Положени венци на месту погибје троје кинеских новинара
Погинули у нападу НАТО-а, 7. маја 1999. године
Представници Амбасаде Кине, Министарства за рад, града Београда, положили су данас венце на месту где је у бомбардовању кинеске амбасаде на Новом Београду 1999. године погинуло троје кинеских новинара.
Прочитајте и:
Венце су положили амбасадор Кине у Србији Ли Манчанг, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална Зоран Ђорђевић, градоначелник Београда Синиша Мали.
Троје кинеским новинара, дописници листа "Гуанг Минг Жибао" Син Синг и Ђи Ђинг и новинар агенције Синхуа Шао Јунхуан, погинули су у нападу НАТО-а, 7. маја 1999. године.
Венци су, међутим, положени данас јер је овај дан, како је појаснио амабсадор Кине у Србији Ли Манчанг, по кинеском календару посвећен преминулима и сећању на оне који су дали живот домовини.
Ли је захвалио Влади Србије, односно министру за рад, и градоначелнику Београда што су полагањем венаца на месту некадашње амбасаде да обележе овај дан, као и целом српском народу и пријатељима из Србије што су, каже, увек уз кинески народ.
Министар за рад Зоран Ђорђевић рекао је да, иако је прошло доста времена, нисмо заборавили шта се дешавало српском народу 1999. године.
Он је захвалио кинеском народу на свему што ради за Србију и поручио да Србија памти и вечни је пријатељ кинеског народа.
Како је додао, не желимо да избришемо сећање на тадашње догађаје, јер смо у обавези да праштамо, али не смемо да заборављамо.
Градоначелник Београда Синиша Мали истакао је да је наша обавеза да водимо рачуна и никада не заборавимо оне који су трагично настрадали у бомбродвању, не само службенике Амбасаде већ све који су тада изгубили животе.
- Али, наша велика обавеза је да градимо мир, да Србија буде фактор мира и стабилности у региону, да се боримо за будућност деце, тако што ћемо бити економски јачи - рекао је Мали.
Подвукао је да је посебна симболика да се на месту некадашње амбасаде Кине, коју је неко срушио у бомбардовању, сада гради нови Кинески културни центар.
"Неко је рушио и уништавао, а ми градимо, развијамо, мењамо, унапређујемо ствари. За нешто више од годину дана то ће бити симбол победе - победе оних који граде и раде и гледају у будућност, у односу на оне којису рушили и уништавали", рекао је Мали.
Додао је да имамо велики број заједничких пројеката за кинеским пријатељима и да никада нису били бољи Кине и Србије, а наша је обавеза да те односе гајимо.
- Да не заборавимо никада на оно што се десило пре 19 година, али да наставимо даље у бољу будућност, да деци у аманет оставимо лепшу Србију и Београд - рекао је Мали.
У бомбардовању кинеске Амбасаде у Београду 7. маја 1999. године, поред троје погинулих новинара, тешко је повређена 21 особа.