеговини доселили у Војводину. На крштењу је добио име Првослав. Основношколско образовање стекао је у Чуругу, а гимназију је завршио у Новом Саду 1980. године, стоји на сајту Митрополије загребачке.
Похађао је студије археологије на Филозофском факултету Универзитета у Београду. Убрзо је почео да студира и на Богословском факултету Српске Православне Цркве, на којем је и дипломирао 1987. године.
У чин мале схиме замонашио га је, на Томину недељу, 11. априла 1986. године, његов духовни отац, тада јеромонах др Иринеј (Буловић), садашњи Епископ бачки. Исте године, епископ рашко-призренски Павле (Стојчевић), потоњи патријарх српски, рукоположио је монаха Порфирија у чин јерођакона у манастиру Свете Тројице у Мушутишту 23. јуна 1986. године.
Од 2014. године митрополит загребачки
У чин јеромонаха рукоположен је на Аранђеловдан, 21. новембра 1990. године, у манастиру Светих Архангела у Ковиљу. Тада је постављен за игумана те свете обитељи. За Епископа јегарског, викара Епархије бачке, изабран је на заседању Светог Архијерејског Сабора 14. маја 1999. године.
Хиротонисао га је Патријарх Павле (Стојчевић) у новосадској Саборној цркви 13. јуна 1999. године. За Митрополита загребачко-љубљанског изабран је на седници Светог Архијерејског Сабора 26. маја 2014. године.
Блажене успомене Патријарх Иринеј (Гавриловић) га је, 13. јуна исте године, увео у митрополитски трон у храму Преображења Господњег у Загребу, на којем је митрополит Порфирије наследио блаженопочившег митрополита Јована (Павловића).