ПЛИВАЋЕМО У ФЕКАЛИЈАМА: Само 17 одсто територије Србије има канализацију
Грађане очекује прави пакао!
Србија има огроман проблем са отпадним водама, али се о томе не говори јер друге велике теме скрећу пажњу. У ЕУ је просечна покривеност канализацијом 70 или 80 одсто, а у Србији 17 - каже Тања Мишчевић, шефица српског тима за приступање преговора са ЕУ.
ШОК ЗА ПУШАЧЕ: Од 1. јануара цигарете ДУПЛО СКУПЉЕ, пакла 495 динара!
Само 17 одсто Србије покривено је канализационом мрежом, а у осталим деловима наше земље махом се налазе нестручно урађене септичке јаме.
Стручњаци упозоравају да и мања поплава, па чак и топљење снега може довести до избијања фекалија на површину, и енермног загађења животне средине.
– Србија има огроман проблем са отпадним водама, али се о томе не говори јер друге велике теме скрећу пажњу. Проблем отпадних вода је проблем локалних самоуправа, које треба да израде пројекте. У ЕУ је просечна покривеност канализацијом 70 или 80 одсто, а у Србији 17 – упозорила је Тања Мишчевић, шефица српског тима за приступање преговора са ЕУ:
Она је додала да ће Србија за усклађивање са стандардима ЕУ по питању животне средине морати да издвоји више од 11 милијарди евра.
ХОРОР У БЕОГРАДУ! Девојка (21) прво скочила под трамвај, па са надвожњака, и на крају ПРЕСЕКЛА ВЕНЕ!
Председник странке Зелени Србије Иван Карић каже да ће минимум 50 одсто новца планираног за заштиту животне средине (5,5 милијарди евра) бити неопходно да се издвоји управо за решавање проблема отпадних вода и фекалија.
– Кад се вода доводила у градове у Србији, није се водило рачуна о канализационим системима. Грађани су правили септичке јаме које нису функционисале и сада при најмањој поплави постојио громна опасност од изливања фекалија – упозорава Карић за Курир и додаје да се у Србији пречишћава тек око пет одсто отпадних вода.
– Само у Саву и Дунав се годишње слије око 90 милиона кубних метара фекалија. Посебно су угрожене и Колубара, Западна и Јужна Морава, које су практично колектори фекалија али и градови око тих река.
Душан Ђурић, директор Завода за водоснабедвеање, канализацију и заштиту вода при Институту “Јарослав Черни” каже да до проблема изливања фекалија приликом великих падавина долази најчешће због илегалног прикључивања фекалне канализације на атмосферску канализацију.
СТРАВИЧАН УДЕС КОД БУВЉАКА: Од силине ударца, пешак летео три метра увис!
– У Србији постоји недовољан степен изграђености канализације. Овакво стање је последица недовољних улагања у претходних више децениња, како од стране државе тако и од локалне смаоуправе – каже Ђурић и истиче да би подхитно требало повећати број постројења за пречишћавање комуналних отпадних вода.