Померање сата одлази у историју: Србија укида летње и зимско рачунање времена?!
Одлука све извеснија
Европски парламент позвао је јуче Европску комисију да проучи ефекте преласка на летње односно зимско рачунање времена. Иницијатива за то стигла је од бројних научника који су потврдили да се ова пракса негативно одражава на здравље људи и животиња.
ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА до краја недеље - температуре и даље у плусу, али ПАДАВИНЕ неће изостати
Родитељи ОПРЕЗ: Више од 4.000 деце у Србији жртве НАПАДА НА ИНТЕРНЕТУ
Стручњаци су доказали да 20 одсто популације пати од здравствених проблема због померања сата. Према извештају Руске академије наука, прелазак са зинског на летње рачунање времена повећава број срчаних удара за 1,5 пута, а учесталост самоубистава за 66 одсто Тако је у Русији недавно укинуто померање часовника, док је Турска од прошле године увела стално летње рачунање времена.
Што се тиче Србије, у Дирекцији за мере и драгоцене метале, у чијој надлежности је и промена времена, јуче су рекли да су упознати са предлогом ЕП, тако да сад чекају одговор Европске комисије.
- Парламент је предложио, а да ли ће одлука бити прихваћена, зависи од Европске комисије. Србија се по правилу прилагођава европском законодавству, тако да уколико Европска комисија одлучи да се сат више неће мењати два пута годишње, и ми ћемо прихватити. Ипак, оно што људи треба да знају јесте да се овакве одлуке, као и њихове примене, не дешавају “преко ноћи” - незванично је речено у овој дирекцији.
Ово је листа "најнеобразованијих" земаља, а ево где је Србија
Иначе, прелазак на летње и зимско рачунање времена први пут је забележено 1916. године у земљама на северу Европе са циљем уштеде електричне енергије и већег коришћења дневног светла. Током последњег века, модел померања казаљки на сату, из истог разлога, прихватиле су цела Европа и Северна Америка, док је у осталим света летње рачунање времена ppoznato само у неколико земаља попут Ирана, Монголије, Бразила или Намибије.
Имају подршку Брисела: Хрвати траже ОВЕ српске градове, ако не дамо ЕУ ће нас блокирати
Летње рачунање времена у Србији почиње у последњој недељи марта, завршава се последње седмице октобра, а циљ померања времена је углавном уштеда електричне енергије. Летње рачунање времена је код нас први пут уведено 27. марта 1983.